שתף קטע נבחר

סבא"א: לתוכנית הגרעין האיראנית מימד צבאי

במשך שנים טענו השלטונות בטהרן שתוכניתם הגרעינית משמשת לייצור אנרגיה בלבד. כעת אומר ראש הסוכנות של האו"ם כי בידי ארגונו מידע חדש שסותר את טענת האיראנים. הוא מתח ביקורת על ישראל, ש"לכאורה" תקפה מתקן גרעין בסוריה

איראן ביצעה עד לאחרונה פעילויות שעשויות להצביע על קיום מימדים צבאיים בתוכניתה הגרעינית. כך טען היום (יום ב') יוקיה אמנו, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). עד כה טענה איראן כי תוכנית הגרעין שלה משמשת למטרות שלום בלבד ולייצור אנרגיה.

 

 

אמנו גם מתח ביקורת על ישראל, ש"לכאורה" תקפה את הכור הגרעיני בסוריה ב-2007. "מצער מאוד שהמתקן נהרס - לכאורה על-ידי ישראל - בלי שלסוכנות ניתנה הזדמנות למלא את תפקידה", אמר יו"ר הסוכנות. לדבריו, ישראל הייתה צריכה להודיע לסבא"א, "במקום להשתמש בכוח".

 

בעניין איראן, סיפר אמנו כי בחודש שעבר הוא שלח מכתב לראש סוכנות הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית, פרידון עבאסי-דבאני, ובו שב על עמדת סבא"א כי היא מודאגת מההיבטים הצבאיים האפשריים בתוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית. "יש בידינו סימנים שאותן פעילויות (צבאיות) נמשכו עד לאחרונה", אמר אמנו בנאומו בבירת אוסטריה.


לא למטרות שלום? אחמדינג'אד בכור הגרעיני בנתנז (צילום: AP)

 

במכתב שכתב לראש סוכנות הגרעין האיראנית דרש אמנו שהשלטונות באיראן יספקו לפקחי האו"ם גישה לכל המסמכים, לאתרים, לציוד ולגורמים הבכירים כדי לסייע במאמצים לגילוי אופייה של תוכנית הגרעין של טהרן. לדברי אמנו, התגובה האיראנית למכתבו לא היתה מספקת ולכן הוא שלח בסוף השבוע שעבר מכתב נוסף לעבאסי-דבאני ובו העלה שוב את דרישותיו.

 

בשנים האחרונות חקרה סבא"א דו"חות מודיעין מערביים שהצביעו על כך שאיראן עושה כל מאמץ כדי להעשיר אורניום, לבצע ניסויים בחומרי נפץ בגובה רב ולשדרג את הטילים הבליסטיים שלה כדי שיוכלו לשאת ראשי נפץ גרעיניים.

 

במעצמות המערב מאמינים כי בעצם הדברים שנשא היום, אמנו שולח איום ברור לכיוון טהרן: "שתפי פעולה או שסבא"א תקבע כי קיימת סבירות גבוהה שאת מקיימת פעילות גרעינית עם מימד צבאי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרש גישה לאתרי הגרעין של איראן. אמנו
צילום: EPA
מומלצים