שתף קטע נבחר

איראן עושה שרירים: "שלחנו צוללות לים האדום"

שלושה חודשים וחצי אחרי ששלחה בצעד מתריס ספינות קרב לתעלת סואץ, הודיעה טהרן כי שיגרה לראשונה צוללות לים האדום. לדבריה, הן "יעסקו באיסוף מידע במים בינלאומיים", ויזהו ספינות קרב של מדינות אחרות. לא נמסר כמה צוללות נשלחו

טהרן שולחת זרועות ארוכות, במפגן כוח ימי חריג במיוחד: סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווחה הבוקר (יום ג') כי איראן שלחה צוללות לים האדום. לפי הדיווח בסוכנות האיראנית הרשמית-למחצה, שמשמשת למעשה כשופר של המשטר בטהרן, מדובר בפריסה הראשונה של צוללות חיל הים האיראני באזור מרוחק כל כך מגבולות המדינה.

 

הדיווח הוא עוד הפגנת כוח של איראן, שרק לפני שלושה חודשים וחצי שלחה לראשונה אוניות קרב לאזור, והעבירה אותן בתעלת סואץ. איראן פועלת זה שנים בניסיון לשדרג את מערכות ההגנה האווירית ואת חיל הים שלה, כדי לצייר לעצמה תדמית של מעצמה צבאית אזורית. מדובר גם בניסיון להתכונן להתקפות אפשריות נגד המדינה, על רקע תוכנית הגרעין שלה, שכבר הביאה לארבעה סבבי סנקציות מצד מועצת הביטחון של האו"ם.


צוללת איראנית. יחד עם ספינות הצי ה-14 (צילום ארכיון)

 

בדיווח של סוכנות הידיעות האיראנית נכתב כי הצוללות שנשלחו לים האדום יעסקו באיסוף מידע במים בינלאומיים, ויזהו ספינות קרב של מדינות אחרות. ב"פארס" דווח כי הצוללות ליוו ספינות מלחמה איראניות שיצאו לפעול נגד הפיראטים הסומלים הפועלים במפרץ עדן, ובהמשך הועברו לים האדום. האיראנים, אגב, אכן מפעילים כוחות ממזרח לאפריקה בניסיון להיאבק בפיראטים המשבשים שם את הסחר הימי. בסוכנות הידיעות האיראנית לא נמסר כמה צוללות נשלחו לים האדום או מהן יכולותיהן.

 

בדיווח נמסר כי הצוללות התלוו לספינות הצי ה-14 של חיל הים האיראני. בחודש שעבר דיווח ערוץ החדשות האיראני

Press-TV, אף הוא שופר של המשטר, כי הצי כלל שני כלי שיט - אוניית הקרב בנדאר עבאס והמשחתת שהיד נאדי. "הצי נכנס למפרץ עדן במאי וכעת לים האדום בהמשך למשימתו", דווח בסוכנות הידיעות פארס.

 

איראן הודיעה באוגוסט אשתקד כי היא הגדילה את צי האוניות שלה, צוללות גדיר מתוצרת עצמית ובמשקל 120 טונות, כך שהוא כולל כעת 11 צוללות. טהרן ציינה אז כי הן ישמשו לסיורים במפרץ ובים עומאן. בעבר היא כבר שלחה כאמור ספינות קרב לאזורים מרוחקים יותר כמו הים האדום והים התיכון, אך עד כה לא שלחה לשם צוללות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד. בוחן את הסבלנות של ישראל?
אחת הספינות במעבר בתעלת סואץ
צילום: רויטרס
מומלצים