שתף קטע נבחר

בלוגר בטורקיה: אני "נערה לסבית מדמשק"

"כל ניסיוני היה להאיר את חייהם של אזרחי המזרח התיכון עבור הקהל המערבי", כתב תום מק'מאסטר, הבלוגר שהתנצל על שבדה את דמותה של אמינה עארף, מבלי שציפה לתשומת לב כה נרחבת. "הקול בבלוג - בדיוני. העובדות הן אמיתיות"

"מעולם לא ציפיתי לתשומת לב כה רבה" - כך פתח אמש (א') גבר המתגורר באיסטנבול את התנצלותו לכל קוראי הבלוג "נערה לסבית בדמשק", אשר בדה את כל קורותיה וזכה לכותרות בכל רחבי העולם על רקע המהומות האלימות בסוריה. עם זאת, הבלוגר תום מק'מאסטר שכתב את "עלילתה" של הנערה מתעקש כי "בעוד הקול באמצעות סיפרתי את הסיפור היה בדיוני, העובדות שבבלוג הן אמיתיות ואינן מטעות באשר למצב בשטח. אני לא סבור שפגעתי באף אדם - אני מרגיש שיצרתי קול חשוב עבור נושאים החשובים לי מאוד".

 

מק'מאסטר פתח את הבלוג בשמה של עמינה עראף לפני ארבעה חודשים בלבד, ובו הציג פעילת זכויות אדם סורית-אמריקנית בת 35, שבתחילה דנה בנושאי מגדר, אך מאמצע חודש מרס,

 החלה להתעסק בעיקר בהפגנות נגד הנשיא בשאר אסד. הבלוג עצמו זכה לסיקור נרחב בכלי התקשורת בעולם לאחר שבשבוע שעבר דווח כי היא נחטפה על-ידי שלושה גברים חמושים על רקע מעורבותה בתנועת המחאה נגד המשטר הסורי והפוסטים האנטי-ממשלתיים שפרסמה. מאז אף הוקמה קבוצה בפייסבוק, הקוראת לשחררה.

 

ניסיתי להאיר את החיים עבור הקהל המערבי

"אני רק מקווה שתשומת הלב העולמית תופנה לאזרחי המזרח התיכון ולמאבקיהם השנה במהפכות השונות. האירועים הללו מעוצבים על ידי אנשים החיים אותם על בסיס יום-יומי. כל ניסיוני היה להאיר את חייהם עבור הקהל המערבי", כתב מק'מאסטר.

 

הוא תקף את התקשורת המערבית על ש"החוויה הזו, לצערי, רק מאששת את תחושתי לגבי הסיקור השטחי על פי רוב של המזרח התיכון, ולגבי יכולת החלחול של גישות חדשות, מזרחיות וליברליות, לאזור".

 

"על כל פנים, תגובותיהם של קוראי הבלוג נגעו לליבי", סיים מק'מאסטר,

 שהדגיש כי הוא האחראי הבלעדי לכל התכנים שבבלוג, בהם הדברים החריפים, כגון "עבור מי שהשתתף בהפגנות, אין כבר דרך לחזור אחורה".

 

הספקות לגבי זהותה של עראף הועלו זמן קצר לאחר שכלי תקשורת במערב החלו לצטט אותה. בבדיקה שערך ה-BBC התברר כי התמונה שפורסמה כדמות הבלוגרית הסורית אינה שלה, אלא של אשה בריטית - שנדהמה לראות את התמונה שלה באחד מעיתוני בריטניה. גם בבדיקה בשגרירות האמריקנית בדמשק התברר כי אין תיעוד של האשה - למרות טענותיה כי יש לה אזרחות אמריקנית. בנוסף, איש לא הכיר או פגש אותה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התמונה בה השתמש הבלוגר לייצג את "נערה לסבית מדמשק"
מומלצים