שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אייזנברג: "שייתנו לאחרים לקחת את הפועל ת"א"
  הבעלים לשעבר יוצא במתקפה חסרת תקדים, אפילו מבחינתו, כנגד עמותת הקבוצה האדומה ודורש את השם: "שיחזרו ל'הפועל אוסישקין'. אין להם כסף אז הם מספרים שזה לא ספורטיבי לעלות ליגה, עובדים על חצי מיליון אוהדים"

  לפחות מתנגד אחד צפוי להירשם בהחלטה הצפויה של עמותת הפועל תל אביב לשמור על הגאווה ולהצביע נגד העלייה לליגת לוטו. והוא כועס, כועס מאוד. מכל האנשים, דווקא שאול אייזנברג מצהיר שהוא הלוחם הגדול ביותר למען שם הקבוצה. לדבריו הוא באמת דואג לה ולעתידה. עובדה, הוא אומר, הוא היה שם תמיד ונלחם בשבילה. עובדה, ולכו תוכיחו אחרת.

   

   

  אייזנברג, מסתבר, לא רק ניפק דיבורים בעלמא, המנהל המיתולוגי עם הסיגר גם החליט לעשות מעשה. מבחינתו עבדו עליו. סיפרו לו שרוצים את השם כדי לעלות ליגה. זה לא קורה, והוא פנה לראשי הקבוצה בבקשה להחזיר לו את השם החוקי 'הפועל תל אביב' אותו כזכור החזיר להם לפני מספר חודשים. הפועל אגב, איך אומרים? סירבה בנימוס.


  אוהדי הפועל ת"א. אייזנברג יוצא נגד העמותה (אורן אהרוני) 

   

  אין להם כסף, אז הם מספרים שזה לא ספורטיבי

  לדעתו של אייזנברג, אצל העמותה לא מדובר בגאווה, מחויבות לסמל כלשהו או ברצון לעלות בצורה ספורטיבית, אלא בסיבה חומרית הרבה יותר. "אין להם כסף אז הם מספרים שזה לא ספורטיבי. הם לא נותנים לאף בנאדם לבוא עם כסף כי בעל המאה הוא בעל הדעה. אף אחד לא יסכים לשים מיליון דולר ולתת לאלף ומשהו איש - ומתוכם 150 חוליגנים - לנהל אותו".

   

  - אז הבעיה שלך היא השם של הפועל ת"א?

  "כנראה שאין להם כסף והם רוצים להתחיל להתקשקש בליגות הנמוכות. אם זה ככה אז שיחזרו לשם 'הפועל אוסישקין' ושיאפשרו לאנשים אחרים וטובים לקחת את הפועל ת"א ולשחק בליגת העל. אז לא תהיה לי שום בעיה איתם".

   

  - אולי שיעבירו אותה אליך?

  "שיגידו שהם פשוט לא מסוגלים לקחת את זה לגבהים וייתנו את זה לאנשים אחרים. לא לי, יש אנשים טובים שמוכנים להשקיע כסף". 


  יריב רוקני והאוהדים האדומים. "ניצלו פתיחת עונה חלשה" (אורן אהרוני) 

   

  אגב, מבחינתו, אייזנברג בפירוש אמר את המילה האחרונה: "אני רוצה להזכיר לכולם שכל הקשקושים על ספורטיביות ולעלות או לא מהמקום השני - איך זה בדיוק מסתדר עם זה שלפני חמש שנים אני ויתרתי על מקומה של הפועל בליגת העל למרות שלא היינו אמורים לרדת?"

   

  - איך זה באמת?

  "כי 200-100 מתוך הגרעין הקשה של העמותה מיררו לי את החיים באלימות פיזית ומילולית, שיטות של מאפייה. היום לא רק שהם לא משחקים בקבוצה בליגת העל, הם גם מקשקשים על ספורטיביות. איזו ספורטיביות? תבדוק כמה פעמים הפועל עמדה לדין בגלל קריאות גזעניות וקריאות שואה. איפה הספורטיביות בדבר הזה?

   

  "הם זרקו לי לבנים על הדלת של הבית, חיבלו לי במכונית, איימו עלי השכם והערב, עד שהחלטתי שהם לא ראויים שאני אחזיק בשבילם קבוצה בליגת העל".


  אוהדי הפועל מפגינים בעבר נגד אייזנברג (טל שחר) 

   

  - אז בעצם לימדת אותם לקח?

  "החלטתי שאני לא מוכן לשאת את זה".

   

  נתתי את החיים, מכרתי את הבית

  חייבים לציין שעם כל הלעג האוטומטי והמובנה של רוב אוהדי הפועל במתכונתה הנוכחית, בדומה להאשמות על קריאות השואה והנאצות המזעזעות, חלק מהטענות של אייזנברג, לפחות אלו שנוגעות לעונה החולפת, אינן משוללות בסיס.

   

  עם כל הכבוד לרומנטיקה, ליגת העל הולכת ומתרחקת. במבחן התוצאה, ממש כמו מיאמי מהצד השני של היקום ורמת הכדורסל, הפועל נחנקה ברגעי האמת. בעונה הקרובה הם שוב צפויים להמשיך ולכתת רגליהם במגרשים שכוחי אל.


  שאול אייזנברג והסמל עבורו נלחם, לפחות על פי דבריו (רועי עידן) 

   

  "כמעט עלו זה לא מספיק. בכסף שהם השקיעו, יצאה להם קבוצה למקומות שש-שבע. האוהדים היו הערך המוסף, אבל זה לא מספיק. יש להם שחקנים זקנים והם ניצלו את זה שקבוצות לא היו מוכנות בפתיחת העונה. אפילו את הנכדה של מכבי, יקנעם/מגידו, הם עברו בקושי. במזל.

   

  - ואתה היית עושה את זה שונה?

  "פעמיים עליתי עם הפועל והעמדתי אז קבוצה שהיה ברור שהיא דורסת את הליגה. את החיים שלי נתתי להפועל, את כל שהיה לי נתתי. מכרתי את הבית בשביל הקבוצה, אבל זה לא הנושא. זה היה עוד לפני זה".

   

  ועדיין יש משהו יפה בהתגייסות של העמותה

  "צריך לספר את האמת. הפועל זה חצי מיליון איש ברחבי הארץ, לא אלף ומשהו חברי עמותה. מה זה לעלות מלא ליגות? גם בית"ר רמת גן עשתה את זה. איפה היא היום? זאת קבוצה עם אליפויות וגביעי מדינה ואינספור הופעות בגמר הפלייאוף וגביע המדינה, וחצאי גמר באירופה. זאת לא קבוצה שאפשר להשתעשע איתה בליגות נמוכות. החצי מיליון איש האלה צריכים להבין שעובדים עליהם. עובדה".


  בראיין אוסברי. "יצאה להם קבוצה למקומות שש-שבע" (דרור עינב) 

   

  "אין להם כלום", ממשיך אייזנברג לירות, גם אם בהפרזה מסוימת, "ב-06 שיחקנו מול הפועל ירושלים בנוקיה עם 5,000 איש, 10,000 מול מכבי וזה למרות החרם שהאוהדים 'כאילו' עשו על הקבוצה בגלל שהיא משחקת בנוקיה".

   

  - בטוח שהיו שם 5,000 איש?

  "בטוח. שיגיעו לרבע מההישגים שאני הבאתי. תגיד לי אתה, במה נמדדת קבוצה?! היינו אלופים, ב-04 הקבוצה הגיעה לחצי גמר היורוקאפ, ב-93 זכינו בגביע וכמעט השלמנו דאבל. בזה היא נמדדת. ואני הייתי אחד האחראים. אלא מי?

   

  - אז בעצם לכל הטענות אוהדי הפועל אין כל שחר?

  "היום ברור דבר אחד: מה אמרו אותם חוליגנים, שחיים על הגב של הפועל ולוקחים ממנה כסף? אני יכול לומר שבין 06-02 גייסתי קרוב ל-50 מיליון שקל תרומות, היום כל האלף ומשהו יפי הנפש של העמותה לא יכולים להעמיד תקציב של חמישה מיליון. כל הסיפור הוא שהם רוצים לנהל את הקבוצה. זאת הסיבה. הם רוצים להיות קובעים בלי להביא כלום. להמשיך לקלל ולגדף ולעשות את מה שהם עושים בלי שאף אחד יפריע להם".


  אייזנברג עם יניב גרין. חוו הצלחה משותפת באדום (בוגי בן) 

   

  לצפון באהבה

  השנה שימש ומשמש אייזנברג בתור יו"ר עירוני נהריה. עוד קבוצה עם היסטוריה מכובדת, גם אם במידה צנועה יותר. בנו מונה למאמן, הכוכב הראשי שוכב עדיין מחוסר הכרה לאחר תאונת דרכים קשה (ג'ונסון) ואייזנברג הוסיף למאזנו קבוצה נוספת שירדה ליגה במשמרת שלו.

   

  אבל אם תשאלו אותו, המצב בסדר גמור ונהריה על דרך המלך. בכלל, ההחלטות האחרונות של מנהלת הליגה בנוגע לשיתוף קבוצות שיעמדו ברף התקציבי, לא נעלמה ממנו ואין להתפלא אם בעונה הבאה נראה אותו באולמות ליגת העל.

   

  "לא אצה לי הדרך, אבל אם ראש העיר ירצה נשחק בליגת העל. אני יכול לומר לך דבר אחד: מבחינת נהריה אני הגעתי בספטמבר לפני שמונה חודשים, הכל היה מחוסל עם חובות עתק. מיליונים. אני בעזרת ראש העיר חיסלתי את כל החובות".


  לאוהדי הפועל יש חלום. נראה שגם לאייזנברג יש אחד (אורן אהרוני) 

   

  - וירדת לליגה השלישית

  "והקבוצה היום יכולה לפרוץ קדימה. לא חשוב מאיפה, אבל היא יכולה. מתי אתה לא יכול לפרוץ? כשאין לך משאבים ויש חובות. לא נשחק בליגה השלישית, כנראה שלא. חסרות קבוצות, למרות שדרך אגב גם זה לא אסון. כשאני באתי הקבוצה היתה בליגה שלישית".

   

  איחולים לחברים באדום

  בשורה התחתונה, אייזנברג יתווכח, עד השעות הקטנות של הלילה, עם כל מי שיגיד כי הוא אחראי למצב של הקבוצה; שהוא השאיר אותה הרוסה ונתונה לחסדי מתנדבים. הוא בטוח בצדקת דרכו. כל עובדה כזו או אחרת, גם אם היא הופכת לו תיאורייה או שתיים, משמשת בסופו של דבר כראייה ניצחת לצדקתו.

   

  "אין להם כלום. אין להם כסף, תמיכה, אולם, כלום. ארבע שנים הם מחזיקים את הקבוצה. מה הם יצרו בזמן הזה חוץ חולגינים שצועקים שההוא נאצי ושההוא יתאבד. יש להם תשתית כלכלית? משהו? כלום. העובדות מדברות בעד עצמן. בספורט יש מבחן תוצאה, אין להם מה להגיד".


  לימונד, ג'ינו ואוחיון. פעם נהריה היתה קבוצה גדולה (דודי ועקנין) 

   

   - ואם הפועל היתה משדרת שתעלה ליגה. היית נותן את ברכת הדרך?

  "בוודאי. גם אמרתי להם את זה. אני מאחל שישחקו בליגת העל ויוכיחו לי ולחצי מיליון האוהדים שהם יכולים להביא את הפועל להישגים יותר טובים משאול

  אייזנברג ולפחות לשחזר את העונות הגדולות שלו. רק לפני חמש שנים כולכם צחקתם על צלחת האליפות שעשיתי. אז מה, אני מאחל שיגיעו לזה".

   

  - לעוד הנפה מוצלחת של צלחת פלסטיק?

  "שלא יעשו צלחת. שיעשו כוס. הפרצוף האמיתי של חלק מהאנשים שם חייב להיחשף. יש פה עבודה בעיניים".

   

  הפועל תל אביב סירבה להגיב לכתבה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים