שתף קטע נבחר

קנון EOS 600D: מצלמת DSLR לחובב המתקדם

צפוף. ממש צפוף לאחרונה על המדפים עם מבחר דגמי מצלמות הרפלקס של קנון. הפעם מצטרפת המצלמה חדשה Canon EOS 600D, שמתמקמת בין ה- D550 ו- D60 ומציגה מסך מפרקי, שדרוג בצילום הוידאו וגם צילום איכותי יותר ב-ISO גבוה. ביקורת

<< עוד ב-dtown: רמקולים במבחן - Naim audio Ovator S-400

 

הקצב המטורף שבו מושקות מצלמות חדשות כבר לא מפתיע, לפעמים נראה שעולם המצלמות מתחרה עם עולם הטלפונים הסלולאריים בקצב שחרור הדגמים. כעת, ה- 600D מבליחה במקום בו לא חשבנו שמצלמה חדשה יכולה להתברג, איך היא עושה זאת?

 

גוף ותיק עם מסך מסתובב חדש

גוף המצלמה דומה מאוד לזה של הדגם הקודם, D550, פרט למסך המפרקי בחדשה. יש גם שינוי במערך הלחצנים בעקבות זאת בתוספת עדכון קל בעיצוב הגריפ - נקודה שמשפרת את נוחות החזקת המצלמה. אבל פרט למסך המפרקי לא נראה שינוי גדול מה-D550. בהשוואה לדגמים קודמים כמו ה- D500 וה- D450 השינוי גדול יותר, אך לא מביא בשורה מהפכנית.

 

מסך מסתובב ומראה מתרוממת

כאמור השינוי הבולט במצלמה בהשוואה לקודמות הוא המסך ששומר על אותה רזולוציה כמו ב- D550 ו- D60 עם 1,040,000 פיקסלים. כמו ב- D60, גם כאן הוא מפרקי וניתן להציב אותו בזוויות שונות בזמן הצילום. על ידי כך, ניתן לצלם בקלות יתרה בזויות קשות כמו צילום מעל גובה ראשי אנשים במקום צפוף, אך יש לקחת בחשבון כי זמן קבלת פוקוס במצב זה, מתארך לעומת צילום דרך עינית אופטית. במצב ה- Live View, הפוקוס יכול לארוך כשנייה ובתנאי תאורה חלשה אפילו יותר מכך.

 

נכון להגדיר מצב פוקוס נוסף בו מראת המצלמה מורמת לרגע בזמן לחיצה על לחצן הפוקוס (בפרק זמן זה הצג הופך לשחור), הפוקוס מתבצע בצורה מהירה והתמונה חוזרת למסך. זה נשמע מעט מוזר ומסורבל בתאוריה, אבל יש להגיד תודה על כך שניתן לפקס כך באופן המקובל אליו רגיל המשתמש - נקודה שלא הייתה קיימת בעבר.

 


 

צילום וידאו

יכול להיות שהשימוש במסך המפרקי  מעט מסורבל ולא יעיל בעת צילום סטילס, אבל כאשר מגיעים לתחום הוידאו אז מדובר כבר בענין שונה ויעיל הרבה יותר. נכון להיום, מצלמות הרפלקס עדיין לא הגיעו ליכולת מספקת של פוקוס אוטומטי בוידאו, אבל למרות זאת, חייבים לציין כי יכולת צילום וידאו עם חיישן בגודל כזה ואיכות הפרדה גבוהה של רזולוציית 1920x1080 פיקסלים בקצב של 30 תמונות בשנייה מהווים נקודה מרשימה מאוד. לכן, זה לא מפתיע שלא מעט קטעי וידאו – אפילו כאלו אשר משמשים למטרות מקצועיות כגון וידאו קליפים או פרסומות, מצולמים עם מצלמות כמו זאת

 

 

 

לצורך צילום וידאו במצלמה זו מומלץ להשתמש בעדשה הכוללת מייצב תמונה היות ולמצלמה זו אין מייצב פנימי בגוף. אם רוצים לקבל פוקוס יעיל תוך כדי הצילום מומלצת עדשה עם פוקוס מהיר ושקט כמו כן שימוש במיקרופון חיצוני, מה שינטרל הופעת רעשים מיותרים (של מנוע הפוקוס בעדשה) בסרט הוידאו. קנון הטמיעה  בדגם זה יכולת שליטה על רגישות המיקרופון ואפילו יכולת עריכה וידאו מסויימת במצלמה עצמה.

 

איכות תמונות

ועדיין, למרות אפשרות צילום הוידאו, עבור רוב חובבי הצילום מצלמות רפלקס הן בראש ובראשונה אמצעי לצילום תמונות סטילס, בתחום הזה המצלמה מאפשרת לצלם יופי של תמונות ולדעתי איכות התמונה אם נשווה דגם זה לאחרים כמו D550 או D60 נמצא שמצלמה זו ממש קרובה עד כדי זהות בתוצאות (הודות, בין השאר, לחיישן דומה המצוי בדגמים אלוו).

 

הדגם הבכיר יותר - D60 מסוגל לצלם בקצב קצת יותר מהיר מ- 3.7 תמונות לשנייה של צמד האחיות (D550 ו- D600), אבל גם קצב של 5.3 תמונות לשנייה לא מהווה הפרש כזה גדול.

 

שלושת מצלמות ה- DSLR הללו, מספקות את אותה רזולוציה של 18 מגה פיקסל וכך שאם לקוח פוטנציאלי מתלבט בין מצלמות אלו, איכות התמונה לא תהיה זו שתקבע במי כדאי לבחור.

 


 

בדומה לכל מצלמת רפלקס שמכבדת את עצמה, גם מצלמה זו מאפשרת צילום קבצי RAW ו- JPEG עם יתרונותיו וחסרונותיו של כל פורמט, כאשר ב- RAW ניתן להוציא קצת יותר פרטים מהתמונה. התוצר הסופי ב- JPEG, עוקב אחר קו התמונות המוכר של קנון ומספק צבעים חיים עם הדגשה קלה של רווית צבע וטווח דינאמי טוב בייחוד כאשר אופציית אופטימיזצית האור (Auto Lighting Optimizer) מופעל.

 

רגישות לאור

בצילום בתאורה חלשה, ה-Canon EOS 600D מספקת יכולות לא רעות כלל עם נטייה קלה לגוון כתום ב- WB אוטומטי בתאורה חלשה, תופעה שפגשתי גם בדגמי קנון אחרים.

 

מצלמה זו ממשיכה את היכולות הטובה לצילום ב- ISO גבוה שהתחילה בדגם D550 ומפגינה יכולת זהה לזו של אחיותיה ( D550 ו- D60) תוך קבלת תמונות חדות וברורות לגמרי עד 400 ISO, בערך 800 ISO מגיעה גרעיניות קלה וטשטוש קליל בפרטים, תופעה שגוברת ככל שערך ה- ISO עולה.

 


 

בפועל, תמונות ב-1600 ISO עדיין שמישות וטובות וניתן לצלם גם ב-3200 ISO, זאת בניגוד לפלט של דגם D500 (שני דורות אחורה) בו תמונות ב-3200 ISO כבר לא מספקות. יש גם מצב 6400 ISO, אותו נשמור בעיקר למצבי חוסר בררה בהם עדיף תוצר גרעיני ורועש על פני לא לצלם בכלל.

 

כרטיסי זיכרון וסוללה

המצלמה שומרת המידע בכרטיס זיכרון אחד מסוג SD, שתומך בפורמטים המקובלים היום כמו SD/SDHC/SDXC, ניתן כמובן להעביר את התמונות למחשב גם דרך מחברUSB בתקן 2.0. המצלמה משתמשת באותה סוללה כמו של דגם ה-D550, שמספיקה לצילום 400 תמונות סטילס, מספר קטעי וידאו ושימוש בצג המצלמה לצורך שינוי הגדרות וצפיה בתוצר.

 

סיכום

סדרות הכניסה לעולם הרפלקס של קנון הן בדרך כלל לא אלו שמביאות בשורות גדולות או חידושים מהותיים, אבל הן נחשבות מצלמות טובות עבור הצלם החובב והמתחיל. גם מצלמה זו אינה שונה בכך והיא מצליחה להוסיף מספר יכולות ושיפורים מול האחות הותיקה יותר, D550, כמו מסך מפרקי ושיפור מסוים ביכולת הוידאו ומצד שני נזהרת מאוד לא לדרך על הרגלים של האחות הבכירה - D60 שמציגה גוף גדול יותר שעמיד למים וגם נוח יותר לשימוש.

 

איזו מצלמה מתאימה לכם יותר?

אם תרצו לחסוך כסף ותסכימו להתפשר על יכולות וידאו או מסך מפרקי, D550 או דגמים זולים יותר כמו ה- 1100D יספקו אתכם. אבל אם צילום וידאו ומסך מפרקי עושים לכם את זה, המצלמה הזולה ביותר שמגיעה איתם היא ה-D600. כמו כן חשוב לזכור שה D600 מספקת גוף קטן יותר וקל יותר מה D60 למי שנקודה זו חשובה לו (אבל ההפרש הוא לא ענק). אם תרצו להוסיף על כך גם גוף עמיד למים ואבק וכמו כן גדול ונוח יותר לשימוש, אז ה- D60 יכולה להתאים לכם, בתנאי שהיא עומדת בתקציב.

 

ציון:

 

בעד: איכות תמונה, תפעול פשוט, יכולות וידאו משופרות ביחס לעבר, מסך מפרקי.

נגד: יכולת תפעול פחות נוחה מה- 60D וה- 7D, גוף שאינו עמיד למים ואבק, פוקוס איטי בצילום במצב Live View.

 

מחירי יבואן רשמיים

גוף 600D + עדשת 18-55 מ"מ: 5,499 שקל

גוף 600D + עדשת 18-135 מ"מ: מחיר 6,599 שקל

גוף 600D + עדשות 18-55IS+55-250IS: מחיר 6,999 שקל

 

אחריות: 3 שנים של קרט

 

תמונות דוגמה

 


 


 


 


 


 


 

עוד ב-dtown: סיכום אירוע השקת מסכי פנסוניק 2011 >>

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים