שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קולקציית הקיץ באיראן - בחסות המשטרה
  לקראת העונה החמה פותחת משטרת איראן במבצע אכיפה מצנן שיתמקד בנשים בלבוש חושפני, בבחורות המתהדרות בלק ובגברים במכנסיים קצרים. טהרן: אנו נענים לרצון העם
  החום הולך וגובר, אבל האיראנים נאלצים להתכסות. בפקודה. משטרת איראן הודיעה כי החל ממחר (יום ד') תגביר את האכיפה של קוד הלבוש האיסלאמי השמרני הנהוג במדינה. בין היתר, השוטרים יחלקו דו"חות ואזהרות לנשים וגברים שייתפסו ברחוב עם רעלה חושפנית מדי או שרוולים קצרים.

   

  סגן מפקד משטרת איראן, אחמד רזה רדאן, אמר כי המבצע יימשך "כל עוד יימשכו ההפרות בנושאי לבוש". לדבריו, כל צוות הפעולה מודע להיבטים השונים של המבצע:

  "תסרוקות, לבוש צמוד, מעילים קצרים מדי, טיול עם כלבים ועוד".

  המבצע הנוכחי כולל את מחוז טהרן שבו עיר הבירה טהרן, ואת גילאן ומזנדראן שמצפון לה. "מיום רביעי יועלה קצב המבצע בהתאם להבטחה שניתנה לפני כמה ימים", אמר סגן המפקד האיראני שצוטט בסוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א.


  מסדר הנשים שיפקחו על אחיותיהן ה"סוררות"

   

  אתמול סקר רדאן את יחידת השיטור שהוקצתה לנושא ותצא לפקח על סדרי הלבוש ברחובות. "היחידה לביטחון המוסר" כוללת שוטרים על אופנועים, ניידות סיור מיוחדות וגם מיניוואנים שבהם נשים עטויות חיג'אב שחור, שיפקחו על נשים אחרות ויחלקו אזהרות לבחורות צעירות הלבושות שלא כהלכה.

   

  המשטר באיראן מציג את המבצע הזה כהיענות "לרצון העם", שמטרתו "להגביר את הביטחון בחברה ולתת מענה לאזרחים". עם זאת , נראה כי אזרחים רבים היו מעדיפים להימנע מההצקות של שוטרי היחידה ברחובות הבירה האיראנית.


  שוטרים ברשות עליונה

   

  מאז שהנשיא מחמוד אחמדינג'אד נבחר לראשונה בשנת 2005, הגבירה המשטרה את האכיפה נגד גברים, נשים, חנויות בגדים ומספרות שלא התאימו לפרשנות האיסלאם של המשטר. שלטונות איראן נוהגים לערוך מבצעים דומים מדי שנה לקראת הקיץ כדי למגר התנהגות הנתפשת בעיניהם כמערבית מדי.

   

  מדי שנה נעצרים אלפי אזרחים, במיוחד נשים ובני נוער, במסגרת המבצעים השונים וחלקם נקנסים בגין לבוש לא צנוע - מעיל קצר מדי, סנדלים,

  לק על הציפורניים או קצוות שיער חשופות מתחת לרעלה. מאז המהפכה האסלאמית ב-1979 החוק המונהג באיראן הוא השריעה, ההלכה האסלאמית, ולפיכך הגברים נדרשים להקפיד על תספורות הולמות, לא לענוב עניבה ולא ללבוש במכנסיים קצרים בפומבי.

   

  הנשים מצוות לכסות את שיערן בחיג'אב. הן גם מחויבות ללבוש כסות ארוכה שימחה כל זכר לקווי המתאר של גופן. למרות זאת, בשנים האחרונות נשים רבות באיראן, במיוחד בערים הגדולות, בוחנות את הגבולות ולא מקפידות על הכללים, בעיקר בכל הנוגע לכיסוי ראש. אפשר לראות ברחובות לא מעט נשים שחושפות יותר ויותר שיער מתחת למטפחת ולובשות ז'קטים קצרים עד המותניים וחולצות צמודות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איסור על קווי מתאר נשיים
  שוטרים על אופנועים ימגרו התנהגות מערבית מדי
  הניידות מוכנות לפעולה נגד מפירי התקנות
  אחמדינג'אד. האכיפה הוגברה מאז שעלה לשלטון
  מומלצים