שתף קטע נבחר

13 שנות מאסר לשייח שכלא נערה במערה ואנס

תלמידה בכיתה י"ב עברה מסכת התעללויות, בגלל ש"פגעה בכבוד המשפחה". דודה שחטף והשייח שאנס נשלחו למאסר

איומים, חטיפה, כליאה, מכות ואונס. אלו הם רק חלק מהמעשים שחוותה צעירה בדואית בגלל שפגעה ב"כבוד המשפחה". בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר 13 שנות מאסר על שייח בדואי מכפר עזריה, שכלא תלמידה בכיתה י"ב במערה ואנס אותה באכזריות. דודה של הצעירה, שחטף אותה, נשלח לתקופת מאסר של חמש שנים.

 

הפרשה התרחשה בשנת 2008. כתב האישום, שבגינו הורשעו השניים, מגולל סבל קשה שחוותה צעירה בדואית בגלל שהיתה בקשר רומנטי, בניגוד לדעת המשפחה.

 

בני משפחתה של הצעירה חשדו שהצעיר עימה בילתה מדרדר אותה לסמים ולזנות. בשלב מסוים ברחה הצעירה מביתה. כעבור זמן קצר יחסית היא אותרה על-ידי המשטרה והועברה לרשויות הרווחה. אולם הן מסרו אותה לחסותו של השייח המקומי. בהמשך הוחזרה הצעירה לביתם של הוריה. היא המשיכה להתרועע עם אהובה, אך במשפחתה עדיין לא קיבלו זאת וזעמו על כך מאוד. לבסוף נאלצה הצעירה לברוח פעם נוספת.

 

"השייח ניצל את קרבתו אליה וביצע בה את זממו"

לפי כתב האישום, אז החליט דודה לשים לפרשה הזו סוף ומבחינתו כל האמצעים היו כשרים. בשעת לילה מאוחרת, יחד עם חברו והשייח המקומי, הם מצאו את הצעירה וחטפו אותה. כתב האישום מתאר כי הדוד וחברו חקרו את האחיינית ודרשו ממנה להודות שהיא עדיין בקשר עם אותו צעיר. אחד מהם גם איים שאם היא לא תספר את האמת – "ישרוף אותה".

 

לאחר מכן, הועברה הצעירה לידיהם של שייח מכפר עזריה ואשתו. במשך כחודשיים כלאו אותה השניים במערה קטנה כשרגלה וידה כבולות בשרשרת. לפי כתב האישום, השייח נהג לאנוס אותה באכזריות וגם ביצע בה מעשה מגונה, תוך שהיא כבולה בשרשראות. לאחר שהצעירה סיפרה לאשתו מה בעלה עולל לה, היא היכתה אותה באגרופים. כמו כן, מדי פעם נהג הדוד להגיע למערה ודרש ממנה להינשא לאדם אחר.

 

בשלב הטיעונים לעונש, דרשה הפרקליטות לגזור על הנאשמים עונשים כבדים. "עבירות המבוצעות על רקע 'כבוד המשפחה' הן עבירות חמורות, הפוגעות בחירותן של הנשים בחברה ומדכאות אותן", אמר נציג הפרקליטות שגם ציין כי עונשים כבדים ירתיעו אחרים מלבצע עבירות בשם "כבוד המשפחה".

 

"שטח אפור"

בדיון החליט הרכב השופטים בראשות ברוך אזולאי, צילה צפת ונחמה נצר, לגזור על דודה של הצעירה, שהורשע בחטיפה, כליאה וסחיטה באיומים, חמש שנות מאסר בפועל. סנגורו טען כי בזכות מרשו חייה של הצעירה ניצלו,

משום שמאז היא הספיקה להינשא בשידוך. הוא הוסיף כי הדוד ידוע בפועלו למען קידום נשים במגזר הבדואי. 

 

על השייח מכפר עזריה, שהורשע באונס, גזר בית המשפט 13 שנות מאסר. "במקום להעניק למתלוננת את חסותו, ניצל את קרבתו אליה וביצע בה את זממו", כתבו השופטים בגזר הדין, "יש להוקיע מעשים אלה". בית המשפט גם קבע כי עליו לשלם לצעירה פיצוי כספי בסך 50 אלף שקל.

 

כמו כן, השופטים גזרו מאסר על תנאי לשנה על אשתו של השייח, תושבת הרשות הפלסטינית, בגלל שתקפה את הצעירה ומנעה ממנה לברוח.

 

בנוסף, בית המשפט גזר 12 חודשי מאסר על השייח המקומי, שסייע בחטיפת הצעירה וכליאתה. סנגורו, עו"ד אלכס גאוסקין ממשרד עורכי הדין של סוזי שלו, טען כי מרשו לא יכול היה לדעת מה יקרה לצעירה. הוא גם ציין כי השייח הוא דמות מרכזית במגזר הבדואית וידוע כלוחם למען ליברליות ומתן הזדמנויות לנשים. "מדובר במעשים שנעשו 'בשטח אפור', במצב של התנגשות בין חוקי המדינה למסורת הבדואית", אמר עו"ד גאוסקין.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים