שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  אושר בטרומית: גם הפנסיה תחולק שווה בגירושים

  כל הנכסים שצובר אחד מבני הזוג בתקופת הנישואים נחשבים כנכס משותף של הזוג. כולם, פרט לזכויות הפנסיה ששייכות לעמית שצבר אותן. הצעת החוק מבקשת לשנות את המצב. "הגנה על נשים מוחלשות שכל חייהן היו תלויות בבני זוגן"

  בכנסת עברה היום (ד') פה אחד בקריאה טרומית הצעת חוק לחלוקת זכויות פנסיה של בני זוג בתהליך גירושין. הצעתה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) מתייחסת לזכויות שבני הזוג יחד או בנפרד צברו בתקופת הנישואים. "אישה שהתגרשה ללא זכויות פנסיה משלה, תהיה זכאית לקבל את החלק היחסי בחסכון הפנסיוני של בן זוגה, לאחר פרישתו לגמלאות או פטירתו, גם אם לא היתה רשומה כעמיתה בקרן שלו", הסבירה גלאון. "היא כבר לא תהיה תלויה בחסדיו או בחסדי הקרן".

   

  חברת הכנסת ממרצ קידמה את הצעת החוק שהגיש בכנסת הקודמת הח"כ וחבר סיעתה לשעבר, חיים אורון, ראש מרצ. היא מזכירה כי לפי התקנות של קרנות הפנסיה הזכויות שייכות בלעדית לעמית שצבר אותן בקרן. זאת, בניגוד לנורמה המשפטית שמכיר בנכסים שצבר אחד מבני הזוג במהלך נישואיהם כנכס משותף של בני הזוג.

   

  לכן, בפועל, החסכונות לפנסיה שנצברו בקרן לא נחשבים כיום כנכס משותף ולא ניתן לחלק אותם בין בני הזוג כאשר התגרשו. כך מקבל כל אחד רק את מה שחסך על שמו, בניגוד לחסכונות האחרים שצברו בני הזוג אותם נהוג לחלק. הצעת החוק מבקשת לתקן את המצב הלא שוויוני הזה על פי הכללים שנקבעו בהסכם הגירושין של בני הזוג.

   

  "זהו תיקון צודק" אומרת גלאון. "הוא נועד להגן בדיוק על אותן נשים מוחלשות שכל חייהן היו תלויות בבני זוגן". ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד) תקדם את החוק לאישור סופי במהירות האפשרית המיוחדת לה בכל חקיקה שנועדה לשפר את זכויות הפנסיה של הציבור.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כשהדרכים נפרדות
  צילום: Index Open
  מומלצים