שתף קטע נבחר

צילום: ג'ורג' גינסברג

צפו: עם המחלצים בתוך ההריסות בנתניה

בין ספרי התורה המפויחים של בית הכנסת לחפצים האישיים, המחלצים ניסו לפלס דרכם בתוך ההריסות והנזק הכבד. "ניצלתי, אבל לא נותר לי דבר", סיפר ל-ynet אחד הדיירים. אחרים נזכרו בפלאשבק בפיגוע במלון פארק הסמוך

עם אור ראשון, במהלך הסיור בתוך מה שהיה עד לפני שעות ספורות מסעדת שיפודים ובית הכנסת "ויקח עמרם" במרכז נתניה, נחשפו מימדי ההרס האדירים כתוצאה מפיצוץ גז שדלף. מצד אחד, שברים של צלחות, שולחנות וכסאות מרוסקים, כלי מטבח ובקבוקי שתייה שהועפו למרחק של עשרות מטרים לתוך הכיכר. מצד שני, תשמישי קדושה רבים, בהם ספרי תורה גדולים, סידורים ועלונים דתיים שנמצאו מאובקים ומפוררים בין ההריסות. כתב ynet ליווה את אנשי החילוץ בתוך ההריסות.

 

עשרות חיילי פיקוד העורף ממשיכים בסריקות ופינוי ההריסות מאתר הפיצוץ שאירע מעט אחרי חצות בבניין מגורים בכיכר העצמאות בנתניה וגבה את חייהם של שלוש נשים וגבר. עשרות נפגעו. לפי ההערכות, העבודות במקום יימשכו לפחות עד שעות הצהריים. במשטרה שללו את האפשרות שמדובר בפיגוע, אבל עצרו אדם שנחשד בניסיון גניבת מתכת במקום כמה שעות לפני כן, ואת טכנאי הגז שהוזעק לטפל בדיוווח על דליפה - וחשוד ברשלנות. השניים יובאו הבוקר לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בפתח תקווה.

 

נתניה רעדה - כל הדיווחים ב-ynet:

 

כוחות החילוץ של פיקוד העורף נעזרים בשני דחפורים, מסורים חשמליים, ובכלים מכניים לפינוי החורבות שבקומה התחתונה של הבניין, שספגה את ההרס הכבד ביותר. הדף הפיצוץ היה כה עז, שבכיכר עצמה ננעצה אחת הכפיות שהועפה מהמסעדה בעץ שנטוע במרחק של כ-50 מטרים מהבניין.

 

בעקבות הפיצוץ העז נפגעו עשרות בני אדם, מתוכם עשרה פצועים באורח קל שעדיין מאושפזים בבתי החולים. שמונה מהם נמצאים בבית החולים לניאדו בנתניה, ושניים בבית החולים הלל יפה בחדרה. במהלך הלילה הגיעו לבתי החולים 88 בני אדם, חלקם הגדול נפגעי חרדה ששוחררו כעבור זמן קצר.

 

"חיי ניצלו, מקווה שלא אשאר חסר כל"

חלק מהתושבים שהתגוררו בבניין ולא נפגעו הגיעו במהלך הלילה לאתר ההרס, ובליווי חיילי הפיקוד ניסו לאתר מסמכים וציוד יקר ערך שהותירו אחריהם. אחד מהם, שנמצא מסתתר בתוך מקלט הבניין בו הוא מתגורר, סיפר ל-ynet: "כל המסמכים שלי, הדרכון והכסף נשארו שם ועוד לא מצאתי אותם. אין עליי כלום. ברוך השם, בזמן הפיצוץ הייתי במקלט וכך חיי ניצלו, אבל אני מקווה שלא אשאר חסר כל, כמו שאני עכשיו".

 

לצוותי פיקוד העורף הצטרפו גם עשרות מעובדי הניקיון של עיריית נתניה, בניסיון להתגבר על ההיקף הנרחב של ההרס, שזרוע בכל פינה בכיכר המרכזית של העיר.

 חלקם אף דולים שברים שונים שהועפו לתוך הבריכה שבמרכז כיכר העצמאות.

 

יעקב אמסלם, תושב העיר שגר בקרבת מקום, סיפר ל-ynet כי "כל המראות הקשים של ההרס מהפיגוע במלון פארק, שנמצא במרחק של כמאה מטרים מזירת הפיצוץ, חוזרים אלינו עכשיו בפלשבאקים. אמנם הפיגוע ההוא היה רצחני וטראגי יותר מבחינת כמות הנספים, אבל גם בהשוואה לפיגוע ההוא ולפיגועים האחרים שידענו פה, אני לא זוכר היקף מטורף כזה של הרס ונזק בכל פינה. זה נראה כמו שילוב של פיגוע ורעידת אדמה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבניין ההרוס עם אור ראשון
צילום: ג'ורג' גינסברג
בית הכנסת ספג את הנזק הכבד ביותר
צילום: ג'ורג' גינסברג
כוחות החילוץ מצאו בהריסות ספרי תורה ותשמישי קדושה מפוררים
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים