שתף קטע נבחר

אובמה יציג מפת דרכים להסגת הכוחות מאפגניסטן

בעקבות הלחץ הציבורי הגדול ועל רקע הבחירות הקרבות, הנשיא צפוי להציג מחר תוכנית שמטרתה לשים סוף לעשר שנות מלחמה. לתוכנית שני שלבים - הסגת אלפי חיילים החל מהחודש הבא והעברת השליטה הביטחונית לכוחות האפגניים ב-2014

מהמלחמה העקובה מדם לבית החם באמריקה? נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, צפוי להציג מחר (יום ד') את תוכניתו לצמצום משמעותי של מספר הכוחות של ארצו המשרתים באפגניסטן. תוכניתו של אובמה באה על רקע לחץ גדול שהופעל עליו מצד הקונגרס והציבור האמריקני לשים סוף למלחמה היקרה והעקובה מדם שנמשכת זה עשר שנים. התוכנית באה גם לאחר שאובמה עצמו היה זה שהגדיל משמעותית את סדר גודל הכוחות הלוחמים באפגניסטן, עם הצבתם ב-2009 של 30 אלף חיילים נוספים.

 

 

גורם בממשל בוושינגטון מסר כי אובמה יציג תוכנית בשני שלבים להשבתם הביתה של אלפי כוחות אמריקניים. בשלב הראשון, אלפי חיילים ייסוגו מאפגניסטן החל מהחודש הבא. בשלב השני, השליטה הביטחונית במדינה תעבור ב-2014 לידי הכוחות האפגניים.  


הציבור לחץ להשיבם הביתה. חיילים אמריקנים באפגניסטן (צילום: AFP)

 

עם זאת, הנשיא האמריקני לא החליט עדיין מה יהיה מספרם המדויק של הכוחות שייסוגו וקצב נסיגתם. זאת משום שהוא עושה מאמצים לאזן בין התומכים בנסיגה רחבה ומהירה לבין מפקדי צבא שלוחצים להסגה איטית של הכוחות.

 

שר ההגנה הפורש, רוברט גייטס, העריך כי הנסיגה האמריקנית מאפגניסטן תהיה "צנועה". 

החלטתו של אובמה לגבי המלחמה באפגניסטן באה בנקודה גורלית מבחינתו בשעה שהוא מנהל קמפיין לבחירתו מחדש לנשיאות.

 

זה לא סוד שערב הבחירות המתקרבות ב-2012, פוליטיקאים רבים קוראים לקצץ בהוצאות הממשל הפדרלי, בהן המלחמה היקרה והלא פופולרית באפגניסטן.

 

"הוא מגבש את החלטתו ובוחן את כל האפשרויות וההערכות", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים אמריקנים באפגניסטן
צילום: AFP
מלחמה לא פופולרית. אובמה
צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
מומלצים