שתף קטע נבחר

תעשו כבוד: דרגה חדשה מגיעה לצה"ל - רנ"ם

התוכנית להעלאת גיל הפרישה תביא לכך שאנשי קבע ישתחררו מאוחר מבעבר, ולכן הם יזכו לדרגה חדשה: רב-נגד משנה

צעירים, תעשו כבוד: דרגה חדשה תצטרף בתוך כמה שנים לסולם הדרגות הצה"לי - רב-נגד משנה, או בקיצור נמרץ - רנ"ם. התוכנית להעלאת גיל הפרישה מצה"ל יוצאת לדרכה באופן רשמי אחרי שהרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, נתן לה את אישורו, ולאור העובדה שאנשי הקבע יישארו במדים עוד כמה שנים, הם יזכו לדרגה החדשה. מתי יוכתר הרנ"ם הראשון? את זה כבר קשה יותר לחזות.

 

אחרי יותר משנתיים של דיונים, עבודת מטה ובחינה של העניין הרגיש, הוצג אתמול לפורום המטה הכללי המודל החדש, שלפיו אנשי הקבע בצבא יפרשו לגמלאות בגיל מאוחר יותר, אם כי מדובר בתהליך הדרגתי ולא מיידי. לפי המודל, גיל הפרישה של הלוחמים יישאר 42 לכל הפחות, אולם רק אוכלוסייה זו תוכל לפרוש בגיל הזה. אנשי קבע מהמערך הטכנולוגי יוכלו לפרוש החל מגיל 46, ויתר לובשי המדים יפרשו מצה"ל לכל הפחות בגיל 48.

 

כדי לא לפגוע באנשי הקבע המשרתים בתקופה הזו בצה"ל ושנמצאים על סף פרישה, המודל החדש לא יחול עליהם. רק ב-2014 יחל תהליך העלאת גיל הפרישה בהדרגה, כשלפי התוכנית בשנת 2029 יגיע צה"ל למצב שבו גיל הפרישה הממוצע

יעמוד על 50. לאור המודל הזה הוחלט להוסיף את דרגת הרנ"ם, שתחצוץ בסולם הדרגות הצה"לי בין הרס"ב (רב-סמל בכיר) לרנ"ג (רב-נגד בכיר).

 

הרנ"ם צריך להיות איש קבע שעבר את דרגת רס"ב, וההערכה היא כי כיוון שתהליך העלאת גיל הפרישה רק יוצא לדרך,

יעברו עוד כארבע שנים עד שהרנ"ם הראשון יענוד את דרגותיו.

 

קצין בכיר בצה"ל ציין כי המודל החדש טוב לצה"ל, ומחזק את הלגיטימציה עבור המשרתים. "צה"ל היה זקוק למודל כזה, אבל יש פה גם סיכונים, שהמרכזי שבהם הוא שהאנשים הטובים לא יישארו בצבא. בעתיד יהיה צורך לבחון כיצד זה מתבצע". בצה"ל מתכוונים להרחיב גם את תהליך הפרישה, ללוות את הפורשים באופן יסודי יותר עם פשיטתם את המדים ושחרורם מצה"ל, ולהגביר את הסיוע להם במציאת עבודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולם הדרגות מתרחב (אילוסטרציה)
צילום: GettyImages Image Bank
מומלצים