שתף קטע נבחר

רוסיה: נפסלה מפלגת האופוזיציה של קסיאנוב

לפני פחות משנה הקים ראש ממשלת רוסיה לשעבר מפלגה ליברלית שתהווה אלטרנטיבה למדבדב ולפוטין. המפלגה נרשמה לבחירות, אך משרד המשפטים מצא סיבות למה היא לא צריכה להפריע. קסיאנוב: הבטחות מדבדב - מילים ריקות מתוכן

מי יתמודד לנשיאות רוסיה עדיין לא ידוע, אך מי לא יתמודד הרבה יותר ברור: משרד המשפטים הרוסי ביטל אמש (יום ד') את רישומה של "מפלגת חרות העם" (Parnas) בראשותם של ראש הממשלה לשעבר מיכאיל קסיאנוב, וסגן ראש הממשלה לשעבר בוריס נמצוב. המפלגה, המחזיקה בקו ליברלי, הוקמה בספטמבר שעבר והצהירה על כוונתה להעמיד אלטרנטיבה לנשיא מדבדב ולראש הממשלה פוטין. ביטול רישומה לא יאפשר לה להריץ מועמד לנשיאות או רשימה לפרלמנט.

 

גורמי אופוזיציה, ארגוני זכויות אדם וכן מדינות המערב ראו בהחלטה על אישור מועמדותה של מפלגת חרות העם, כצעד שיוכיח אם מדבדב אכן רציני בהצהרותיו על הצורך בחיזוק התחרות הפוליטית ברוסיה. נשיא רוסיה הצהיר בשבועות האחרונים כמה פעמים כי הריכוזיות הפוליטית בארצו "הייתה עניין חיוני בשנים שלאחר נפילת בריה"מ, אך עתה היא מסוכנת לעתידה הכלכלי" ובכך מתח ביקורת מרומזת על מדיניותו של פוטין ב-8 שנות שלטונו.

   

לכן, הודעת משרד המשפטים הרוסי התקבלה באכזבה רבה בקרב מנהיגים במערב. מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, גינתה את ההחלטה ואמרה כי "קשה להבין כיצד היא עולה בקנה אחד עם המחוייבויות הבינלאומיות של רוסיה ועם הצהרותיהם האחרונות של מנהיגיה".

 

לטענת משרד המשפטים, מצע המפלגה אינו מבטיח רוטציה בהנהגה שלה כפי שדורשת החקיקה החדשה. עוד נאמר כי נמצאו אי סדרים ברשימת 45 אלף החתימות שהגישה המפלגה לוועדת הבחירות המרכזית, וכי חלק מהמתפקדים מתו או שהתפקדו במחוזות שאינם מחוזות מגוריהם.

  

בעקבות ההחלטה, מתח קסיאנוב ביקורת חריפה על מדבדב וכינה את הצהרותיו - "מילים ריקות מתוכן". "שום דבר ממה שהוא אמר או הבטיח בשלוש השנים האחרונות לא התגשם. המצב רק החמיר: יש יותר לחץ על יריבים פוליטיים ואפילו יותר זיופים בבחירות האזוריות", אמר מי שכיהן כראש ממשלת רוסיה בשנים 2000-2004.

 

רק למפלגות המיוצגות בפרלמט הרוסי (הדומא) יש זכות להריץ מועמד לבחירות לנשיאות, מבלי לעבור את התהליך הביורוקרטי המתיש של גיוס 2 מיליון חתימות המחולקות באופן שווה בין לפחות 40 מתוך 83 המחוזות ברחבי רוסיה. אגב, במהלך כהונתו האחרונה, שינה פוטין את אחוז החסימה כך שכמה מבכירי האופוזיציה הליברלית יאבדו את מושביהם בפרלמנט. אחד מאלה הוא נמצוב, שמפלגתו דאז לא הצליחה לעבור את את רף חמשת האחוזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסיאנוב. יגייס 2 מיליון חתימות?
צילום: רויטרס
מדבדב ופוטין. מילים ריקות מתוכן
צילום: AFP
מומלצים