שתף קטע נבחר

וילדרס זוּכּה בהולנד: 'לא הסית לשנאת מוסלמים'

בית המשפט זיכה את המחוקק הימני לאחר שעמד לדין כי השווה את ספר הקוראן ל"מיין קאמפף", ספרו של אדולף היטלר. "לא מדובר רק בזיכוי שלי אלא בניצחון לחופש הביטוי", אמר וילדרס

בית משפט בהולנד זיכה היום (יום ה') את הפוליטיקאי הימני, חירט וילדרס, מכל האישומים שהוגשו נגדו בגין הסתה לשנאה נגד מוסלמים. וילדרס הסעיר את העולם המוסלמי כשהכין סרט ביקורתי על הקשר שבין הקוראן לטרור והשווה בין הקוראן לספרו של הצורר הנאצי אדולף היטלר, "מיין קאמפף".

 

 

"בזמן שהתבטאויותיו של וילדרס העליבו מוסלמים רבים, הן אף פעם לא חרגו מגבולות הדיון הפוליטי הלגיטימי", נימקו השופטים את החלטתם לזכות את וילדרס. נשיא חבר השופטים, השופט מרסל ון אוסטן, גם אמר בפסק הדין כי לא ניתן למצוא קשר ישיר בין התבטאויותיו של וילדרס לעלייה באפליה נגד מוסלמים בהולנד. 


"התבטאויות שלא חרגו ממסגרת הדיון הפוליטי הלגיטימי". וילדרס (AFP)

 

בעת הקראת פסק הדין במשפטו, וילדרס לא נרגש במיוחד, אך לאחר שנודע כי הוא זוכה מכל אשמה, תומכיו בבית המשפט יצאו מגדרם והחלו לחבק איש את רעהו. "אני מאושר מאוד מהזיכוי מכל הסעיפים", אמר וילדרס לכתבים שחיכו לו מחוץ לאולם בית המשפט. "לא מדובר רק בזיכוי שלי, אלא בניצחון לחופש הביטוי בהולנד. למרבה המזל, מתירים לך לדבר על איסלאם בפומבי ולא סותמים לך את הפה. עול כבד הוסר מכתפיי".

 

במהלך המשפטו דחה סניגורו של וילדרס, עורך הדין בראם מוסקוביץ', את האישומים נגד מרשו ואמר כי הוא מוגן על ידי חופש הביטוי. וילדרס ערער תחילה על עצם התנהלות המשפט באמסטרדם. לטענתו, הדברים בגינם הוא נאשם נאמרו בערים האג ורוטרדם ולכן בית המשפט באמסטרדם אינו יכול לדון בהם. אולם, השופט יאן מורס דחה את הטענה וקבע שהיא אינה רלוונטית. כמו כן, הוא הבטיח בפתח הדיון כי וילדרס יזכה למשפט הוגן.

 

וילדרס, ראש "מפלגת החירות", גם אמר כי דבריו נאמרו נגד האיסלאם ולא נגד מאמינים מוסלמים - דבר שמותר על פי החוק ההולנדי. אולם, בני קבוצות מיעוטים בהולנד שהגישו את התביעה נגד המחוקק מהימין הקיצוני טענו בפני השופט שהתבטאויותיו של וילדרס הובילו לעלייה באלימות ואפליה נגד מוסלמים. 

 

התבטאויותיו השונות במחלוקת ו"סרט הקוראן" שפרסם וילדרס הציתו גל מחאה בעולם המוסלמי וגרמו להעלאת הכוננות הביטחונית בהולנד. עם זאת, הם גם הפכו את וילדרס לאחד הפוליטיקאים הפופולרים ביותר בהולנד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"האלימות כלפי מוסלמים נמצאת במגמת עלייה בגללו". וילדרס
צילום: AFP
מומלצים