שתף קטע נבחר

בין הרוגי ההתרסקות ברוסיה: מדענים מבושהר

שלושה מהמדענים הרוסים שנהרגו היו בין המתכננים הראשיים של הכור האיראני. ההערכה היא כי כשל טכני או טעות אנוש גרמו להתרסקות

חמישה מדעני אטום רוסים, שסייעו להקמתו והפעלתו של הכור הגרעיני בבושהר שבאיראן, נהרגו בהתרסקות המטוס ברוסיה ביום שני, ליד העיר פטרוזבודסק שבצפון המדינה. כך דיווחה סוכנות הידיעות "ריא נובוסטי". בהתרסקות נהרגו 45 בני-אדם.

 

שלושה מהמדענים היו בין המתכננים הראשיים של הכור - סרגיי ריז'וב, גנאדי בניוק וניקולאי טרונוב. אדם נוסף שנהרג הוא אנדריי טרופימוב, בכיר במערך הטכנולוגי של הגרעין הרוסי. ההרוג החמישי הוא ואלרי לאלין. תפקידם של החמישה היה להשלים את בניית הכור האיראני ולוודא את עמידותו בזמן אסונות טבע.

 

ארגון "גידרופרס", אליו השתייכו החמישה, משתייך לנציבות הגרעין הממלכתית של רוסיה ומוכר כקבלן הראשי של שיתוף הפעולה בין רוסיה לאיראן בכור בבושהר. בנוסף לעבודה באיראן, הארגון פעל גם במיזמים גרעיניים בסין, הודו טיוואן ובולגריה.

 

בכלי התקשורת ברוסיה אמרו כי זו מכה קשה לארגון ולתעשיית הגרעין

 במדינה. למרות שבין נוסעי המטוס היו בכירים במערך הגרעין הרוסי, ההערכה היא כי לא מדובר בפעולה חבלנית, אלא שהמטוס התרסק בשל כשל טכני או טעות אנוש של הטייסים. 

 

המטוס המריא ממוסקבה והתרסק כשני קילומטרים משדה התעופה מסיבה שאינה ברורה בכביש מהיר בקרבת פטרוזבודסק. כמו כן, לא ידוע אם הטייסים ניסו להנחיתו בכוונה בכביש או שהתרסקו עליו במקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת ההתרסקות
צילום: רויטרס
מומלצים