שתף קטע נבחר

המשנה של וינשטיין: "חוק החרם - רעוע וגבולי"

הצעת החוק, שקובעת סנקציות על מי שמשתתף בחרם על מי שיפגע במדינת ישראל, אושרה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת חוקה. עו"ד רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה הביע הסתייגות. הורוביץ: "חוק מטורף והזוי". בן-ארי: "מנסים להגן על המדינה"

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה הבוקר (יום ב') לקראת קריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שזכה לכינוי "חוק החרם". ההצעה קובעת כי מי שיפגע במדינת ישראל באמצעות חרם - יושת עליו תשלום פיצויים ותוגבל זכותו להשתתף במכרזים כלכליים של המדינה. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, אמר בדיון כי "נשען על מבנה רעוע".

 

לדברי נזרי, החוק גבולי מבחינה משפטית: "במבנה הנוכחי של הצעת החוק, כל לבנה שתצא וכל שינוי קטן יסכנו את המבנה הרעוע ממילא שלה".


חוק מוסרי או אנקטי דמוקרטי? הדיון בוועדת חוקה, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

בעבר הזהירו הגורמים המקצועיים במשרדי הממשלה כי הצעת חוק זו עלולה לגרום נזקים כבדים למדינת ישראל. אנשי שמאל, ובהם חברי כנסת מהמפלגות הערביות, ממפלגת העבודה ומסיעות אחרות, יצאו חוצץ נגד ההצעה, בטענה שהיא מצטרפת למהלכי חקיקה שיוזם הרוב הימני בכנסת ומסבה נזק לישראל במאבקה נגד הדה-לגיטימציה שלה בעולם.

 

ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ אמר בדיון כי "זה חוק מטורף והזוי". גם חברי כנסת מהסיעות הערביות טענו כי מדובר בסתימת פיות ובחוק אנטי דמוקרטי, הפוגע בחופש הפעולה ובחופש הביטוי.

 

הצעת החוק, שאותה יזם ח"כ זאב אלקין (ליכוד), רוככה במעט בעקבות ערעור שהגיש ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה. החוק אושר לקריאה ראשונה בצורה מתונה יותר, כך שאינו מכוון לפרטים הנוטלים חלק בחרם נגד ישראל ומדיניותה, אלא לאחראים על החרם בלבד.

 

"זה כמעט הזוי שאנשים פה שמקדמים את זה לא יודעים איך נראית שמירה של מעמדה של ישראל בעולם", אמר היום פלסנר בוועדה. "המאבק הכי קשה הוא שלא יהפכו אותנו לדרום אפריקה. מדינת ישראל המבצר של הדמוקרטיה במזרח התיכון, ואני אומר שאין בעיה, תמשיכו עם שיטת ההתנחלויות ההזויות שלכם - אבל אל תקחו את הנכס ההסברתי הכי חזק שיש לישראל והוא הדמוקרטיה". 

 

החוק נועד בין היתר, לפגוע בחברות ישראליות אשר זכו במכרזים לבניית העיר הפלסטינית החדשה רוואבי, בתמורה להתחייבותם שלא יספקו שירותים ולא ימכרו סחורות להתנחלויות.

 

ח"כ אלקין, יו"ר הקואליציה, אמר בדיון כי "לא יעלה על הדעת שמדינת ישראל תאפשר פגיעה במעמדה ובאזרחיה. החוק הזה הוא מוסרי מדרגה ראשונה ובא לתת מענה לתופעת החרמות,

המתפשטת לצערנו בזמן האחרון".

 

לדבריו, "יצרנו בחוק איזון הולם בין חופש הביטוי לבין הגנה לגיטימית על מדינת ישראל תוך מתן פיצוי לנפגעי החרמות. אין שום סיבה שהחוק האמריקאי יגן על מדינת ישראל ויעניש קשה אזרח או חברה אמריקאית שלקחו חלק בחרם על ישראל, ומדינת ישראל תשב בחיבוק ידיים מול אזרח או גוף ישראלי שקוראים לאותו אזרח אמריקאי לקחת חלק בחרם עלינו".

 

גם ח"כ מיכאל בן ארי התומך בחוק, אמר ש"אנשים שעוסקים בחרם ממומנים מגורמים עוינים ומבקשים לחסל את המדינה, לא מדובר פה בפגיעה בחופש הביטוי אלא בפגיעה בחופש פעולה נגד מי שמנסה להרוס את המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוק רעוע. עו"ד רז נזרי
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גיל יוחנן
חוק מוסרי. ח"כ זאב אלקין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים