שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בדרך: איסור לסלולרי ללא דיבורית בארה"ב

  באיחור לא אופנתי, גם האמריקנים מבינים סוף סוף שדיבור בסלולרי בזמן נהיגה - בעיקר ללא דיבורית - מגדיל משמעותית את הסכנה לתאונה - "פעולה מסוכנת כמו נהיגה בשכרות, אבל הרבה יותר נפוצה"

  הדיבור בסלולרי בזמן נהיגה מסוכן. בישראל כבר הפנימו, בארה"ב לא ממש. ישראלי המבקר בארה"ב יופתע כיום לגלות כי במרבית המדינות אין כל חובת שימוש בדיבורית למכשיר הסלולרי. מרבית הנהגים כנראה מכירים שם בקיומה של מערכת שכזו, המאפשרת לשמור את הידיים על ההגה, אך לא שוקלים אפילו לעשות בה שימוש. זאת, למרות אין ספור מחקרים המוכיחים כי מדובר בפעולה מסוכנת ביותר, המשתווה ואף עולה בחומרתה על נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

   

  אלא שכעת עשוי להגיע שינוי. הצעת חוק שהוגשה בפני בית הנבחרים האמריקני, מבקשת לאסור על נהגים לאחוז בידם מכשיר טלפון נייד בעת נהיגה. זאת ועוד. אמצעים נלווים לטלפונים - למשל דיבוריות - יאושרו רק בהתאם לחקיקה מתאימה. משרד התחבורה האמריקני יהיה הגוף שיקבע כללים אחידים לאיסור בכל המדינות בארה"ב, למעט במקרי חירום. חלק נוסף בהצעת החוק מטיל על משרד התחבורה לבדוק, האם שיחת טלפון תוך כדי נהיגה, גם באמצעות דיבורית, מהווה סכנה כלשהי.

   

   

  "שיחות טלפון תוך כדי נהיגה, כתיבת הודעות טקסט או שימוש באפליקציות, יכול להיות מסוכן כמו נהיגה בשכרות, אך הוא הרבה יותר נפוץ" אומרת מגישת הצעת החוק, חברת הקונגרס קרולין מקארת'י, כך מדווח הדטרויט פרי-פרס. חברת הקונגרס מוסיפה כי כמה חוקים "הגיוניים" שכבר קיימים בחלקים מסוימים של המדינה, יכולים לעזור בהורדת אחוז הפציעות ומספר ההרוגים בארה"ב. מקארת'י ציינה כי בשנת 2009 מתו על הכבישים בארה"ב כ-5,400 בני אדם כתוצאה מהסחות דעת בעת נהיגה, על-פי נתוני משרד התחבורה המקומי.

   

  בהתאם להצעה, תוך תקופה של כשנתיים אמור משרד התחבורה להגיש דו"ח הקובע מה נחשב כ"הסחות דעת הכרתיות" (cognitive distraction), מה שיכול להביא הרחבת האיסורים על שימוש במכשירים ניידים בעת נהיגה. הרחבת האיסורים יכולים להתייחס גם למערכות הבידור-מידע, מערכות שהופכות נפוצות יותר ויותר בכלי רכב. מומחי בטיחות רבים טוענים כי מערכות אלו גורמות להסחות דעת מסוכנות.

   

  תשע מדינות בארה"ב אוסרות החזקת טלפונים סלולריים בעת נהיגה, 34 מדינות אוסרות שליחת הודעות טקסט בזמן זה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נוהג? בעתיד תיאסר מלהחזיק טלפון נייד. בארה"ב
  צילום: Jupiter
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים