שתף קטע נבחר

פרס: איראן מגזימה בפרסום על יכולתה הצבאית

נשיא המדינה אמר בטקס סיום קורס טיס שישראל תדע לעמוד בפני הסכנה האיראנית. ראש הממשלה התייחס באירוע למשט לעזה: "לישראל זכות לפעול נגד הניסיונות להכשיר את הברחת כלי הנשק למובלעת הטרור של חמאס"

"ישראל אינה מדינה קלת דעת, ואינה אובדת עצות בפני הסכנה האיראנית", כך אמר הערב (יום ה') נשיא המדינה, שמעון פרס, שדיבר בטקס סיום קורס טיס. על רקע התרגיל הצבאי הנרחב של איראן הבהיר פרס כי היא "מגזימה בפרסום היכולת הצבאית שלה. אני מציע לאיראן לא לטעות ביכולותיה של ישראל, גם אם הן אינן פומביות".

 

 

הנשיא הוסיף ואמר: "ראשיה של איראן מאיימים בפומבי על קיום ישראל, וממשלתה משקיעה הון עתק בבניית מערכת צבאית וטרוריסטית בעלת אופי תוקפני. אנחנו נדע לעמוד בפני הסכנה האיראנית ולהתמודד עמה, בלי לוותר על השאיפה לשלום".

 

לדבריו, "חיל האוויר העניק לעמנו יכולת עמידה וכושר הכרעה. זה גוף שאינו יכול להרשות לעצמו אפילו בורג אחד שאינו מהודק כהלכה. חיל האוויר מאפשר למדינת ישראל להיות מדינה ברת הגנה, ולא רק ארץ עם גבולות בני הגנה".

 

פרס התייחס גם לחייל החטוף, גלעד שליט, ולנווט הנעדר, רון ארד. "למרות הטילים והלוויינים, הלוחמים חשובים מהכלים", הבהיר. "אנו נושאים בלבנו את גורלו של רון ארד, ונעשה הכל להחזיר הביתה את גלעד שליט. נמשיך לפעול במסירות להשבת בנינו השבויים והנעדרים לחיק משפחותיהם".

 

נתניהו: "יכולות ההגנה הגיעו לטווחים חדשים"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס ליציאת המשט השני לעזה, והצהיר כי צה"ל ישמור על הגבולות. "מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים רבים", אמר. "יש ניסיונות בלתי פוסקים לערער על עצם קיומנו ועל שלמות גבולותינו. עם זאת, צה"ל ושאר כוחות הביטחון נענים לאתגר ומפתחים את יכולות ההגנה שלנו לגבהים ולטווחים שלא הכרנו". 


"מחויבים לשחרור גלעד שליט". נתניהו בטקס (צילום: אליעד לוי)

 

נתניהו הבהיר, כי "במאזן הכולל, עלה כוחה של מדינת ישראל בהתמדה. אנו מוכנים לכל אתגר. היכולת להגן על עצמנו נמצאת ביסוד הקיום שלנו ובהשבת הריבונות שלנו. זה גם היסוד ההכרחי בשלום שהושג ויושג עם שכנינו".

 

ראש הממשלה אף הודה למנהיגים שונים בעולם, בהם ארצות הברית, אירופה, מזכ"ל האו"ם וראש ממשלת יוון, "שהתבטאו ופעלו נגד משט הפרובוקציה". הוא הבהיר כי "לעיתים אנו נדרשים לא רק להדוף את המתקפות הפיזיות, אלא גם להדוף את המתקפה על זכותנו להגן על עצמנו".

 

נתניהו התייחס לטענות נגד הסגר על רצועת עזה, והבהיר כי "לישראל הזכות המלאה לפעול נגד הניסיונות להכשיר את הברחת הטילים והרקטות ושאר הכלי הנשק למובלעת הטרור של חמאס".

 

הוא הוסיף: "חמאס הוא אויב אכזר הפוגע בזדון בעמנו ובילדינו, ומחזיק את גלעד שליט בשבי נגד כל הסטנדרטים האנושיים. הקהילה הבינלאומית מאוחדת בדרישה מחמאס לשחרר את גלעד לאלתר ולאפשר לצלב האדום לבקר אותו. מדינת ישראל מחויבת לשחרורו של גלעד בשלום, וכן לחזרתו של רון ארד ושאר נעדרנו".

 

ברק: עסקת שליט - לא בכל מחיר

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בטקס כי "מולנו עומדים מבחנים ואתגרים ביטחוניים קשים, בראשם איראן, חיזבאללה וגורמים קיצוניים אחרים. אנו נמצאים בליבה של סביבה עוינת, בה מובנת לכולם שפת העוצמה והכוח".

 

ברק התייחס גם לסוגיית המשא ומתן, ואמר: "מדינת ישראל חזקה ומרתיעה מאוד, ומעמדה זו של כוח וביטחון עצמי היא צריכה להפנות את פניה לביטחון ושלום. חובתנו כמנהיגים למצות כל דרך להביא לחידוש המשא עם שכנינו, תוך שמירת האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל. דרוש לכך גם צד שני

 

בנוגע לעסקת שליט אמר שר הביטחון, כי כולם רוצים לראות את גלעד בבית, אבל לא בכל מחיר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"איראן מגזימה בפרסום היכולות הצבאיות". פרס
צילום: אליעד לוי
"מוכנים לכל אתגר". נתניהו
צילום: אליעד לוי
"מדברים בשפה של כוח ועוצמה". ברק
צילום: ירון ברנר
מומלצים