שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השגריר הסורי באו"ם: קודם שיופסק הכיבוש בגולן
  כמדי חצי שנה התכנסה מועצת הביטחון להאריך את מנדט כוח ההפרדה של האו"ם בגבול ישראל-סוריה. אולם הפעם הפך הדיון השגרתי למלחמה דיפלומטית בין נציגו של בשאר אסד לבין השגריר הישראלי. השגריר פרושאור: "ההפגנות ברמת הגולן לא היו יכולות להיערך ללא מעורבות פעילה של השלטוןן בדמשק"

  אלימות בסוריה? משטרו של בשאר אסד מעדיף להתמקד ב"כיבוש הישראלי": מועצת הביטחון התכנסה היום (יום ה') להאריך אוטומטית את מנדט כוח ההפרדה של האו"ם ברמת הגולן - אירוע שמתרחש מדי חצי שנה מאז הסכם הפסקת האש במלחמת יום הכיפורים. המנדט הוארך פה אחד על ידי 15 חברות המועצה, אולם האירוע נוצל הפעם על ידי שגרירי מדינות המערב להאשמת סוריה במניפולציה ובניצול פלסטינים בגבול עם ישראל כדי לנסות להסיח את תשומת הלב מהאלימות שנוקט משטרו של בשאר אסד כלפי מפגינים.

   

   

  בהופעתו הראשונה במועצת הביטחון, שיבח השגריר החדש של ישראל באו"ם רון פרושאור את עבודת כוח האו"ם בגולן. השגריר הישראלי גם האשים את סוריה בשיגור מאורגן של מפגינים לגבול ישראל כדי לבצע פרובוקציות. פרושאור אמר שהפגנה ברמת הגולן לא היתה יכולה להתרחש בלי מעורבות פעילה של המשטר הסורי שרצה להסיח את תשומת הלב מהאירועים הפנימיים בסוריה.


  "הפגנה מאורגנת של סוריה". פליטים פלסטינים במג'דל שמס (צילום: רויטרס)

   

  השגריר הישראלי אמר עוד: "האירועים שקרו במחנה ירמוך ב-6 ביוני הם רק עדות אחת לניצול הציני של המשטר הסורי את אזרחיו, על מנת להסיט את תשומת הלב של הקהילה הבינלאומית ממעשיו. לא צריך להיות מומחה לזיהוי פלילי בכדי לזהות את טביעת האצבע של המשטר הסורי בכל הקשור לאירועים האלימים במדינה ובגבולותיה".

   

  פרושאור לא היה היחיד שתקף את התנהלות הסורים. שגריר בריטניה הביע דאגה מהאלימות של המשטר בדמשק כלפי מפגינים ומהמהומות בגבול ישראל. גם השגריר הגרמני הביע חשש מהאירועים בגבול.

   

  "אסד קרא למפגינים להגיע לגבול עם ישראל"

  "המפגינים לא היו יכולים להגיע לגבול בלי הסכמת המשטר הסורי, וקוראים לסורים למנוע שיגור אנשים לגבול ישראל. הם עודדו מפגינים להגיע לגבול ישראל", אמר השגריר הגרמני. "סוריה מוכנה לעורר התלקחות בגבול כדי להסיח את דעת הקהל מהבעיות הפנימיות. היא ביצעה פרובוקציות", האשים השגריר הגרמני באו"ם.

   

  השגרירה האמריקנית באו"ם, סוזן רייס, אמרה כי "ארה"ב מודאגת מדיווחים שממשלת סוריה מילאה תפקיד בארגון המהומות כדי להסיח את דעת הקהל מהריגת מפגינים בסוריה".

   

  "המועצה לא יכולה לקבל את הצביעות של סוריה בניצול הפלסטינים להסיח את דעת הקהל הבינלאומית מהשאיפות של הסורים עצמם. שום ניסיון להסחת דעת הקהל לא יסיח את דעתנו מפעולות המשטר הסורי נגד אזרחיו", אמר השגריר הצרפתי, שניצל את האירוע כדי לדבר בפומבי נגד אלימות המשטר הסורי נגד אזרחיו לאחר שרוסיה וסין מנעו קבלת החלטה של המועצה נגד הסורים.  


  "מנסה להסיט את דעת הקהל מהבעיות הפנימיות". אסד (צילום: AFP)

   

  הדיון השגרתי במועצת הביטחון הפך מהר מאוד למלחמה דיפלומטית לוהטת בין נציגי ישראל וסוריה. השגריר הסורי, באשר ג'עפרי, התעלם מההאשמות שהטיחו בארצו שגרירי המערב ואמר שכיבוש רמת הגולן בידי ישראל ב-1967 הוא שורש הבעיה. "התפקיד האמיתי של מועצת הביטחון הוא לשים קץ לכיבוש הבלתי חוקי של ישראל בגולן", אמר השגריר הסורי.

   

  "ברור לנו שיש ניסיון לערב את מועצת הביטחון בנושאים פנימיים שאין להם קשר למנדט האו"ם", אמר השגריר הסורי. "זו החלטה טכנית של מועצת הביטחון, שמנסים לנצלה כדי להפעיל לחץ על סוריה".

   

  ג'עפרי גם האשים את ארה"ב במלחמת עיראק ואת בריטניה וצרפת בצרות של המזרח התיכון מתקופת הסכם סייקס-פיקו. גם גרמניה ספגה אש והואשמה על ידי השגריר הסורי באספקת שש צוללות לישראל בעלות יכולת גרעינית.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  תקף את נציגי המערב. השגריר הסורי ג'עפרי
  צילום: רויטרס
  הופעה ראשונה במועצת הביטחון. השגריר הישראלי פרושאור
  צילום: שחר עזרן
  מומלצים