שתף קטע נבחר

"רה"מ חושב שנוסחת חילופי השטחים זו בדיחה"

כך אמר גורם בכיר המקורב לנתניהו. לדבריו, הניסיון ליצור מתווה משותף עם האמריקנים נתקל בקשיים כי ראש הממשלה מתנגד לא רק לניסוח קווי 1967 כבסיס לדיונים, אלא לעצם הנוסחה. "לנתניהו יש בעיה כפולה: מגבלה עצמית וגם מגבלה פוליטית"

קשיים בצמרת: ישראל וארצות הברית פועלות ביתר שאת להשגת מתווה מוסכם לחידוש המשא ומתן המדיני שיוצג בפני מדינות אירופה ויאפשר למדינות האיחוד להתנגד להכרזה חד צדדית של הפלסטינים על מדינה באו"ם, וללחוץ עליהם לשוב למשא ומתן. אלא שהנסיונות לגשר על הפערים בין גישותיהם של ברק אובמה ובנימין נתניהו נתקלים בקשיים דווקא בחלונות הגבוהים ביותר בירושלים, בשל התנגדותו הנחרצת של ראש הממשלה לנוסח בו השתמש הנשיא האמריקני, שהגדיר באופן חד משמעי את גבולות 1967 כבסיס לדיונים.

 

גורם בכיר המקורב לראש הממשלה אמר הלילה (א') כי נתניהו מתנגד לא רק לניסוח של קווי 67' כבסיס לדיונים, אלא לעצם הנוסחה הזו.

 "לנתניהו יש בעיה כפולה: הוא מתמודד עם מגבלה עצמית וגם עם מגבלה פוליטית", אמר הגורם הבכיר.

 

"נתניהו מונע עדיין מהשקפה שאותה לא שינה, לפיה הנוסחה של קווי 67' וחילופי השטחים אחד לאחד, פשוט לא מקובלת עליו". על פי אותו גורם, ששוחח עם נתניהו בנושא, "נוסחת חילופי השטחים היא בדיחה. אין לישראל שטחים לתת במסגרת הנוסחה הזו, והיא לחלוטין מנוגדת לעמדתו של ראש הממשלה. הוא לא מתנגד רק לניסוח של אובמה, אלא לרעיון עצמו".

  

 

"כמה שיותר ישובים בשליטתנו"

גם בעניין גושי ההתנחלויות ישנן אי הבנות רבות, וחוסר הסכמה. ראש הממשלה נתניהו מתייחס אל גושי ההתנחלויות בצורה שונה מהאמריקנים, הרואים בריכוזי האוכלוסיה הגדולים ביהודה ושומרון כקו האדום, שמעבר לו אין בכוונתם להתפשר. ראש הממשלה, מצידו, מחפש נוסחה שתאפשר לישראל להחזיק בכמה שיותר ישובים יהודיים מעבר לקו הירוק.

 

"לא בכדי משתמש בנתניהו במונח של הגושים הגדולים כאזורים בעלי חשיבות לאומית ואסטרטגית", אמר גורם אחר המקורב לנתניהו.

 "הוא מתנגד לרעיון לפיו ישראל תצטרך לסגת מכל שאר השטח, ומחפש נוסחה שתשאיר כמה שיותר ישובים בשליטה ישראלית".

  

בתוך כך, קרא הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, לארצות הברית לאמץ את נוסחת הקוורטט שתוצג ב-11 ביולי, תהיה אשר תהיה. בירושלים, עם זאת, לא משוכנעים שהפלסטינים מעוניינים "ללכת עד הסוף" עם ההכרזה בספטמבר. "יש מאמץ למנוע את ההכרזה באו"ם בספטמבר", אמר שר המקורב לראש הממשלה. "כרגע, ההתנגדות של הירדנים ושאלת הגיבוי הסעודי להכרזה חד-צדדית הן מאוד משמעותיות, ומשפיעות מאוד על הפלסטינים. המאמץ הוא למצוא את הנוסחה לשוב לשולחן המשא ומתן, כך שגם האמריקנים, גם ישראל וגם האירופים יהיו מרוצים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מקבל את הנוסחה. נתניהו
צילום: צביקה טישלר
הציב ניסוח בעייתי. אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים