שתף קטע נבחר

המטס בדרך? "מי שנכשל בים, יתרסק גם באוויר"

הפלסטינים קוראים למאות פעילים מרחבי העולם לנחות בנתב"ג בדרכם לגדה, וגורמי הביטחון כבר מזהירים: נוסעים שיזוהו כמנסים לעורר פרובוקציות, יטופלו על-ידי המשטרה. במשרד החוץ מתייחסים ליוזמה ברצינות: "לקנות כרטיס טיסה יותר קל מלהגיע בספינה"

המשט לעזה מתעכב, אבל כוחות הביטחון לא מבזבזים זמן ונערכים לאתגר הבא – המטס הפלסטיני . המשרד לביטחון פנים מתוכנן בשיתוף משטרת ישראל וגורמים נוספים, לאפשרות שמאות פעילים פרו-פלסטיניים מרחבי העולם יגיעו לנמל התעופה בן-גוריון ב-8 ביולי, וינסו להפר את הסדר.

 

היום (א') התקיימה הערכת מצב בהשתתפות הגורמים השונים, בהם גם נציגים ממשרד החוץ ומשירות בתי הסוהר, ובעקבותיה הבהירו במשרד לביטחון פנים כי נוסעים שיזוהו ככאלה שמגיעים לייצר פרובוקציות בנתב"ג, יופרדו משאר הנוסעים ויועברו על-ידי כוחות משטרה ורשות שדות התעופה לבידוק ולטיפול של משטרת ישראל.


פעילים זרים על אחת מספינות המשט. יגיעו בטיסה? (צילום: רויטרס)

 

במחוז מרכז של המשטרה, האחראי על משטרת נתב"ג, ציינו כי בשלב זה מתמקדת ההיערכות במישור המודיעיני ובעבודה מול גורמי הביטחון, שעוסקים באיסוף מידע מקדים על הפעילים שצפויים לנחות בישראל. בכל מקרה, ציינו במשטרה, בכוונתם לעבות את הכוח המוצב דרך קבע בשדה ביחידות יס"ם וכן בכוחות המתמחים בפיזור הפגנות וערוכים להתמודד עם הפרות סדר.

 

בישראל מודעים זה זמן מה לכוונת הפעילים לנחות בנתב"ג במטרה להביך את השלטונות בארץ ולעורר תשומת לב תקשורתית. עוד בחודש מאי הופץ בפייסבוק כרוז הקורא לפעילים ולפליטים הפלסטיניים הנמצאים במדינות זרות, להגיע בטיסה לישראל. המארגנים אף הנחו את הפעילים לא לשקר בנוגע לסיבת הגעתם ולומר כי בכוונתם להגיע לפלסטין ולהשתתף שם בפעילויות.

 

בתוכנית: הכנסת אורחים פלסטינית והתנדבות בגדה

הערכת המצב התקיימה, בין היתר, על רקע פרסום פרטים חדשים על האירועים המתוכננים: לפי דיווחי סוכנות הידיעות הרשמית של הרשות הפלסטינית "וופא", כ-40 ארגונים שונים אישרו השתתפותם בתוכנית "ברוכים הבאים לפלסטין", שתתקיים בין ה-8 ל-16 ביולי. לאחר שמאות הפעילים ינחתו בנתב"ג, הם יסיירו ברמאללה, בבית לחם, בצפון הגדה, בחברון ובבקעת הירדן. לסיום יבקרו בירושלים.

 

"המבקרים ייהנו מהכנסת האורחים הפלסטינית", צוין בדיווח, "יצרו קשרים ושותפויות, ויתנדבו בערים ובכפרים הפלסטיניים, יחד עם מאות פעילים מקומיים". המבקרים גם צפויים לציין את יום השנה להחלטת בית הדין הבינלאומי בהאג בעניין חוקיות גדר ההפרדה, אז קבעו השופטים כי הקמת הגדר מנוגדת למשפט הבינלאומי, וכן כי כל ההתנחלויות מעבר לקו הירוק אינן חוקיות.

 

לפי הדיווח, מארגני היוזמה קוראים לקהילה הבינלאומית "להכיר בזכותם הבסיסית של הפלסטינים לארח מבקרים מחו"ל, ולעמוד על זכותם של אזרחיה לבקר בפלסטין, מבלי שיוטרדו. בעוד ישראל פועלת לבודד אותנו, אנו מזמינים את כולם להצטרף אלינו בגאון. אנו דוחים את הניסיונות להפריד בינינו או להגביל את קולנו".

 

במשרד החוץ התייחסו ליוזמה המתגבשת, וציינו כי הם אוספים מידע לקראת האפשרות שפעילים פרו פלסטיניים שיגיעו במטס. "אנחנו לא חושבים שאפשר לזלזל בסימנים שנראים באינטרנט", אמר ל-ynet דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, "מאחר שהמוטיבציה של הפעילים קיימת, ולקנות כרטיס טיסה זו פעולה יותר קלה מאשר להגיע בספינה. צריך להתייחס לכך ברצינות".

 

לצד זאת, הבהיר פלמור כי אין סיבה לדאוג יתר על המידה. "יש לא מעט התארגנויות של אנשים המנסים לגרום מבוכה לישראל, ובפרט בדרכים לא חוקיות", אמר. "מי שנכשל בים, חזקה עליו שיתרסק גם באוויר".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעילים פרו פלסטיניים ביוון. התחנה הבאה נתב"ג?
צילום: רויטרס
מומלצים