שתף קטע נבחר

הרישיון זה לא מה שצריך לחדש פה

מערכת התשלומים של משרד התחבורה מפחדת שתשלמו לה והיא מסתתרת תחת שלושה חלונות נפרדים של דפדפן. ניסינו לחדש רשיון נהיגה וחסכנו שלושה שקלים - אבל בזבזנו ים של זמן

<< מה אני אעשה עם בר רפאלי באייפון?

 

פעם בכמה שנים אתם צריכים לחדש את רשיון הנהיגה שלכם. במקום ללכת לדואר ולחכות שיגיע תורכם במספר 438 אתם יכולים עכשיו לשלם את האגרה של חידוש הרשיון באינטרנט. עם זאת, כיאה לשרותים ממשלתיים, חווית התשלום היא פחות ממשביעת רצון.

 


 

קיבלנו לדואר את המכתב ממשרד התחבורה שמבקש מאיתנו לשלם את אגרת הרשיון. בגב המכתב יש את הכתובת של אתר האינטרנט של משרד התחבורה, בו ניתן לשלם את האגרה. נכנסנו לאתר של משרד התחבורה ואז התחיל החיפוש אחר הכפתור לתשלום. כל החצי העליון של המסך מוקדש לאנימציה וחדשות. בחצי התחתון של המסך יש עוד חדשות ועוד תפריטי ניווט. רק מתחת לתפריט הניווט יש לינק לתשלום האגרה.

 


 

החלונות הגבוהים

לאחר שמצאנו את הכפתור נפתח לנו חלון חדש של "פורטל השירותים והמידע הממשלתי". כן, חלון חדש. כי אנחנו באמת צריכים שהחלון הקודם ישאר פתוח, פן נתעניין בהודעות דובר המשרד. זה היה סרקסטי, למתקשים. בפורטל השירותים אנחנו בוחרים באפשרות "חידוש רישיון נהיגה" ואז נפתח לנו עוד חלון חדש של "שירות התשלומים הממשלתי". שם, לבסוף, ניתנת לנו האפשרות לחדש את הרשיון.

 


 

כעת אנחנו נדרשים להזין שלושה פרטים מזהים בטופס: מספר תעודת זהות, מספר רשיון נהיגה ושנת לידה. לכאורה המנגנון נועד למנוע את האפשרות הנוראית שמישהו ישלם לכם על חידוש הרשיון מתוך כוונת זדון, אלא שכל הפרטים האלה נמצאים על כרטיס הרשיון שלכם. כך שאם אתם מאבדים את הארנק לא תצטרכו להזמין רשיון חדש - הגנב או המוצא יוכל לעשות זאת עבורכם. הרי גם יש לו את כרטיס האשראי שלכם. ואם המנגנון נועד למנוע תשלום למישהו אחר עם שגיאות כתיב אפשר להכניס מסך שמציג את פרטי המשתמש לפני התשלום ולסמוך על כך שהמשתמש יבדוק על מי הוא משלם. כן, משרד התחבורה יכול לתת את הקרדיט הזה למי שמחליט לשלם באינטרנט - כנראה שאנחנו יודעים מה אנחנו עושים.

 


 

זהירות, תשלום שאתה רוצה לבצע

כך או כך, משרד התחבורה כן הכניס הודעה שקופצת ומוודאת. אלא שהיא לא שואלת אתכם אם הפרטים שלכם נכונים, היא מתריעה: "לתשומת לבך, הנך עומד לשלם עבור חידוש רישיונך". זהו צעד חכם מצד משרד התחבורה (או שירות התשלומים הממשלתי) כי אנחנו חשבנו לתומנו שהיינו באתר של דומינו'ס פיצה.

 


 

זהו, אנחנו בפנים. אנחנו מתבקשים לשלם בכרטיס אשראי. שמנו לב פתאום שהסכום שאנחנו אמורים לשלם נמוך בשלושה שקלים מהסכום הנקוב בשובר שקיבלנו בדואר. אנחנו לא מתנגדים לשלם פחות, חס וחלילה, אבל הסיבה לפער לא ברורה לנו.

 


 

אנחנו מתבקשים להזין שם לקוח. מדוע הנתון הזה לא נשאב מהמאגר שבו כתובה שנת הלידה ותעודת הזהות שלנו? כמובן שזה הגיוני לשלם עבור מישהו אחר כשמדובר בבן זוג, אבל לפחות שהמערכת תזין אוטומטית את שמנו ואם נרצה לשנות - נהיה מסוגלים.

 


 

התשלום מתבצע לאחר מספר הזהרות נוספות מצד המערכת כאילו היא לא רוצה לקבל את כספנו. הרשיון חודש וכעת אנחנו מקווים שהוא אכן יגיע בדואר. אמנם חסכנו שלושה שקלים, אבל אנחנו לא בטוחים אם לא היה יותר מהיר ללכת לסניף הדואר השכונתי, לגהץ כרטיס אשראי, לחתום ולהמשיך בסידורים. וכל זאת מבלי לחתום על תנאי שימוש, חובה שקיימת באתר של שירות התשלומים הממשלתי.

 

אפשר גוגל טו גו? >>

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף שגיא
חידוש רשיון נהיגה
צילום: אסף שגיא
מומלצים