שתף קטע נבחר

ח"כ טיבי מציע: שלילת תקציבים ממכחישי הנכבה

סגן יו"ר הכנסת ניסח הצעת חוק משלו בתשובה להצעות להעניש אזרחים ישראלים המציינים את הקמת המדינה כאסון

בנשיאות הכנסת יעלה היום (ב') לדיון "חוק יום הנכבה" שהגיש לאחרונה חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל). הדיון יעסוק בבקשתם של חברי הכנסת דני דנון (ליכוד) ואלכס מילר (ישראל ביתנו) לפסול לגמרי את ההצעה, השוללת לטענתם את רעיון הקמתה של מדינת ישראל.

 

לפי הצעת החוק של טיבי, יישללו תקציבים מעמותות וארגונים המכחישים את "אסון הנכבה" - הכינוי של הפלסטינים להקמת מדינת ישראל, מתוך "הכרה באסון הלאומי שפקד את הילידים הפלסטינים, תושבי הארץ". טיבי אומר כי "חוק זה נועד לאסור פעולות שיש בהן משום הכחשה של אסון זה, במטרה להכיר בסבלו וכאבו של האחר, לרבות מיעוט לאומי".

 

נשיאות הכנסת היא גוף המורכב מיו"ר הכנסת וסגניו. היא מאשרת את הגשתן של הצעות חוק פרטיות ודחיפותן של הצעות לסדר היום. ח"כ טיבי עצמו מכהן כסגן יו"ר הכנסת.

 

בחוק מציע טיבי בנוסף לאפשר שלילת תקציבים מגופים הפועלים בכוונה "למנוע תחושת ביתיות, בעלות ושוויון מלא של העם הפלסטיני, לרבות המיעוט הערבי במדינה". הצעת החוק של טיבי, כפי שהוגשה, מדברת על "הכחשה פומבית של יום הנכבה כאירוע היסטורי אמיתי ומכונן של אסון העם הפלסטיני, לרבות המיעוט הערבי במדינת ישראל, או פעולה בכוונה למנוע תחושת ביתיות, בעלות ושוויון מלא שלהם במדינת ישראל".

 

ההצעה שמעלה כעת טיבי היא כנראה תשובה להצעת חוק אחרת, זו של ח"כ מילר, לפיה כל גוף או מוסד הנתמכים על-ידי

מדינת ישראל ייקנסו אם יציינו את "יום הנכבה" ויגדירו את יום העצמאות הישראלי אסון. בישיבת הנשיאות היום צפויים דנון ומילר להתנגד בתוקף להצעה של טיבי ולפסול אותה.

 

"מדובר בחוק השולל את עצם רעיון הקמתה של מדינת ישראל", אמר ח"כ דנון, "מקומה של הצעה נבובה זו בפח הזבל של ההיסטוריה ולא בכנסת ישראל". גם ח"כ מילר תקף הבוקר את ההצעה, ואמר: "לא יעלה על הדעת שהכנסת תדון בחוקים שמטרתם להגדיר את יום העצמאות של מדינת ישראל כיום אסון ובנוסף לחתור תחת עצמאותה כמדינה יהודית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אחמד טיבי. "להכיר בסבלו של האחר"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים