שתף קטע נבחר

אולמרט: ייתכן שהעברתי כסף מזומן לאורי מסר

ביום השני לחקירה הנגדית אמר לראשונה ראש הממשלה לשעבר שהעביר מזומנים לעורך הדין, בניגוד לדבריו במשטרה. הוא נימק את הסתירה: "אז ניסו לדבר על שוחד, אתה נלחם על חייך". במהלך העדות פרץ עימות. קורב: אתה ציני ומזלזל. אולמרט: אי אפשר לנצח אותך בגסות רוח ובציניות

המעטפות נפתחות בעדות אולמרט. ביום השלישי לחקירה הנגדית בעדותו של ראש הממשלה לשעבר, הנאשם אהוד אולמרט, אמר הבוקר (יום ג') כי ייתכן שהעביר כסף מזומן לידי עו"ד אורי מסר, שהגיע מתרומות. מדובר בגרסה שונה מזו שמסר לחוקריו במשטרה, לפיה לא העביר למסר כסף מזומן - כיוון שלא הבין לדבריו שמתייחסים לכספים אלו.

 

תחילת העדות היום התמקדה בעניין הכספים מהנדבן היהודי-אמריקני מוריס טלנסקי. לטענת הפרקליטות, החזיק מסר עבור אולמרט באופן בלתי חוקי "קופה סודית" בין

 השנים 2003-2006, שנוהלה בכספת משרדו של מסר ולאחריה בסניף בנק. הקופה הכילה מאות אלפי דולרים במזומן, שהתקבלו לטענת הפרקליטות מטלנסקי.

 

התובע, עו"ד אורי קורב, שאל את אולמרט: "אתה מודה שהעברת מאות אלפי דולרים במזומן לשולה זקן?". אולמרט השיב: "הועברו לאורי מסר". התובע הקשה: "חלקם הועברו על ידך ישירות למסר?" וראש הממשלה לשעבר ענה: "יכול להיות שהעברתי אליו תרומה. יכול להיות שהעברתי את זה למסר. בדרך כלל נתתי את זה למסר באמצעות שולה".

 

אולמרט הסביר את הסתירות בין עדותו במשטרה לדבריו בבית המשפט. "אמרתי במשטרה שייתכן ששולה העבירה למסר כסף במזומן, אבל שוב השאלות ניסו להוכיח שמדובר בכספים שניתנו שלא כדין, במילה מכובסת של שוחד. הקונספציה היתה שאלו כספים שנשמרו בסודיות. כשאתה מתחיל חקירה עם הפרת התחייבות בוטה שהחקירה מתפרסמת. אתה נלחם על חייך ואתה יודע יפה מאוד שפה מילה אחת נוספת, והחלק הזה של חייך יכול להיות שכבר לא יהיה. החלק הזה של המעמד שלך עם כל מה שנלווה לזה. ערב יום העצמאות... כל הדברים שניסיתי לספר שלא נתנו מנוח לנפשי. אם זה משא ומתן כזה או משא ומתן אחר".

 

ראש הממשלה המשיך: "אז, בתוך הסיטואציה הזו, לחשוב שאתה יכול לעשות את הניתוק הזה - כאילו אתה יושב בשיח חברים, לספר את כל המורכבות שכרוכה בעניין הזה ולצפות שמישהו יבין אותה. אופי הכספים ואופי הקשר היה דברי אמת. גירסה יותר רחבה היתה יכולה להינתן בנתונים שבהם היא היתה יכולה להישמע".

 

בהמשך העדות התייחס שוב אולמרט להעברת הכספים למסר: "התייחסתי לאישום הזה של כספי השוחד, לקונספירציה הזו של מסר... לבוא אליי אחרי שלוש שנים וחצי ולהגיד באוזן המוזיקלית שלך - לא הבחנת בניאונס הזה". עו"ד קורב הקשה: "לא מדובר בניואנסים. מדובר בשאלות מלאות, שאמרת בהם לא דברי אמת. אני אומר לך, שאתה כן החלטת לא לשתף את החוקרים. היתה לך החלטה מודעת לא לתת הסברים. אתה בחרת להשיב שם את התשובות כפי שהשבת".

 

"לא עושה תחרות עם השואל הזה"

כמו אתמול, שוב אולמרט דיבר אל התובע בגוף שלישי. קורב תקף: "אתה עונה בפסקנות, בזלזול, הטחה של דברים לא נעימים, ציניות. זה בדיוק הסגנון שבו אתה מעיד על הדוכן. אתה עונה דברים לא נכונים והכל בפסקנות". ראש הממשלה לשעבר לא נותר חייב: "אני לא חושב שמישהו יכול לנצח את השואל, לא בגסות רוח ולא בציניות. אני לא עושה תחרות בציניות, בוודאי לא עם השואל הזה".


אולמרט אתמול בבית המשפט. "כל הקונטקסט היה שוחד" (צילום: גיל יוחנן)

 

אולמרט אמר קודם לכן: "השואל, יש לו... בדיעבד ממרחק של שלוש שנים, כשאני מנתח את זה במנותק לחשוב שבסיטואציה הזו, זה לא מה שאני חשבתי אז... אפשר לשער את מימדי העניין ולהיזכר מה היתה האווירה שאפפה".

 

קורב הטיח בראש הממשלה לשעבר: "בין החקירה הראשונה לשנייה התייעצת עם עורכי דינך. ידעת מה עומד מולך והיה לך זמן לחשוב. בחקירתך השנייה ראה איך השבת לנושא הזה: נאמר לך שמסר העיד שאתה ידעת שהוא שומר לך כסף כשהיית שר התמ"ת ונהגתם לשוחח על כך במספר הזדמנויות. אתה השבת: 'אותה תגובה שנתתי לכם. לא דיברתי איתו על הכסף הזה ואני לא יודע על הכסף הזה'. מדוע הכחשת באופן גורף החזקת כספים אצל מסר?"

 

אולמרט השיב כי פגש את עורכי דינו רק 20 יום אחרי החקירה. "לא היה לי זמן להתייעץ איתם. זה לא שהיה זמן פנוי. אני מהרגע הראשון חשתי שאני ניצב בפני אנשים שלא רוצים לומר לי את הדברים כמו שהם ושאינני מחויב לקבל בהכרח כל אמירה כללית, שמיוחסת למישהו מבלי שאני רואה בדיוק מה הוא אמר".

 

בשלב זה התערב השופט יעקב צבן, ששאל את אולמרט: "ידעת במאי 2008, שמסר מחזיק כספים שמבחינתך הם כשרים?". ראש הממשלה לשעבר השיב: "זה לא היה במוחי בסיטואציה הזו". התובע התערב: "שאלו אותך - האם זה נכון שמסר החזיק עבורך כספים במזומן?". ואולמרט ענה: "כל הקונטקסט של העניין היה שוחד. השאלות היו מנותקות מהאזהרה שנשאלתי עליה. נשאלתי על זה בהרחבה ניכרת על ידי עו"ד תל צור בחקירה הראשית ועניתי על זה בצורה מאוד מדויקת".

 

קורב המשיך בחקירה: "אתה יוצא מהחקירה הראשונה עם זכרון שנשאלת על כספים במזומן, שהחזקת אצל מסר. אתה יצאת עם זכרון שהכחשת את החזקת הכספים במזומן?". אולמרט השיב כי היה טרוד בענייני ניהול המדינה: "כשיצאתי מהחקירה לא היתה לי שנייה לחשוב. זמן קצר לאחר מכן הייתי צריך לשוחח עם נשיא ארצות הברית".

 

"לא הנחיתי את מסר לשמור כספים במזומן"

בהמשך הדיון בבית המשפט פנה התובע לאולמרט ואמר לו שמסר לא ידע מה מקור הכספים שהחזיק עבור אולמרט. "טלנסקי היה איש התרומות שלו, מה הוא לא הבין שזה מטלנסקי?", השיב ראש הממשלה לשעבר. "אם הוא הבין או ידע או

שמע מעוף השמיים. הוא ידע שזה תרומות. הוא ידע שזה כספים פוליטיים".

 

אולמרט הוסיף והדגיש: "זה נכון שאני לא נתתי לאורי הנחיות איך לרשום את הכספים. מדובר בעו"ד שפועל כנאמן שלך, הוא לא ידע שצריך לרשום את הכסף ולתעד אותו? מה צריך להאכיל אותו עם כפית ודייסה? עו"ד מסר הוא איש מנוסה. אלה כספים כשרים. אלה דברים טריוויאליים שמצופים מעו"ד".

 

עו"ד קורב הקשה על אולמרט ואמר: "אל תהיה כל-כך מופתע מכך שמסר לא רשם. מסר מילא את מבוקשך. למה אתה מתפלא שמסר לא מבצע רישומים? סיפר לנו מסר שהוא קיבל את הכסף והוא רואה שאת הרישום מנהלת מולו שולה. האם היא אמרה לך שהיא מנהלת רישום של הכספים?". "אני לא ידעתי", ענה ראש הממשלה לשעבר, "אבל נדמה לי שיש כאן הטעייה (של התובע א.ג), הוא דיבר על

רישומים".

 

לקראת סוף הדיון, נשאל אולמרט איך הוא מסביר את העובדה שמסר שמר את הכספים במזומן. בתשובתו ביקר ראש הממשלה לשעבר את התנהלותו של מי שהיה חברו הטוב ואמר: "ישנן כמה שאלות לא פתורות לגבי ההתנהלות שלו וזוהי אחת מהן". הוא הוסיף והדגיש: "אני לא הנחיתי אותו לשמור את הכסף במזומן והוא לא אמר לי אי פעם שהוא שומר את הכסף במזומן".

 

לאחר הדיון, אמר יועץ התקשורת של ראש הממשלה לשעבר, אמיר דן, כי "אולמרט אמר בצורה הברורה ביותר לכל אורך הדרך, גם בחקירה, גם בעדות הראשית וגם היום, כי מדובר בכספים פוליטיים שהועברו והוחזקו כחוק בידי אורי מסר וכל הזיקוקים שמנסה הפרקליטות להפריח מסביב לא ישנו עובדה יסודית זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט בבית המשפט, אתמול
צילום: גיל יוחנן
מומלצים