שתף קטע נבחר

מארגני המטס מודים לנתניהו: בלעדיו לא היה עובד

בנתב"ג נערכים לגל ראשון של פעילים, שצפוי לנחות הלילה. גורמי הביטחון איתרו 300 פעילים פרו-פלסטינים ברשימות הטסים לישראל ביומיים הקרובים. מארגני המטס: "גם אם היינו מביאים יחצ"ן זה לא היה עובד ככה"

ותודה לנתניהו: פעילי שמאל ומארגני המטס הפרו-פלסטיני לנתב"ג הודו היום (ה') לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', על הפרסום הנרחב של המטס. "צריך להודות לנתניהו, כי בלעדיו זה לא היה הולך", אמר בשיחה עם ynet אחד ממארגני המטס, סרחיו יאני. "אפילו אם היינו מוציאים אלפי שקלים על יחצ"ן זה לא היה עובד ככה".

 

 

במשרד הפנים ממשיכים בהיערכות לקראת הגעת הפעילים, ומבהירים: "אנחנו לא מתרגשים, אך נערכים לכל אפשרות". גורמי ביטחון איתרו היום 300 פעילים פרו-פלסטינים ברשימות הטסים לישראל, שצפויים לנחות ביומיים הקרובים בארץ.

 

יאני, מנהל המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית, סיפר: "אנשים בחו"ל, שאני בקשר איתם, מאוד מתלהבים מתגובת היתר של ישראל. הם חשים שהם לקחו על עצמם סיכון במטס. הם ידעו שכאשר יגיעו לארץ, ויסבירו שהם מתכוונים להגיע לרשות הפלסטינית כדי להביע סולידריות עם העם הפלסטיני, יעצרו אותם ויגרשו אותם. הם מאוד חששו שכל זה יתרחש בשקט תקשורתי מוחלט".


גל ראשון של פעילים צפוי להגיע הלילה. נתב"ג (צילום: אוהד צויגנברג)

 

"נוצר כאן מצב מגוחך", טוענת ליהי רוטשילד, פעילת אנרכיסטים נגד הגדר. "500 אנשים, נשים, קשישים, משפחות וילדים באים לביקור, כמו שעשו לא פעם בעבר. פעולת המחאה היחידה שהם מתכוונים לבצע היא לומר 'אנחנו באים לבקר בפלסטין', ומדינת ישראל נערכת לזה כאילו מדובר בהכרזת מלחמה".

 

"אלימות כלפי אזרחים לא חמושים"

חבר קבוצת "החרם מבפנים", רוני ברקן, אמר ל-ynet כי "מסע התעמולה וההפחדה שעושה ממשלת ישראל אינו חריג. לצערי התקשורת בארץ משתפת עמה פעולה. רוב הפרטים שפורסמו לא נכונים, כמו כוונת המבקרים מחו"ל להגיע לרצועת עזה הנצורה".

 

לדבריו, "כוונתם המוצהרת של הפעילים היא להגיע לגדה המערבית ולמזרח ירושלים. הם הודיעו שהם לא באים להפגין בישראל, הם נאלצים לעבור בה למטרת ביקור סולידרית בפלסטין. כל טענה לגבי כוונתם לעשות פרובוקציה או להפר את הסדר – משוללת בסיס".

 

פעיל השמאל ועורך שותף במגזין "הכיבוש", עופר ניימן, האשים את ישראל כי גירוש פעילים מנתב"ג הוא המשך ישיר ל"אלימות שמופעלת כלפי האוכלוסייה הפלסטינית. יש כאן גישה שמבליטה וחושפת את ערוות מדיניות הכיבוש והאפרטהייד. נוצר כאן איזשהו דפוס של פעולות ישראליות כוחניות, שמוצגות כהתגוננות ואף כמעשי גבורה, אבל כל מהותן הפעלת אלימות כלפי אזרחים לא חמושים".


"לא מתכוונים לעורר פרובוקציה". נתב"ג (צילום: אוהד צויגנברג)

 

גורם במשרד לבטחון פנים: "לא מתרגשים"

גורם במשרד לביטחון פנים הבהיר היום בשיחה עם ynet: "אנחנו לא מתרגשים, אבל אנחנו נערכים לכל אפשרות. יש היערכות משטרתית כנהוג באירועים דומים. על פי הערכות מודיעיניות, לא צפוי משהו חריג. לא מדובר במחבלים שמגיעים אלא בפעילי שמאל פרו-פלסטינים".

 

לדבריו, "כל עוד הדברים ייעשו במסגרת החוק וכללי הדמוקרטיה, נאפשר את הדבר. אבל לא ניתן יד להפרות סדר ולשיבוש אורח החיים. חייבים לזכור שעקב עונת הקיץ שנפתחה לא מכבר, יש בשדה תנועה של עשרות אלפי בני אדם שיש לוודא שאינה מופרעת".

 

גורם נוסף במשרד לביטחון פנים הגיב לביקורת שנמתחה על המשרד ועל המשטרה, שגרסה כי ההיערכות בנמל התעופה מוגזמת. בשיחה עם ynet אמר: "בסופו של דבר צריך להיערך לכל התרחישים, וזה דורש כוחות גלויים וסמויים. אם לא היינו נערכים והתרחיש הגרוע היה מתרחש, היינו סופגים ביקורת ובצדק".

 

לדבריו, "אנחנו לא פועלים על פי מצב הרוח התקשורתי, אלא על פי מציאות, מתוך הבנה ששדה התעופה הוא שער כניסה ואחד הסמלים של מדינת ישראל".

 

במשרד אמרו כי בנמל התעופה יופעלו מהערב חמ"ל משטרתי בשטח האווירי, וכן חפ"קים של המשרד לביטחון פנים, שיספקו תמונה מלאה לשר בזמן אמת. במשרד אמרו כי הם צופים לשתי נקודות שיא של הגעת הפעילים לארץ – היום בלילה, בין 1:00-3:00, ומחר בצהריים, בין השעות 12:00-16:00.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חששו שהמעצר והגירוש יעברו בשקט". היערכות בנתב"ג
צילום: אוהד צויגנברג
"מצב מגוחך". ההיערכות בנתב"ג
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים