שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חמישה פעילי שמאל מתל-אביב נעצרו בנתב"ג
  הפעילים הגיעו לאולם הנוסעים וצעקו "Free Palestine". בנמל התעופה בז'נבה התפרעו כ-50 פעילים לאחר שלא הורשו להמריא לישראל, והנוסעים שיגיעו משם ייבדקו בקפידה. השר לביטחון פנים ומפכ"ל המשטרה ערכו הערכת מצב בנתב"ג: "לפני הגל"

  אחרי בוקר שקט בנמל התעופה בן-גוריון, פרצה בצהריים (יום ו') מהומה, במהלכה נעצרו חמישה פעילי שמאל מתל-אביב, שהפגינו באולם הנוסעים, וצעקו "Free Palestine" (שחררו את פלסטין). מאות פעילים נבלמו כבר בנמלי התעופה באירופה. השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שהגיע לעקוב מקרוב אחר ההיערכות, יחד עם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, עדכן שעד כה גורשו שישה פעילים.

   

  הפעילים נבלמו בשוויץ

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "אנחנו כרגע לפני הגל. הכל יכול להיות, לא לוקחים שום סיכון", אמר השר וציין שכרגע הכל מתפקד באופן שקט וללא תקלות. אהרונוביץ' הודיע גם כי הכוננות בנמל התעופה הוגברה לקראת הטיסות, שיגיעו ארצה בין השעות 17:00-14:00, עליהן אמורים להיות כ-100 פעילים. "אנחנו יודעים מי נמצא על הטיסות, מאות מעוכבים ברחבי אירופה על-פי בקשתנו", אמר השר.

   

  השר אמר כי ביקש את עזרתם של משרד החוץ, משרד הפנים ומשרד התחבורה ולכן נבלמו הפעילים בנמלי התעופה: "היו התקהלויות והפרות סדר בז'נבה ובפריז וזה מראה מה היה צפוי לקרות פה". אחד הגורמים שהשתתף בדיון ציין שמדובר בשלוש טיסות עיקריות - מז'נבה, פרנקפורט ופריז.

   

  בתום הערכת מצב, דחו אהרונוביץ' והמפכ"ל את הביקורת בנוגע להיערכות המוגזמת של כוחות המשטרה. לטענתם, ההיערכות הזו היא שמנעה את הגעתם של כ-200 פעילים והרתיעה את מארגני המטס. "תודות להיערכות שלנו, הפעילים הבינו שאין מה להגיע וגם הרדיקלים פה, שהתכוונו להצטרף אליהם, הבינו שאין סיבה לעשות זאת. בכל מקרה לא צריך להירתע, אנחנו מדינה ריבונית ודמוקרטית וכך אנו פועלים. מי שיגיע - נטפל בו פה". במקביל, הוחלט גם לשמור על ההיערכות המוגברת בהר הבית ובמוקדי חיכוך אפשריים לאורך קו התפר. 

   

  נוסעים, שוטרים ופרחים: צפו בוידיאו בנמל התעופה בן-גוריון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בצהריים, כאמור, התפרעו קומץ פעילי שמאל. מיכל וקסלר, אחת הפעילות שנכנסה לנתב"ג: "יש מצור לא חוקי על עזה ועל פלסטין. מי שרוצה לבוא ולתמוך צריך לאפשר לו להיכנס. מה שקורה פה זה הטרדה על בסיס פוליטי. מדובר במצור לא חוקי ולא דמוקרטי ולא הגון. פעילי שלום וחופש מכל העולם מגורשים מנתב"ג כל הזמן ומוטרדים על בסיס קבוע".  

   

  נציגי דוברות המשטרה מסרו בשיחה עם ynet כי "עד כה חברות התעופה הזרות מנעו את עלייתם של כ-200 פעילים לטיסות. אנחנו מנהלים מגעים עם החברות והעברנו להן הסברים מסודרים על הסיבות הביטחוניות בגין המטס והן הבינו שכל פעיל שיגיע ויסורב כניסה, הן יצטרכו להטיס בחזרה על חשבונן".


  "מי שיגיע - נטפל בו". אהרונוביץ' בנתב"ג (צילום: ירון ברנר)

   

  הוא הוסיף: "אנחנו ערוכים בכוחות גלויים וסמויים. הכל מתנהל נכון, כשגרה, כשורה. כך גם הבידוק הביטחוני ובידוק הדרכונים, לא נרשמו בעיות. כמובן שנמשיך להיערך לכל אירוע שיקרה, קל וחומר שמדובר בנמל תעופה בינלאומי. נמשיך את הפריסה ככל שיידרש".

    

  "הפעילים אינם חוליגנים"

  גם שר הפנים אלי ישי הגיע לנמל התעופה כדי לבחון מקרוב את עבודתם של אנשי רשות האוכלוסין וההגירה. בתום הביקור אמר ישי כי "אני מעריך שרק עשרות בודדות ייכנסו לארץ עם סטטוס של מסורבי כניסה". על אופן הטיפול במסורבי הכניסה שיגיעו לביקורת דרכונים, הוסיף שר הפנים: "מול שונאי ישראל ופורעי החוק ננהג בתקיפות ונסרב לכניסתם. נכון לעכשיו הכל מתנהל טוב ורגוע. אלה שחדרו ויחדרו ייבדקו, ומסורבי הכניסה יישלחו למעצר עד תחילת השבוע הבא".

   

  פעילי המטס שנבלמו בפריז

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לאחר שאתמול העבירה ישראל רשימה של 347 שמות של פעילים לחברות התעופה הזרות, בז'נבה מנעו היום הרשויות מכ-50 פעילים לעלות על טיסה של חברת "איזיג'ט" לארץ. הפעילים ניסו לעקוף את האבטחה והתפרעו, אך השומרים הצליחו להשתלט עליהם. בעקבות זאת, הטיסה המריאה באיחור של כשעתיים ולאחר שתנחת בישראל, נוסעיה יועברו לבדיקה ביטחונית בטרמינל 1. נציגי החברה אמרו ל-ynet כי "לנוסעים שעלייתם למטוס נמנעה נמסרה הודעה מוקדמת על החלטה זו וכי החברה משתפת פעולת עם הרשויות בישראל". 


  פעילי המטס בז'נבה. "החברה משתפת פעולה עם ישראל" (צילום: AFP)

   

  בנמל התעופה בבריסל נמנע משלושה אזרחים צרפתים להגיע לישראל. "בחברת התעופה אמרו לנו שהם קיבלו הוראות מישראל שלא להכניס אותנו לשטח המדינה", אמר אחד הפעילים, פריד חוסה. 

   

  מוקדם יותר הלילה, לפי דיווח בסוכנות AFP, כ-50 נוסעי טיסה שהיתה אמורה להמריא מנמל התעופה שארל דה-גול בפריז לפרנקפורט ומשם לישראל, לא הורשו לעלות לטיסה. הנוסעים עוכבו בטרמינל 1 של לופטהנזה וזעקו בתגובה: "לופטהנזה משת"פים". מוסטפה מוחמד בן 36: "נישאר פה עד שיתנו לנו מסמך שמשמעותו שכניסתנו נדחתה".


  שוטרים בנמל התעופה שארל דה גול. "תחת כיבוש ישראלי" (צילום: רויטרס)

   

  אוליביה זמור, מתאמת פעילות ארגון פרו-פלסטיני: "נמל התעופה שארל דה-גול נמצא תחת כיבוש ישראלי. אנחנו שוחרי שלום ולא התכוונו לחולל מהומות בנתב"ג". פעילים אחרים היו אמורים להמריא בטיסת אליטליה מרומא. תשעה נוסעים לא הורשו לעלות לטיסת חברת מאלב

  ההונגרית.

   

  במסיבת עיתונאים שכינסו הבוקר בבית לחם, מחו מארגני המטס על שיתוף הפעולה של מדינות אירופה עם ישראל. "אנחנו מופתעים מהנכונות של מדינות אירופאיות לעשות את 'העבודה המלוכלכת' עבור ישראל וקוראים להן להפסיק זאת", אמר הפעיל מאזן קומסיה.

   

  פאדי קטאן הוסיף כי הפעילים שהיו אמורים לנחות בישראל לא התכוונו לעורר פרובוקציות או לנהוג באלימות. "העובדה שהם פרו-פלסטינים אינה מעידה שהם חוליגנים, כפי שבישראל מנסים לצייר אותם".

   

  Read this article in English


  פורסם לראשונה 08/07/2011 12:04

   

  בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי, אליאור לוי ויואב זיתון
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מאות פעילים לא הורשו לטוס. פעיל בז'נבה
  צילום: AFP
  פרו-פלסטינית בז'נבה
  צילום: AFP
  פעיל בצרפת שלא הורשה לעלות על טיסה
  צילום: רויטס
  בלילה: שומם בנתב"ג
  צילום: הדר כהן
  הגיעו לתמוך במשטרה
  צילום: דודו אזולאי
  מומלצים