שתף קטע נבחר

"נשוב הביתה": דרום סודנים חגגו בדרום ת"א

שמחת העצמאות של דרום סודן לא פסחה על הפליטים בתחנה המרכזית הישנה. "שלום היה החלום של כולנו", סיפרו אזרחי המדינה החדשה והביעו תקווה כי השקט יגיע גם לדרפור

חגיגות העצמאות של דרום סודן הגיעו עד לתל אביב. באזור התחנה המרכזית הישנה בעיר הפכה ההכרזה הרשמית על המדינה ה-193 בעולם לשיחת היום, ופליטים שנמלטו מסודן נוכח האלימות הממושכת, בירכו על השקט הצפוי. "הרבה שנים חלמתי וייחלתי שזה יקרה", סיפר בצהריים (שבת) ל-ynet אוזקה, פליט מדרום סודן, "סוף-סוף חופש, חופש אמיתי!"

 

אוזקה וחבריו, שכעת יכולים לכנות עצמם אזרחי המדינה החדשה, נצמדו למסכי הטלוויזיה בבית הקפה שהעבירו שידור חי מהחגיגות בבירה ג'ובה. "אני מאוד שמח", הודה עבדללה חוסיין, "עצמאות היא הדרך הטובה ביותר להבטיח את שלומם של כולנו. המלחמה הייתה ארוכה וללא פתרון, ושלום היה החלום של כולנו. אחרי 20 שנה של הרג, אין מקום לעוד שפיכות דמים".

 

"אני מקווה שיהיה שקט בין הצפון לדרום", הוסיף אוזקה, "ושדרום סודן תתחיל להתפתח ולהתקדם, ואז אני אוכל לשוב הביתה. זו מולדתי ואני מאושר".

 

ממשלת צפון סודן הייתה אתמול הראשונה להכיר במדינה החדשה, שעות לפני הפיצול בין השתיים. נשיא סודן, עומאר אל-באשיר, אף השתתף בטקס הרשמי היום – עובדה שעוררה מורת רוח רבה בקרב הצופים בישראל. הם התקשו להאמין כי הנשיא, נגדו הוצא צו מעצר בגין פשעי מלחמה שביצע בדרפור, העז לראות את פניו באירוע ולהעיב על שמחתם.


צופים בשידורי החגיגות ומחייכים. "יכולים לנשום לרווחה" (צילום: בועז פיילר)

 

"האדם הוא פושע מלחמה וצריך לשלם על מה שעשה", קרא אחמד חסן מדרפור. הוא גם היה פחות אופטימי לגבי הסיכויים לשלום בין שתי המדינות. "אמנם אני רחוק אבל אני רואה שאין צדק בעולם. אני חושב שהמלחמה תימשך, יש הרבה דם רע בין הצפון לדרום. אני לא מצליח להיות מאושר מזה שיש עכשיו חלוקה, אני בעד סודן מאוחדת".

   

גם בעיצומן של החגיגות, לא ויתרו הפליטים על תקוותם לראות את הנשיא מובא לדין. "אנו מעוניינים שבאשיר יעמוד למשפט צדק על מה שהוא עשה בקרוב", ציין חסן עבדאללה, בעל בית הקפה. "אל-באשיר הוא קרימינל", קבע טאשמן, גם הוא מדרפור. "מה הוא עושה שם? מה יש לו לחפש שם? אני רוצה שהמדינה החדשה תפרח, אבל כשאני רואה את עומר אל-באשיר, אני מאבד את השקט הנפשי שלי".

 

צילום: רויטרס

 

אדם, פליט נוסף מדרפור, דווקא מצא נחמה בנוכחותו של הנשיא אל-באשיר בטקס בדרום סודן. "אני מקווה שעכשיו הוא סוף-סוף רוצה שלום, ושסודן לא תסבול עוד מבעיות. עד כה לא היו לנו חיים,

עכשיו אולי אם מישהו ירצה לחזור לחיות ולעבוד בסודן, זה יהיה אפשרי. שתי מדינות לשני עמים, שיכולים סוף-סוף לנשום לרווחה ולחיות חיים נורמליים".

 

"אנו מקווים שגם דרפור תלך בעקבותיה של דרום סודן ותקבל עצמאות", הוסיף עבדאללה. "אני מייחל לסוף לשפיכות הדמים ורצח העם באזור. יש להמשיך לפעול כדי למנוע רצח עם נוסף". הוא גם קרא לישראל לסייע למדינה החדשה: "אני מעריך את ישראל על מה שהיא עושה, ולדעתי יש כאן אפשרות למערכת יחסים טובה בין המדינות. כל עזרה של ישראל תתקבל בברכה גדולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוגגים גם בירושלים. "סוף-סוף חופש"
צילום: רונה פפר
הנשיא אל-באשיר. "פושע מלחמה"
צילום: AFP
מומלצים