שתף קטע נבחר

ברלוסקוני ישלם 560 מיליון אירו על שוחד לשופט

חברת האחזקות של ראש הממשלה האיטלקי, שהייתה לו "אחריות משותפת" לשוחד, תשלם יותר מחצי מיליארד אירו לתאגיד המדיה של אחד מיריביו הפוליטיים בגלל השתלטות "כוחנית" עליו. עם זאת מקורבי ברלוסקוני מביעים ביטחון ושלווה

בית המשפט במילאנו הורה אתמול (שבת) לפייננווסט, חברת האחזקות השייכת לראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, לשלם לתאגיד המדיה CIR יותר מחצי מיליארד אירו, בגלל שוחד שניתן לשופט כדי שיאשר את רכישת התאגיד על ידי החברה.

 

 

בית המשפט לערעורים במילאנו שדן בעתירה שהגישה פייננסווט, הפחית ברבע את סכום הפיצויים המקורי ל-560 מיליון אירו. באוקטובר 2009 פסק בית משפט אזרחי כי על חברת האחזקות שמנהלת בתו של ראש הממשלה האיטלקי, מרינה ברלוסקוני, לשלם 750 מיליון אירו ל-CIR.

 

בפסיקה נקבע כי החברה השתלטה בכוח על בית ההוצאה לאור "מונדאדורי",

 שהיה בבעלות תאגיד CIR. השופט קבע בהחלטה כי לברלוסקוני הייתה "אחריות משותפת" למתן השוחד לשופט, עליו נגזרו ב-2007 שנתיים ותשעה חודשי מאסר בפועל. עורך הדין של פיינווסט, שהורשע אף הוא בפרשה, נידון לשנה וחצי מאסר.

 

נשיא הכבוד של תאגיד CIR הוא המיליארדר היהודי, קרלו דה בנדטי, יריבו הפוליטי של ברלוסקוני. התאגיד שולט בעיתון "לה רפובליקה", המזוהה עם השמאל הפוליטי באיטליה, וכן על השבועון "ל'אספרסו". שני העיתונים סיקרו בהרחבה את סקנדל הסקס של ראש הממשלה האיטלקי, שהואשם כי שילם לחשפנית בת 17 עבור יחסי מין וניצל את סמכותו כדי לשחרר אותה ממעצר.

 

חוק נגד פיצויים

ביום שלישי שעבר זנח ברלוסקוני את מאמציו לאשר הצעת חוק שנויה במחלוקת בפרלמנט האיטלקי, שמטרתה להשעות הטלת קנסות כפי שהוטל על פייננווסט, עד לפסיקה סופית בעניין בבית המשפט העליון של איטליה.

ההצעה, שזכתה לביקורת מצד גורמים פוליטיים רבים, נתפשה כמאמץ של הרגע האחרון להגן על חברת האחזקות של ראש הממשלה.

 

למרות הקנס הגבוה שנאלצו לשלם, בסביבתו של ברלוסקוני ניסו לשדר עסקים כרגיל. בתו, מרינה, אמרה לאחר ההפסד שנחלו, כי "עורכי הדין שלנו שוקדים כעת על הגשת עתירה בעתיד", והוסיפה: "אנחנו משוכנעים בצדקתנו, לא ניתן לאיים עלינו".

 

גורמים המעורים בפרשה העריכו כי הפסיקה נגד החברה של ברלוסקוני לא תפגע בו באופן קריטי בטווח הקצר, אך יחד עם זאת הזכירו כי ראש הממשלה האיטלקי הודיע שלא יתמודד בבחירות ב-2013, וייתכן כי קיים לכך קשר עם ההפסד במערכה המשפטית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחריות משותפת לשוחד. סילביו ברלוסקני
צילום: AFP
מומלצים