שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יעלון: "אני רואה בספטמבר דחליל"
  ארדואן לא נתן מנדט לצוות הטורקי ואבו מאזן לא מעוניין בהחלטת האו"ם. המשנה לראש הממשלה מדגיש בראיון ל-ynet: "תחזית ברק לגבי צונאמי מדיני היא התבטאות אומללה"

  "לא מתכוונים להיסחט על ידי הפלסטינים או להתקפל בפני הטורקים". משה יעלון, המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, אמר היום (ב') בראיון ל-ynet כי אפילו הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, אינו מעוניין בהחלטה על הקמת מדינה פלסטינית באו"ם. "הוא יודע מה משמעות ההתמודדות עם חמאס בלי סיוע צה"ל".

   

  ביחס להתפתחויות המדיניות והביטחוניות הצפויות במהלך ספטמבר הקרוב, אמר יעלון: "אני רואה בספטמבר דחליל. יותר

  איום מאופציה. יש סדרה של הפחדות מבפנים, מתוך הקואליציה. זה דחלילים. ספטמבר זה אחד מהם. אפילו אבו מאזן לא יזם את האופציה הזאת, בשעה שהוא יודע שארצות הברית יכולה להפסיק את כל הסיוע לפלסטינים. אבו מאזן לא היה רוצה החלטה אופרטיבית באו"ם שפוגעת בחופש הפעולה של צה"ל ביהודה ושומרון".

   

  מהתחזיות הפסימיות על "צונאמי מדיני" יצא האוויר, על פי יעלון. "ישראל לא מבודדת. כשמסבירים את עצמנו, האמריקנים והעולם מבינים. יותר ויותר מדינות מתנערות, גם באירופה. נכון שיהיה רוב אוטומטי, אבל הגוש המוסרי ברובו יתנער. זה לא צונאמי מדיני, ולא בידוד לאומי. אני מציע לא להיבהל. מדובר בביטוי אומלל של אהוד ברק". יעלון ביטל גם את החשש מפני אינתיפאדה שלישית, ואמר כי הוא אינו רואה סיכוי להתפתחות כזאת. מדינה דו-לאומית? דחליל נוסף.

   

  "שמו את אבו מאזן על עץ ולקחו את הסולם"

  השר יעלון הדגיש כי גם הדיון הצפוי בקוורטט הוא "עוד איום שמנסה לחלץ מישראל ויתורים כדי לרצות את הפלסטינים, כדי שלא יגישו את הצהרתם בספטמבר. אנחנו לא מתכוונים להיסחט על ידי הפלסטינים, ונעמוד עמידה איתנה: משא ומתן כן, תנאים מוקדמים לא". לדבריו, "מתעלמים מזה שהמשא ומתן איננו על כיבוש 67', אלא על גבולות 48'. אבו מאזן הודיע כי לא יכיר לעולם במדינת ישראל כמדינה יהודית, ונימק את זה בכך שזה סותם את החזרה לישראל של פליטים. מה שהוא אמר בעצם, זה שתורת השלבים של הפתח שרירה וקיימת".

   

  יעלון הודה כי אינו יודע אם המשא ומתן יתחדש או לא. "גם אבו מאזן מדבר במונחים אחרים. שמו אותו על עץ, ולקחו את הסולם. בתנאים מסוימים אולי יגיע לשולחן. אבל התנאים האלה לא אמורים להיות ויתורים ישראליים".


  ארדואן ואבו מאזן באנקרה. "הלחץ על הטורקים" (צילום: רויטרס)

   

  באשר למבוי הסתום אליו הגיעו ישראל וטורקיה בניסיונות הפיוס ביניהן, הסביר יעלון כי לאור אמירותיו הפומביות של ראש הממשלה הטורקית, רג'פ טייפ ארדואן, ניתן להבין למה המשא ומתן לא צלח. "הם אנשים נחמדים שאני מכיר, אבל הם באו ללא שום מנדט לאיזושהי גמישות".

   

  לדברי יעלון, "הלחץ אמור להיות על הטורקים, ואני מציע לא להתרגש. כפי שכבר קראתי בעיתונים, דו"ח פאלמר לא מיטיב עם הטורקים. זה קשה לארדואן לספוג. אמרתי להם ואמרתי בפומבי: 'אין לנו מה להתנצל לנוכח פרובוקציה של ארגון טורקי, שממשלת טורקיה יכלה למנוע את יציאתו לדרך, אם לא מעבר לזה'. אני חושב שהאמירות הפומביות האלה יוצרות תחושה שישראל תהיה מוכנה להתקפל. אני מציע שנעמוד איתן, אין לנו סיבה להתקפל".

   

  "חסינות למשרתי ציבור"

  יעלון התייחס גם להתקפות על מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף ניצן אלון ועל המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, מצד גורמי

  ימין, ואמר כי "יש ויכוחים לגיטימיים, ומותר אפילו להפגין כנגד גורמים פוליטיים, אך לרדוף משרתי ציבור זה לא ראוי. אני מגנה זאת בכל תוקף. אולי צריך לחוקק חוק שנותן חסינות למשרתי ציבור, משום שהפעלת הלחץ נועדה להפחיד אותם ולפגוע בשיקול דעתם המקצועית. הפגנות מותרות כלפי דרג נבחר. שיפגינו נגדי, ולא נגד משרת ציבור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יעלון ונתניהו. "יותר איום מאופציה"
  צילום: צפריר אביוב
  אבו מאזן. "לא רוצה החלטה אופרטיבית"
  צילום: AFP
  ארדואן. "ללא שום מנדט"
  צילום: AFP
  יעלון. "סדרה של הפחדות מבפנים"
  צילום: ירון ברנר
  צילום: אפרת וייס
  ניצן אלון. "לא ראוי לרדוף משרתי ציבור"
  צילום: אפרת וייס
  מומלצים