שתף קטע נבחר

הפלסטינים נגד ארה"ב: אחראית לגזענות ישראל

בהודעה חריגה בחריפותה, גינה הוועד הפועל של אש"ף את ארה"ב וקרא "להשתמש בכל הכלים" נגד המדיניות הישראלית

ביקורת יוצאת דופן של ההנהגה הפלסטינית נגד הממשל האמריקני: הוועד הפועל של אש"ף, שהתכנס אמש (יום ג') בעקבות פסגת הקוורטט שלא הניבה הצהרה משותפת בנוגע לתהליך המדיני, פרסם הודעה שלפיה "ארצות הברית היא האחראית הראשית להמשך המדיניות הגזענית של ישראל".

 

בהודעה נמסר כי ממשלת ישראל מנסה למנוע את חידוש המשא ומתן

עם הפלסטינים והקמת מדינה פלסטינית עצמאית. "האפשרות היחידה שניצבת בפני העולם כיום, במיוחד בפני ארה"ב", נכתב, "היא להשתמש בכל הכלים כדי לחייב את הכובשים לשים סוף למדיניות ההתרחבות הגזענית שלהם".

 

בהנהגה של אש"ף, בראשות הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, אמרו כי ההתפתחויות האחרונות רק מאשרות את הצורך של הפלסטינים לבקש בספטמבר מהעצרת הכללית של האו"ם להכיר במדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967.


 

נציגי הקוורטט. לא הגיעו להסכמה על הצהרה משותפת (צילום: רויטרס)

 

נציגי הקוורטט - מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון, שרת החוץ האירופית קתרין

אשטון, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון והשליח למזרח התיכון טוני בלייר - נפגשו שלשום בוושינגטון, אך לא יצאו בהצהרה משותפת בנוגע לתהליך המדיני בתום הדיונים.

 

גורם בירושלים טען אתמול כי ישראל דווקא גיבשה הצעה למתווה "מרחיק לכת". לפי שעה, אין לטענה זו אישור רשמי מלשכת ראש הממשלה, אך גורמים מדיניים אמרו כי "היה דיאלוג עם האמריקנים והוחלפו רעיונות והצעות". 

 

בישראל אמרו כי הקוורטט לא יצא בהודעה משותפת בגלל התנגדות פלסטינית לכמה סעיפים בהצהרה המתוכננת. לפי גורם ישראלי, הפלסטינים מתנגדים לכך שהקוורטט ידרוש מהם לזנוח את כוונתם לפנות לעצרת הכללית של האו"ם בספטמבר בבקשה שתכיר במדינתם באופן חד-צדדי. כמו כן, הפלסטינים מתנגדים לקביעה שאמורה הייתה להופיע בהצהרה, לפיה עם החתימה על הסכם עם ישראל יבוא הקץ לתביעות הפלסטינים ממנה. הם מתנגדים גם לדרישה מהם להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, וכן לדרישה שיערכו רפורמה במערכת החינוך הפלסטינית ויפסיקו את ההסתה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הם אחראים? קלינטון ואובמה (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים