שתף קטע נבחר

תלונות נגד זועבי: "אם דחפתי - אני מתנצלת"

לאחר התקרית בכנסת, בה הוצאה ח"כ חנין זועבי על-ידי סדרניות בזמן נאום ראש הממשלה, דורשים עובדי הכנסת התנצלות. במכתב ששלחו למנכ"ל המשכן כתבו: "העובדת הותקפה פיזית". במקביל, הגיש יו"ר הכנסת תלונה נגדה לוועדת האתיקה. זועבי: "הייתי בדרך החוצה בלי צורך בעזרה פיזית"

סדרני הכנסת לא ישכחו את התקרית אתמול (יום ד'), בה הוציאו בכוח מהמליאה את חברת הכנסת חנין זועבי, שקראה קריאות ביניים לעבר ראש הממשלה, בנימין נתניהו. במכתב חריף של ועד עובדי הכנסת הם דורשים מחברת הכנסת מבל"ד להתנצל בפני הסדרנית שהוציאה אותה מהאולם, ולא - הם ישקלו להפסיק להעניק לה שירותים במשכן. במקביל, הגיש יו"ר הכנסת ראובן ריבלין תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת נגד חבר הכנסת. זועבי מיהרה להתנצל.

 

 

אתמול, במהלך נאומו בכנסת, דחה נתניהו את הביקורות על הפגיעה בדמוקרטיה הישראלית ועקץ את ח"כ חנין זועבי. "עלתה פה חברת כנסת שמשתתפת במשט פרובוקציה שנועד לפרוץ סגר ימי ביטחוני של המדינה", אמר ראש הממשלה ופנה לח"כ זועבי באופן ישיר: "יש לך מזל שאת חברת פרלמנט ישראלי ולא חברת הפרלמנט הסורי למשל".

 

זועבי קראה קריאות ביניים רבות ולאחר שנקראה לסדר שלוש פעמים, דרש יו"ר הכנסת להוציאה מיד מהאולם. חברת הכנסת מבל"ד עוד התמהמהה כמה דקות במליאה. אז ניגשה אליה סדרנית במשכן וביקשה שתתלווה אליה החוצה. זועבי בתגובה נופפה לעברה בתנועות ידיים.

 

במכתב, שהועבר למנכ"ל הכנסת דן לנדאו, הועלו טענות קשות לגבי התנהגותה של ח"כ זועבי במליאה. יו"ר ועד העובדים, חיים איובי, טען כי זועבי תקפה את אחת הסדרניות, שנדרשה להוציאה מהאולם לבקשת יו"ר הכנסת ראובן ריבלין.


זועבי עם הסדרניות (צילום: אוהד צויגנברג)

 

יו"ר ועד העובדים הסביר מדוע על זועבי להתנצל: "בעת ישיבת מליאת הכנסת נקראה עובדת הכנסת, העובדת בתפקיד סדרנית במליאת הכנסת, להוציא את חברת הכנסת זועבי מהמליאה. זאת בהוראת יו"ר הכנסת. לצערי הרב, עובדת זו הותקפה פיזית על ידי חברת הכנסת". הוא הוסיף: "כאשר צפיתי בתמונות המקרה אשר שודרו בכל מהדורות החדשות, נדהמתי מעוצמת האירוע. עובדי הכנסת, ובפרט סדרני הכנסת, עושים מלאכתם ברגישות רבה מול באי הבית ובפרט מול חברי הכנסת".

 

בסיום המכתב כתב יו"ר הוועד כי הוא מצפה מלנדאו לדרוש את התנצלותה הפומבית של זועבי, כלפי עובדת הכנסת שהותקפה. "אם לא תהיה נכונות להתנצל פומבית", הוא כתב, "ועד עובדי הכנסת שוקל לנקוט אמצעים עד כדי הפסקת מתן שירותים לחברת הכנסת על ידי עובד הכנסת".

 

בתלונה של ריבלין הוא כתב: "נאלצתי לקרוא לסדר את זועבי ולהורות על הוצאתה מן המליאה. התנהגותה של זועבי מדברת בעד עצמה. תקיפת כל עובד כנסת, קל וחומר סדרנית בעת מילוי תפקידה במליאה, הוא מעשה חסר תקדים בחומרתו המחייב התייחסות ועדת האתיקה".

 

"שעיר לעזאזל"

זועבי מיהרה להתנצל: "אני מתנצלת אם דחפתי את המאבטחת במשמר הכנסת. מה שהתכוונתי לעשות הוא להיחלץ מידיה כי הייתי בדרך החוצה בלי צורך בעזרה פיזית, בלי צורך לתפוס אותי בידי. לא היתה לי כל כוונה לדחוף אותה. בראיונות ברדיו הערבי, כשהעירו על האלימות שנמצאת בכנסת - הערתי שהמאבטחים בסך הכל עושים את עבודתם, מבצעים את מה שהם אמורים לבצע. הבעיה היא בתרבות סגידה לכוח בכנסת, הבעיה היא באלימות הפוליטית שנותנת לגיטימציה לכל עוינות והסתה ואלימות נגד אלו שחורגים מהקונצנזוס".

 

היא גם מתחה ביקורת על ריבלין: "משתתף בהסתה זו יו"ר הכנסת, שמנצל את תפקידו ולא מפספס שום הזדמנות על מנת להעיר על העמדות הפוליטיות שלי, רק משום שהוא לא מסכים איתן. על יו"ר הכנסת לנהוג בצורה ממלכתית ולא באופן אידיאולוגי המכתיב את התבטאויותיו".

 

זועבי גם תקפה את נתניהו: "ראש הממשלה, כאשר הוא נלחץ, במקום להתמודד

 עם ביקורת פוליטית על חוק פשיסטי דוגמת החוקים שהוא מגיש לנו כל שבוע בכנסת, החליט לסמן את 'החוליה החלשה' ושמה חנין זועבי, לעורר מחדש את אווירת ההסתה נגדה, במטרה להרוויח ולו לכמה דקות את אהדתה של האופוזיציה אל מול האויב המשותף. הסכנה האמיתית היא הפאשיזם שהוביל הימין על ידי העלאת, או חיזוק השנאה כלפי חברי הכנסת הערבים, ובמיוחד בתקופה זו כלפי חברת הכנסת חנין זועבי. אני לא אהיה ה'שעיר לעזאזל'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זועבי מוצאת מהמליאה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים