שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

לילה במאהל התל-אביבי: "זה גדול מאיתנו"

יום הולדת במאהל, שיחות עומק עם ח"כית וחלוקת עיתון מאבק הנדל"ן: המפגינים בת"א מסרבים ללכת לישון. כתב ynet עשה איתם את הלילה ובדק איך מתנהלת המחאה בשעות החשיכה

אווירת החגיגה שנרשמה אמש (יום א') במאהל המחאה בשדרות רוטשילד בתל אביב לא התפוגגה במהלך הלילה. מאות בני אדם המשיכו להצטופף בחלקה הצפוני של השדרה והאוהלים - שמספרם זינק מ-58 לכ-108 - מילאו את שטחה עד אפס מקום, ואף החלו זולגים מעבר לרחוב החשמונאים. כדי לבדוק מה קורה, אם בכלל, במאהל המחאה אחרי שהשכנים הולכים לישון, החלטנו לעשות שם את הלילה.   

 

מחאת הדיור - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

הגענו לקראת השעה 23:00 ומצאנו עצמנו נטמעים בהמונים המסתובבים בעיר האוהלים. על הבמה המאולתרת הופיעה אפרת גוש יחד עם זמרים שחיברו שירי מחאה, "ממש כאן בפינה". המטבח החופשי משרת את כולם ובסדר מופתי. תרומות אוכל ומצרכי מזון שזורמות מרחבי העיר, מציעות מגוון של כל טוב: אוכל צמחוני ובשרי, מבחר ירקות ופירות, סלטים ופיצות, קציצות ושניצלים ואפילו שוקולדים מובחרים מבוטיק שוקולד ברחוב אבן גבירול.

 

"מה שקורה כאן יותר גדול ממני וממך", אומר גדעון, בעודו לוגם בירה. "מה שהתחיל כאן, ייגמר במקום שונה לחלוטין, בכנסת. אני רק מקווה שכולם בארץ ישכילו להבין את הכוח שיש לכל אחת ואחד מאיתנו, הכוח שהתעורר כאן בימים האחרונים. העם מוכן לזה, זה היה כמו גפרור שהצית את חבית הנפץ שנוצרה כאן בשנים האחרונות".

 

23:50 הקהל מתחיל להתפזר. ההופעות מסתיימות, אך המוזיקה לא גוועת - רק מתפזרת על פני המתחמים האישיים, בהם נוצרים ג'אם סשנים ומעגלי מתופפים.

 

00:47 עימות קצר בין דיירי המאהל לשיכור חולף, כמעט ונגמר בדריסה. קצת צעקות, קצת דחיפות והרבה לחץ מהתקשורת. "אם יכתבו שהיו פה מכות זה יכול לסדוק את המאבק, תרגיעו את כולם", צועק אחד המבוגרים.

 

00:49 מישהו נרדם? אסף לוי, מראשוני המוחים, שלא נכח בהתפרצות האלימה, נעמד עם מגאפון ומודיע: "אתם עדים למשהו מופלא, תחילתה של מהפכה".


מסביב אוטובוסים, בשדרה חוגגים. "עדים למשהו מופלא" (צילום: דרור עינב)

 

01:00 ענני עשן מעל חלק מהאוהלים. נרגילה במרכז, המפגינים יושבים סביבה ושרים: "אתה כבר כאן, כמה זה טוב...". המתחם עוד מלא אנשים, אך רוב הפוליטיקאים והעיתונאים כבר נעלמו לחדרי השינה הממוזגים.

 

01:10 עידו ואור, בני 13, המפגינים הצעירים ביותר בעיר האוהלים, מסיימים לחלק את "עיתון המאבק" ופורשים לאוהל, מעליו מתנוסס דגל סוציאליסטי אדום.

 

01:20 מיכל האמר חוגגת יום הולדת ב"סלון" של המתחם. "אני ישנה באוהל עם הבלונים", היא מודיעה בחיוך רחב. "אם להגזים קצת, זה יום ההולדת הכי חיובי שהיה לי עד היום".


ג'אם סשן לתוך הלילה. גם אפרת גוש הופיעה (צילום: דנה קופל) 

 

01:40 ג'וליאן ומינה, שני צעירים, עוברים ומגייסים אנשים ל"משמר הכבוד", כדי שהנועם והשלווה יישמרו בעיר האוהלים. הם מבקשים מכולם "להנמיך את הווליום למען רווחת השכנים".

 

02:00 ח"כ נינו אבסדזה, שפרסה מזרון לצד המפגינים, עדיין לא ישנה - אף שבבוקר תיאלץ לעלות לבירה לישיבת וועדת הכספים - ומנהלת עם שכניה דיונים קדחתניים לתוך הלילה, על המשבר כמובן.

 

02:35 השקט יורד על השדרה, אף שאינה מתרוקנת. מתוך התחשבות בשכנים, מתכנסים רבים באוהלים ומשוחחים ברוגע, על רקע קולות הנגינה שנשמעים לסירוגין.


ח"כ נינו אבסדזה והמזרון. עדיף מישיבת ועדת הכספים (צילום: עופר עמרם) 

 

02:40 חבורת צעירים עוברת בשדרה ותולה שלטים בין העצים: "בין אדם לאדם, אלוהים אחד", "הזמן להירגע הוא כשאין לך זמן”, "גן עדן זה כאן" ו-"מי אמר אהבה ולא קיבל?". הם מחלקים סטיקרים הקוראים "להאיר את החושך". "אנחנו לא קשורים למאבק", הם מבהירים בעודם חולפים על פנינו.

 

03:45 יוסי ויהודה, שהביאו מוקדם יותר אוכל מהקהילה החרדית בבני ברק, לא נרדמים. הם קוראים לעוד כמה חבר'ה והולכים להביא מקרר, "שיהיה איך לאחסן את כל זה, שלא יתקלקל".


הבוקר שאחרי במאהל. נערכים לעוד יום של מחאה (צילום: ירון ברנר)

 

04:15 ח"כ נינו אבסדזה מעתיקה מזרונהּ למעלה עיר האוהלים, שם שקט

יותר. אוגנסיאן, צעיר ממוצא ארמני, פותח איתה בשיחה על פוטין. "הוא הרפתקה מהלכת על שתיים", היא אומרת לו. "הוא אוליגרך שאי אפשר לסלוח לו", מתעקש אוגניסיאן. "את ברלוסקוני אתה אוהב?", היא שואלת. "גם הוא אוליגרך", מודה הצעיר, "אבל לפחות באיטליה כשהאוליגרך דופק אותך, הוא משלם".

 

04:40 סוף-סוף, אחרון המפגינים מוכרע על-ידי העייפות ונרדם.

 

07:30 דני עובר עם שקית זבל ואוסף את הלכלוך שנותר מפוזר מאתמול בלילה. משכימי קום מתחילים להציץ מפתח אוהליהם ומסירים את קורי השינה מעל עיניהם. יום חדש של מחאה עומד להתחיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההמונים במתחם. לא הולכים לישון
צילום: עופר עמרם
התרדמה נפלה רק לקראת חמש בבוקר
צילום: ירון ברנר
ישנים תחת כל עץ רענן
צילום: ירון ברנר
מצחצחים שיניים ב"שטח"
צילום: ירון ברנר
מומלצים