שתף קטע נבחר

קמפיין חדש מזכיר: 'כריתת עצים - עבירה פלילית'

כל אזרח יודע שאסור לקטוף פרחים מוגנים, אך מה דין העצים בגינה? משרד החקלאות יוצא במסע פרסומי להעשרת הידע וליצירת התרעה מפני הפרת החוק. "צריך שכל אחד יידע איך קוראים לעץ שנותן לו צל"

עץ אחד "בולע" בשנה 20 ק"ג אבק ו-80 ק"ג של חומרים רעילים המצויים באוויר, מוריד את הטמפרטורה סביבו בכחמש מעלות וגם משמש כקיר אקוסטי בולם רעשים. חרף זאת, לפי ההערכות, מדי שנה נכרתים בישראל עשרות אלפי עצים ללא רישיון. קמפיין חדש של פקיד היערות הראשי במשרד החקלאות ינסה בתקופה הקרובה לשנות את המצב.

 

במסגרת הקמפיין, ייתלו כרזות ב-15 ערים שיסבירו אודות גינון נכון ויפרטו טעויות נפוצות בגיזום עצים, וכן יחולק מגדיר עצים לתושבים. בין היתר, יבקש המסע הפרסומי להדגיש כי לצד חשיבותם הגדולה למערכות האקולוגיות בעיר, יש לעצים גם מעמד חוקי. "הידעתם, למשל, שגם אם מדובר בעץ ששתלתם בעצמכם בגינתכם הפרטית, אסור לכם לכרות אותו?", ציינו במשרד החקלאות, "רוב האנשים לא יודעים זאת, וזה אחד המניעים למהלך - לתת מידע לציבור".


תזכורת לאזרחים. המטרה - להתחבר לעצים שברחוב

 

"בשנים האחרונות יש עלייה במודעות הציבורית לנושאים הסביבתיים, ולחשיבות העצים באופן ספציפי", הוסיף פקיד היערות הארצי, חגי שניר, בשיחה עם ynet, "והמהלך הזה הוא המשך של לקיחת אחריות מצד משרד החקלאות על העצים ועל אכיפת פקודת היערות. לשם כך, החלטנו לבוא אל הציבור עד הבית".

 

בקק"ל מנפיקים למעלה מ-100,000 רישיונות בשנה - כמחציתם לכריתת עצים, והשאר להעתקת עצים. עם זאת, מדי שנה מתקבלות במשרדו מאות פניות מצד תושבים המדווחים על פגיעה בעצים. במשרד מציירים תמונת מצב חמורה יותר, ומעריכים כי עשרות אלפי עצים נכרתים באופן בלתי חוקי ברחבי הארץ.

 

הכרזות החדשות, כך הם מקווים, אולי יוכלו להביא לצמצום התופעה. "הכרזות מביאות בפני הציבור את העובדה שכריתת עץ היא עבירה פלילית, ציין פקיד היערות הממונה על תחום הגנת האילנות

במשרד, ישראל גלון, "אבל המטרה היא לא רק ליצור הרתעה, אלא גם לקדם את המודעות ליופיו ולחשיבותו של העץ". מגדירי העצים שיחולקו, למשל, יאפשרו לדבריו, לאנשים להתחבר לעצים שבחצרות וברחובות העיר. "הרעיון הוא שכל אדם כדאי שידע איך קוראים לעץ שליד ביתו ושנותן לו צל", הוסיף גלון.

 

שרת החקלאות, אורית נוקד, התייחסה גם היא לחשיבות המהלך, וציינה כי "במשרד התקבלה החלטה עקרונית לפיה כמו שידוע לכל אזרח שאסור לקטוף פרחי בר מוגנים, כך יש צורך ביידוע הציבור שאין לפגוע בעצים בעיר". נוקד הבהירה כי המידע מיועד בעיקר לתושבי הערים הצפופות בהן מספר העצים הבוגרים הולך ומתמעט, בעקבות עבודות פיתוח ותשתיות הפוגעות לא אחת בעצים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל תעקור נטוע (ארכיון)
צילום: איברהים סלאח
מומלצים