שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צעירי ירושלים נלחמים על שבת תרבותית
  בעוד העדה החרדית בבירה נאבקת על קדושת השבת כהלכתה, יוצאים צעירי העיר החילונים ביוזמה משלהם לעורר פעילות בסוף השבוע. "גם אנחנו רוצים אירועי תרבות בשבת", הם אומרים

  אחרי סוף שבוע סוער שכלל הפגנת ענק של העדה החרדית נגד הפעלת חניון קרתא בשבת ובעד חסימתו לתנועת רכבים של רחוב הנביאים, החליטו צעירי העיר לצאת במחאת נגד מקורית משלהם כדי לומר בקול חזק: "ירושלים היא גם שלנו".

  במסגרת המחאה משלבת תנועת הסטודנטים, "רוח חדשה", כוחות עם החאנל'ה, מתחם האמנים הצמוד לתיאטרון החאן העירוני, ותערוך החל מהשבוע בימי שבת סדרה של אירועי תרבות המכוונים לצעירים.

   

   

  "אנחנו לא עושים דווקא לחרדים, אבל האירועים ייערכו בהחלט בכוונה ביום שבת", אומרת בר פלד, דוברת העמותה, "לאנשים צעירים אין מה לעשות בעיר בשבת. זו שממה. צעירים שחיים פה ועסוקים בכל ימות השבוע בלימודים ובעבודה, רוצים לנוח ולעשות דברים כייפיים וחברתיים בסוף השבוע כמו כל השאר. החלטנו שהגיע הזמן להרים את הכפפה ושאם אין אף אחד אחר שעושה, זהו תפקידנו מבחינה חברתית".

   

  ומה בעצם אתם מתכוונים לעשות?

   

  "המטרה שלנו, מלכתחילה, היתה ליזום יוזמות, אירועים ופרויקטים שיש להם ערך מוסף. המצב בעיר מאד קשה מהבחינה הזו אז החלטנו שהקיץ נתמקד באירועי תרבות בימי שבת. יש לזה צמא אדיר וקהל. יבש פה. זה חוסר מובהק שאנחנו מזהים בעיר. נושא השבת מורכב בירושלים והמוסדות סגורים כדי לשמר את הסטטוס קוו שהחל בשנות ה-60 ולא התעדכן עד היום. ההיפך, זה רק הולך ומחמיר עם מגמת ההתחרדות. לצעירים ירושלמים חילונים אין אלטרנטיבה בסופי שבוע".

   

  בגדי ים בירושלים

  בשבת הקרובה, 23 ביולי, ייפתח האירוע בשעה 11:00 בבוקר על מדשאות הסינמטק ירושלים. בין שני ההרכבים שישתתפו באירוע - הרכב האלקטרו פאנק, הליירז וההרכב הבלקני הצועני, יולקי פלקי – משובצים גם סטים של די.ג'יי מור ריף ודי.ג'יי איי זברה, שיחממו את האווירה. מחירי הכרטיסים עומדים על 15 שקלים ופלד מבטיחה שמי שיגיע בבגד ים, ייכנס חינם. "לא משוכנעים שיהיו הרבה אמיצים, זה בכל זאת ירושלים, אבל אנחנו מנסים", היא אומרת.

   

  "הרעיון הכללי הוא לאפשר לאנשים להסתלבט, להתרועע, לרקוד ולראות הופעות אבל גם להשפיע על בעלי עסקים ועל מוסדות תרבות להתחיל לפתוח בשבת ולארגן עוד אירועים לקהל הזה שהוא לא מבוטל",

  אומרת פלד, "אנחנו רוצים להאמין שבאמצעות שורת אירועים שכאלו נצליח להמחיש את הביקוש שקיים ולכן אנחנו מזמינים לאירוע שורה ארוכה של בעלי עסקים ירושלמים ומעצבי דעת קהל שיעזרו לנו להתחיל פה שינוי".

   

  את תוכן האירוע הבא, שייערך בשבת ה-20 באוגוסט במתחם החאנל'ה, מעדיפים המארגנים שלא לחשוף לעת עתה. כך גם את מיקום האירוע שייערך ב-17 בספטמבר תחת הקונספט: שבת בריכה. "אנחנו מעדיפים להשאיר את זה עמום לעת עתה", אומרת פלד,

   

  "ברור לנו שהיוזמה הזו, אם תתפוס, תעורר התנגדות. אז גם אם לחרדים יש היום מלחמות גדולות יותר שהם מנהלים, אנחנו מעדיפים ללכת בצעדים קטנים. אנחנו מאמינים שחייבים לשמר את התרבות החילונית בירושלים ושתרבות היא ערך מוסף בחיי היומיום. נכון לעכשיו ההיענות אדירה ואנחנו מקווים שזה יהפוך למסורת".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חרדים בהפגנה על פתיחת חניון קרתא
  צילום: גיל יוחנן
  7 לילות
  מומלצים