שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

הוצאו צווי מניעה למתמחים: שביתה בלתי-חוקית

אחרי יום סוער שבו נטשו המוני רופאים את המחלקות בבתי חולים ברחבי הארץ, הוציאה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, צווי מניעה למתמחים וקבעה שכל פעולה שלא במסגרת ההסתדרות הרפואית "תיחשב בלתי חוקית". המתמחים יקבלו החלטות בבוקר: "בכל מקרה נגיע לעבודה"

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, הניפה הלילה (יום ה') דגל שחור מעל לפעולות המחאה של המתמחים והוציאה צווי מניעה תוך קביעה שפעולותיהם נחשבות לשביתה בלתי חוקית: "כל פעולה שאינה בתוך פעולות ההסתדרות הרפואית תיחשב כבלתי חוקית ובלתי מוגנת".

 

ההחלטה הדרמטית התקבלה לאחר שאתמול יצאה המחאה משליטה, וכל מרכז רפואי החליט על עיצומים משלו. היום היו אמורים בתי החולים רמב"ם בחיפה ומאיר בכפר-סבא לעבוד במתכונת שבת בלבד, אך לאחר החלטת השופטת ייתכן שתמונת המצב תשתנה.  


הרופאים מבית החולים רמב"ם אתמול (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

לפני חצות יצא הרכב השופטים להתייעצות ממושכת בלשכה. משרד הבריאות ושירותי בריאות כללית הגישו בקשות נפרדות להנפיק צווי מניעה כדי לסכל שביתות לא מאורגנות של מתמחים. ביומיים האחרונים החליטו המוני רופאים מתמחים על התנתקות מההסתדרות הרפואית, על רקע אי-שביעות רצונם מההסכם שנראה שמתגבש בין ההסתדרות הרפואית שייצגה אותם עד כה לבין משרד האוצר. 

 

ד"ר יונה וייסבוך, יו"ר עמותת מרש"ם המאגדת את המתמחים, אמר בעקבות ההחלטה: "היום יתקיימו אסיפות מתמחים בכל בתי החולים בשעה 8:00 בבוקר. שם נציג לרופאים את אופציות הפעולה ויתקבלו החלטות. האסיפות יתקיימו במתחם בית החולים, אני לא חושב שזה פוגע בצווי המניעה ובכל מקרה נגיע לעבודה".

 

יו"ר העמותה סירב לפרט מה האפשרויות שעומדות בפני המתמחים, אך לפי הדיונים שהתקיימו אמש, מדובר בפעולה משפטית נגד צווי המניעה, התפטרות קולקטיבית של המתמחים, או קיום ההפגנה בירושלים הבוקר כמתוכנן.

 

מנכ"ל מרש"ם, יניב יוגב, מסר כי העמותה תכבד את החלטת בית הדין, אך תפעל לביטול הצווים "בכל אמצעי חוקי העומד לרשותה". הוא הוסיף כי המתמחים "מושתקים באופן קיצוני ובלתי מידתי, תוך פגיעה בזכותם הבסיסית למחות כנגד תנאי העסקתם ותנאיהם המחפירים של החולים".

 

אמש דנו נציגי המתמחים בצעדי המחאה הנוספים שינקטו בימים הקרובים. יניב יוגב, מנכ"ל עמותת מרש"ם: "אנחנו לא מפירים צווים של בית משפט, ואין לנו כוונה להפר אותם. זו תהיה שערורייה לא לאפשר את המחאה האותנטית של המתמחים, לאחר שבהסתדרות הרפואית מוחים כבר 108 ימים", אמר לפני שבית הדין קיבל את ההחלטה.

 

אתמול הצטרפו למחאת הסטאז'רים והמתמחים גם 200 מ-300 מנהלי המחלקות והרופאים הבכירים בבית החולים מאיר בכפר-סבא, שקראו לראשי ההסתדרות הרפואית להתפטר על רקע הסכמתם להצעות הלא-מספקות לכאורה של משרד האוצר. הם הודיעו כי בימים הקרובים יעבדו במתכונת מצומצמת.

 

"המתמחים כבר לא חיילים בסדיר"  

עמותת מרש"ם קראה לכל המתמחים ברחבי הארץ להגיע להפגנה שהיתה אמורה להתקיים הבוקר מול משכן הכנסת בירושלים במקום לעבודה. "אוטובוסים ייצאו היום מ-19 בתי חולים להפגנה", אמר יוגב, "אם לא נוכל לצאת ולשבות, נתחיל לארגן צעד שכולל התפטרות קולקטיבית של המתמחים".

 

בפורום של עמותת מרש"ם בפייסבוק ניכרה אמש תכונה רבה בעקבות מאורעות היום. "הגיע הזמן שהמתמחים יבינו שהם כבר לא חיילים בסדיר, ומ"מ זה לא ראשי תיבות של מנהל מחלקה", כתב אחד המשתתפים. "חייבים להתארגן ולעשות התפטרות מסודרת ומסונכרת" כתב אחר. סטודנט לרפואה הוסיף: "מתמחים יקרים, אנו הסטודנטים לרפואה העתידים להיכנס לנעליים שתותירו לנו מפצירים בכם שתנצחו את המאבק הזה גם בשבילנו".

 

אתמול בצהריים הגיעה מחאת הרופאים לשיאה, כשרופאים רבים ברחבי הארץ, מתמחים ומומחים, נטשו את מחלקותיהם

ויצאו להפגין. מרביתם התייצבו מול בניין ההסתדרות הרפואית ברמת-גן ומחו על ההסכם המתגבש עם האוצר, למרות שהמשא ומתן פוצץ.

 

בבית החולים רמב"ם בחיפה נטשו עשרות רופאים בכירים ומתמחים את מחלקותיהם וקיימו אסיפה גדולה ברחבת הכניסה. במהלך האסיפה הפגינו הרופאים נגד ההסכם המתגבש בין ההסתדרות הרפואית ומשרד האוצר. גם בבית החולים כרמל בעיר הפסיקו עשרות רופאים ומתמחים את תעסוקתם וקיימו הפגנה בצומת חורב שבשכונת הכרמל. המפגינים גם חסמו את אחד מנתיבי הנסיעה, אך כעבור כחצי שעה פינו את האזור לבקשת המשטרה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה פולינה פרלמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לאפשר את המחאה האותנטית". למתמחים נמאס
צילום: אמיר לוי
צועדים מבית החולים רמב"ם
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים