שתף קטע נבחר

טיבי בבג"ץ נגד ריבלין: למה נפסל דיון בנכבה?

ח"כ אחמד טיבי, המשמש גם כסגן יו"ר הכנסת, עתר לבג"ץ בעקבות החלטת נשיאות הכנסת לפסול דיון בהצעת חוק שלו, לפיה יש לשלול תקציבים מארגונים המכחישים את הנכבה. "תפקיד בית המשפט להגן על זכותו השווה של המיעוט"

הדיון בנכבה מגיע לפתחו של בית דין הגבוה לצדק: ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) הגיש הבוקר (יום ה') עתירה לבג"ץ נגד יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, בבקשה להורות לו לנמק מדוע פסלה הכנסת דיון בהצעת החוק שלו, לפיה יש לשלול תקציבים מארגונים המכחישים את "הנכבה" - הכינוי הפלסטיני להקמת מדינת ישראל.

 

בעתירה, שהוגשה באמצעות ארגון "עדאלה", נטען כי ההחלטה הנדירה של נשיאות הכנסת, שלא לאשר את הנחת הצעת החוק, מהווה חריגוּת מסמכות באופן קיצוני ביותר.


ח"כ טיבי בדרכו להגיש את העתירה. סעיף בעייתי (צילום: אוהד צויגנברג)

 

לדברי טיבי, הסעיף שמתיר לנשיאות הכנסת לפסול מראש הצעת חוק אשר שוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי, הוא סעיף בעייתי ביותר, אשר פוגע בזכויות יסוד, ובעיקר בזכות לשוויון ולחופש הביטוי. "תפקידו של בית המשפט העליון הוא להגן על זכותו השווה של המיעוט שבאופוזיציה לעורר את הנושא בכלים הפרלמנטריים המוקנים לו", נכתב בעתירה.

 

"אתגוּר של השיח הדומיננטי של הרוב בישראל"

בעתירה שהגיש ח"כ טיבי, המשמש גם כסגן יו"ר הכנסת, צוין כי "מטרת העלאת ההצעה הינה לקיים דיון אודות הנכבה והנרטיב הפלסטיני, בתקווה כי דיון זה ייצור שינוי בעמדות של חלק מרוב חברי הכנסת, ולו חלק קטן מהם".

 

ח"כ טיבי טוען כי הדיון אודות ההיסטוריה של האזרחים הערבים בישראל הוא לגיטימי ביותר, ודווקא ההתכחשות לקיום דיונים מסוג זה שוללת את מעמדם השוויוני של האזרחים הערבים, ופוגעת בזכותם לכבוד.

 

בעתירה טוען טיבי כי הוא מודע לכך שאין כל סיכוי שהצעת חוק זו תאושר בכנסת, אולם הוא רואה בהעלאת ההצעה לדיון כחלק מהותי של תפקידו כחבר כנסת. "חבר כנסת טיבי רואה בהעלאת נושא הנכבה והנרטיב ההיסטורי של בוחריו אתגוּר של השיח הדומיננטי של הרוב בישראל המתכחש כיום לנרטיב של הנכבה,

שהינו תנאי הכרחי בתהליך ההיסטורי למען קידום פיוס היסטורי בין שני העמים".

 

הצעת החוק של טיבי מתבססת על הצורך בהכרה "באסון הלאומי שפקד את הילידים הפלסטינים, תושבי הארץ", ומבקשת "לשלול תקציבים מגופים הפועלים למנוע תחושת ביתיות ושוויון מהעם הפלסטיני". לדבריו, "החוק נועד לאסור פעולות שיש בהן משום הכחשה של אסון זה, במטרה להכיר בסבלו וכאבו של האחר, לרבות מיעוט לאומי".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוגיה עקרונית. ח"כ אחמד טיבי
צילום: גיל יוחנן
פסל ההצעה. יו"ר הכנסת ריבלין
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים