שתף קטע נבחר

דמות החיקוי החדשה של צ'אבס: פרידריך ניטשה

נשיא ונצואלה, שסיים סבב ראשון של כימותרפיה בקובה, מצא לו השראה חדשה בין הטיפולים: הספר "כה אמר זרתוסטרא" של הפילוסוף הגרמני בן המאה ה-19. המומחים תוהים: "מוזר שהוא בחר בפילוסוף אנטי-שוויוני באופן מובהק"

נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, שב לפנות בוקר (יום א') לארצו בתום סבב טיפולים שעבר בקובה במלחמתו בסרטן. כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית בקראקס. ברקע נראה שהוא מצא לעצמו דמות היסטורית חדשה להזדהות עמה ולשאוב ממנה השראה – הפילוסוף הגרמני, פרידריך ניטשה.

 

הנשיא הכריזמטי נפעם כל כך מחיבורו של ניטשה, "כה אמר זרתוסטרא", עד שהתחיל לצטט אותו בנאומיו השונים, וגם התייחס אליו ב"ציוציו" בטוויטר. כמו כן, זכורה דבקותו במשחרר מדינות אמריקה הלטינית מעול ספרד, סימון בוליבר.


נשיא ונצואלה עם שובו מהניתוח להסרת הגידול בקובה בתחילת החודש 

 

באחד הנאומים אמר צ'אבס: "זרתוסטרא הכה בי שוב בהבאנה. ביקשתי עותק בעודי בטיפול, אלא שהפעם הוא הגיע מידיו של פידל קסטרו". בספר מופיעות ציטטות רבות שהושמו בפיו של נביא בדיוני, שלאחר 10 שנים שחי בטבע, יורד מההר ומבקש לחלוק את חוכמתו עם האנושות לגבי "אדם העל".

 

המושג הזה תורגם ופורש בצורות שונות, אף רוב החוקרים מסכימים כי מדובר בקריאה של ניטשה לכל אדם להתעלות מעל החברה הקונפורמיסטית והנוחה כדי להיהפך לאדם אצילי יותר.

 

"ניטשה אומר דבר נפלא ביותר על האדם, שהוא אינו סוף הדרך, אלא גשר בין החיה לבין 'סופרמן', 'העל-אדם'", טען צ'אבס. לדבריו, הוא רואה קווים מקבילים בין תורתו של ישו, הפילוסופיה של קרל מרקס והאידיאל הסוציאליסטי בדבר "אדם חדש", שהגה המהפכן הארגנטיני, ארנסטו "צ'ה" גווארה.

 

עם זאת, נראה כי הנשיא האדום צובע את הפילוסוף הגרמני בצבעי האידיאולוגיה שלו. "מוזר מאוד שצ'אבס יתעניין כל כך בהוגה שהוא אנטי-סוציאליסטי ואנטי-שוויוני באופן מובהק", אמר פרופסור רוברט ב. פיפין, מרצה לפילוסופיה באוניברסיטת שיקגו.

 

לדברי פרופ' פיפין, המסר של ניטשה לאנושות היה שעליה להתקדם מעבר לחברה המודרנית, שאותה הוא ראה כקונפורמיסטית ומשעממת, כדי ליצור סוג חדש של חברה, "שבה עצמאות המחשבה ודאגה לשלמות עצמית ימשלו בכיפה".

 

ייתכן שרמזים למשיכתו של צ'אבס לספר נמצאים בדמות המרכזית שלו. לנביא הבדיוני לועגים ולא מבינים את דבריו, ועל אף שהוא מצליח לגייס מעגל חסידים מצומצם, הוא אינו מצליח ליצור את החברה הרצויה. לדברי פיפין, "זרתוסטרא מיוצג בידי דמות שסובלת בשל רעיונותיה ושיש לה האומץ להתמיד בהם בכל זאת".

 

כמו כן, ייתכן שהרעיון הניטשאני בדבר "התגברות אדם על עצמו" כדי להתעלות למישור גבוה יותר, טומנת בחובה משיכה לנשיא ונצואלה, שנאלץ להתמודד עם טיפולים בסרטן. בהודעה אחת שהשאיר בטוויטר הוא כתב: "אני מוצא את עצמי בפני ההר הגבוה ביותר ובפני המסע הארוך ביותר שלי. כה אמר זרתוסטרא!"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצא לו דמות חיקוי חדשה
צילום: AP
צ'אבס עם האחים קסטרו
צילום: רויטרס
מומלצים