שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

תגובת נתניהו למחאה: ניתן לסופרטנקר להמריא

ראש הממשלה הביע הזדהות עם עשרות האלפים שהפגינו אתמול בתל-אביב במחאה על מצוקת הדיור. הוא האשים ממשלות קודמות, הבטיח צעדים ממוקדים וקצרי טווח "לעזור לזוגות צעירים, סטודנטים ונזקקים", והזכיר את הרפורמות בהליכי הבנייה

יום אחרי הפגנת המחאה הגדולה ביותר בשנים האחרונות בנושא הדיור, ראש הממשלה מנסה להרגיע את הרחובות הזועמים: "מצוקת הדיור אמיתית", אמר בנימין נתניהו בפתיחת ישיבת הממשלה הבוקר (יום א').  "אנו לא רק מזדהים איתה, אנו גם זיהינו אותה עוד לפני שנים וטרם כניסתי לממשלה ביקשתי למצוא לכך פיתרון", טען, והבטיח להעביר בהקדם רפורמות "כדי שהסופרטנקר יוכל להמריא".

 

מחאת האוהלים - סיקור מיוחד ב-ynet

 

בלשכת ראש הממשלה אמרו הבוקר שהוא צפוי להיפגש עם ראשי המאבק, אולם מארגני ההפגנה אתמול אמרו שלא שמעו על פגישה מתוכננת. נתניהו הודה ש"לזוגות צעירים בישראל אין את היכולת לרכוש דירה כי הדירות יקרות מידי. הדירות יקרות מידי כי אין מספיק דירות והדבר הזה נובע ממונופול ממשלתי שמחזיק למעלה מ-90% מהקרקעות בישראל המיועדות לבנייה. בישראל יש ועדות תכנון מהמסורבלות ביותר בעולם ולוקח למעלה מחמש שנים לשחרר דירה לבנייה".

 

"יש גוף מסורבל שני שקוראים לו מנהל מקרקעי ישראל שמוציא מעט דירות במחירים אסטרונומיים", חזר נתניהו על טענות אנשיו ואנשי האוצר מהימים האחרונים - מאז החל גל המחאה הגדול ברחבי הארץ, עם מאהלים והפגנות.

 

"כדי לשבור את זה צריך לעשות פישוט של המנגנונים האלו. לקח לנו שנתיים לעשות את שני השינויים האלו והשבוע אנו משלימים את הרפורמה בוועדות התכנון והבנייה ובמנהל מקרקעי ישראל", אמר ראש הממשלה. "הממשלה ביטלה את האיסור האבסורדי לבנייה בגוש דן, נתנו תמריצים שונים ועוד ניתן לקבלנים ולרוכשים, חיברנו את הפריפריה בכבישים מהירים כתוצאה מכך יש היום 48 אלף התחלות בנייה חדשות, שזה כמעט 50 אחוז יותר מהממוצע בעשור האחרון.

 

"אך זה לא מספיק", הוא הודה. "אנו נעביר את חוק הוד"לים והרפורמה במנהל מקרקעי ישראל כדי שהסופרטנקר יוכל להמריא. דבר נוסף הוא, שאנו ננקוט שורה של צעדים ממוקדים במטרה לעזור לזוגות צעירים, סטודנטים ואוכלוסיות נזקקות במשך השנה עד השנה וחצי, עד שתנופות גדולות של בנייה ייכנסו לתוקף".


"נתוני המשק טובים מאוד" (צילום: ירון ברנר) 

 

בישיבת הממשלה הבוקר התייחס שר החוץ, אביגדור ליברמן, לדיווחים על כך שנתניהו שוקל להחליף את שר האוצר, יובל שטייניץ, ולקריאות לפטרו. "שטייניץ הוא שר מצוין", אמר ליברמן, "נתוני המשק הישראלי הם נתונים טובים מאוד למרות כל הבעיות. נתוני האבטלה והצמיחה טובים. ההזנחה בתחום הדיור לא התחילה אתמול, ואף אחד לא מתאר לעצמו שזה ייפתר מהר. כשמתחילות ההפגנות, המון פוליטיקאים מנסים לתפוס על זה

טרמפ".

 

השר עוזי לנדאו הוסיף: "צריך לחשוב על תוכנית רצינית, אין לכך פתרונות קסם. יחד עם זאת, הממשלה צריכה להתערב בשוק, אין ברירה. זוגות צעירים בישראל מתמודדים עם עליית מחירים - חלקם בעקבות עליית מחירים בכל העולם, אך את חלקם ביכולת הממשלה לשנות".

 

שר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ', המשיך ואמר כי מחאת הדיור מוצקת: "יש מחסור רציני בדיור שנמשך כבר כמה שנים. מדובר במחסור של כמאה אלף דירות. היום תושבי ישראל נאלצים לשלם מחירים מופקעים. יש יותר התחלות בנייה, אך אנו צריכים לשאול את עצמנו אם אנו עושים מספיק".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "ביטלנו איסור אבסורדי"
צילום: AP
"זיהינו את המצוקה לפני שנים"
צילום: יואב מלכה
מומלצים