שתף קטע נבחר

נורבגיה כואבת: "אבל ותקווה" בטקס באוסלו

תחת הכותרת "אבל ותקווה" נערך בקתדרלה בבירת נורבגיה טקס לזכר הרוגי הפיגוע הכפול. ראש הממשלה אמר כי התשובה למתקפה תהיה יותר הומניות ופתיחות. מסביב למבנה, בגשם, נאספו אזרחים והניחו פרחים ונרות. המשטרה: אין עוד חשודים

פחות מיומיים לאחר הפיגוע הכפול שזעזע את נורבגיה, המדינה מתכנסת באבל ומתמודדת עם הגילויים על האידיאולוגיה שהניעה את הרוצח אנדרס ברייויק . בקתדרלה של אוסלו נערך הבוקר (יום א') טקס התייחדות עם קורבנות הפיצוץ בעיר ומסע ההרג באי אוטויה, תחת הכותרת "אבל ותקווה". ynet העביר את הטקס בשידור חי.

 

סטולטנברג פנה למשפחות ואמר: "עליכן לדעת שכולנו בוכים עמכן. האבדן של כל אחד הוא טרגדיה בפני עצמו. יחדיו האבדן הוא טרגדיה לאומי. אנחנו עדיין נאבקים להבין את מלוא היקפה של טרגדיה זו".


בני משפחות הקורבנות בקתדרלה. "אנו בוכים עמכן" (AFP)

  

"אנחנו מבועתים, אך לעולם לא נוותר על ערכינו", המשיך סטולטנברג. "התשובה שלנו היא יותר דמוקרטיה, יותר פתיחות, יותר הומניות, אך לעולם לא נאיביות. איש לא אמר זאת טוב יותר מאשר אותה ילדה ממחנה הקיץ שהתראיינה ב-CNN ואמרה: 'אם אדם אחד יכול להפגין כל כך הרבה שנאה חשבו כמה אהבה נוכל כולנו יחד להפגין".


סטולטנברג בדרכו לטקס עם רעייתו אינגריד ומנהיג צעירי המפלגה (רויטרס)

 

משטרת נורבגיה הודיעה הבוקר כי ברייויק, החשוד בפיגועים, טען בחקירתו כי פעל לבד. "הוא הודה בגרימת הפיצוץ ובירי, אך אינו מקבל אחריות פלילית למעשים", אמר מפקד משטרת נורבגיה, סוונונג ספונהיים, בתדרוך לעיתונאים.

 

משטרת נורבגיה הודיעה גם כי כרגע אין חשודים נוספים במעשה.

במתקפת הטרור רצח אנדרס ברינג ברייויק לפחות 92 בני אדם. עוד שישה בני אדם נעדרים, ו-97 נפצעו באירועים.

 

"המשטרה לא יכולה להרשות לעצמה נאיביות", אמר המפקד, "אנו צריכים להאמין שנוכל להשיב את הבטיחות והאמון לציבור ואת החיים הנורמליים". הוא ניסה להרגיע את הציבור בנוגע לאמצעי האבטחה הגבוהים שהמשטרה נוקטת בעקבות האירועים. "הפריסה המשטרתית המוגברת - אין זה אומר שאנו במצב מלחמה. צריך להיות סבלניים ולקבל את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זרים במקום הפיגוע באוסלו
צילום: רויטרס
סטולטנברג בטקס. "עדיין נאבקים להבין את מלוא היקפה של הטרגדיה"
צילום: AFP
מדליקים נרות בקתדרלה באוסלו
צילום: AP
מומלצים