שתף קטע נבחר

לא רק עשירים: המסע לפולין יסובסד לאלפי נערים

כ-40 אלף תלמידים צפויים לזכות לסבסוד השתתפותם במשלחת בעקבות תוספת תקציב - בין 30 ל-70 אחוזי הנחה

כבר לא משלחת לתלמידים מבוססים בלבד? תוספת גדולה של תקציב סבסוד תלמידים למשלחות לפולין צפויה להוביל להגדלה משמעותית של מספר התלמידים המשתתפים המגיעים מרקע כלכלי חלש יותר. הבוקר (יום ב') הציג שר החינוך, גדעון סער, בוועדת החינוך של הכנסת את התוכנית בנושא.

 

על פי המודל החדש, יוקצו מדי שנה 50 מיליון שקל לסבסוד תלמידים על פי קריטריונים סוציו-אקונומיים, מתוך מטרה לשנות את המצב הקיים, לפיו מרבית התלמידים במשלחות לפולין מגיעים מרקע כלכלי מבוסס יחסית. בעקבות כך, מצפה המשרד לגידול דרסטי במספר המשתתפים במשלחות שיזכו לסבסוד ממשלתי - 40 אלף בני נוער, לעומת אלפים בודדים כיום.


מצעד החיים בפולין. "להעמיק את הידע של בני הנוער" (צילום: AFP)

 

עלות המסע לפולין מוערכת בכ-5,500 שקל לתלמיד, עניין שהוביל לביקורת רבה בשנים האחרונות ולקעקוע תדמיתו כ"משלחת לעשירים בלבד". תרמו לכך גם סכומי הסבסוד הנמוכים שהונהגו עד כה - כמיליון שקל לפני שלוש שנים וכחמישה מיליון לפני שנתיים. הצורך בשינוי הוביל לגיבוש מודל משותף למשרדי החינוך והאוצר יחד עם מרכז השלטון המקומי, שייושם החל מראשית 2012.

 

על פי התוכנית, יקציב משרד החינוך 35 מיליון שקל לסבסוד ואילו מרכז השלטון המקומי יהיה אחראי להעברת שאר הסכום. המודל החדש ימיין תלמידים על פי מצבם הכלכלי, וישייכם ל"עשירוני טיפוח", כמתואר בטבלה:
סבסוד משלחות לפולין

סבסוד תלמידים לפולין
מדד הטיפוח גובה הסבסוד
9-10 70% הנחה
7-8 45% הנחה
5-6 30% הנחה
1-4 ללא הנחה, אלא על פי החלטת ועדת חריגים

 

"למהלך זה חשיבות לאומית וחברתית. הוא מדגיש את החשיבות במסעות לפולין, התורמים גם לחיזוק הזהות היהודית ותחושת המחויבות לזיכרון השואה ולקיומה של מדינת ישראל, שהיא מדינתו של העם היהודי", אמר סער. "המהלך חשוב מבחינה חברתית - בביטול חסם לא צודק בהשתתפות במסעות על רקע מצב סוציו-אקונומי בבית התלמיד".

 לדבריו, "במשך עשרות שנים דיברו על החשיבות של השתתפות בני הנוער במשלחות, אך לא נתנו את הביטוי

התקציבי ההולם לכך".

 

שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי, הוסיף כי "מדובר בהישג חברתי המשותף לשלטון המקומי ולמשרד החינוך. אני בטוח כי בכך נגדיל את היקף המשתתפים במשלחות החשובות לפולין ונעמיק את הידע של בני הנוער עם הזוועות שעברו על עם ישראל בתקופת השואה".

 

גם התלמידים ברכו על המהלך. יו"ר מועצת התלמידים, אופק הרליק, אמרה: "אנחנו מברכים על היוזמה. כתלמידה שעברה בעצמה את המסע לפולין אני מודעת לחשיבות ולמשמעות עבור תלמידי ישראל. אין ספק שצעד זה יתרום לכך שיותר תלמידים יגיעו לפולין במסגרת המשלחות".

 

סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, אמר: "אנו שמחים שמאבק שהתחיל לפני שלוש וחצי שנים עם קבוצת הורים מאשקלון, הצליח בצורה יוצאת מן הכלל. זו רק ההוכחה שעם נחישות וסבלנות מאבקים חברתיים יכולים להצליח ולהביא לשינוי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון. משלחת לפולין. 5,500 שקל לתלמיד
צילום: EPA
סער. "במשך שנים דיברו, ללא ביטוי תקציבי"
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת
בוחבוט. "הישג חברתי"
צילום: ירון ברנר
מומלצים