שתף קטע נבחר

גרמניה השמידה ראיות בעניין פושע נאצי בכיר

אלואיס ברונר, שאחראי לשליחתם של 130 אלף יהודים למחנות ההשמדה, התגורר על-פי הדיווחים בסוריה. המודיעין הגרמני הודה כי השמיד את הראיות בשנות ה-90'. הסיבה ככל הנראה: היה סוכן גרמני לאחר מלחמת העולם השנייה

סוכנות הביון הגרמנית אישרה הבוקר (יום ב') כי השמידה בשנות ה-90 ראיות הקשורות לפושע הנאצי אלואיס ברונר, שעל-פי הדיווחים מסתתר בסוריה. בכך אישרה הסוכנות את הדיווח בעיתון "דר שפיגל". ככל הנראה, הסיבה להשמדת הראיות היא שברונר, שאחראי על שילוחם למחנות המוות של לפחות 130 אלף יהודים, שימש סוכן של סוכנות הביון הגרמנית לאחר מלחמת העולם השנייה.

 

בהודעת דואר אלקטרוני, שנשלחה לסוכנות הידיעות הצרפתית, נכתב: "סוכנות הביון הגרמנית גילתה לאחרונה כי קבצים הנוגעים לאלואיס ברונר הושמדו בשנות ה-90". בתגובה נמסר כי מידע נוסף בנוגע למחיקת המידע יתפרסם בחודשים הקרובים.

 

ברונר, בן 99 שלא ברור האם הוא בין החיים, היה בין היתר מפקד מחנה המעבר דרנסי, צפונית לפריז, שם הוחזקו היהודים לפני שנשלחו לאושוויץ. לפני שהגיע לצרפת, סייע ברונר בהשמדת הקהילות היהודית בווינה ובסלוניקי.

 

ברונר מבוקש ברחבי העולם כבר יותר מ-65 שנה. לאחר המלחמה נעצר בווינה על-ידי צבא ארה"ב, אך הצליח להימלט בזהות בדויה. בהמשך הוא הגיע למצרים ולבסוף לסוריה, בה השתקע באמצע שנות ה-60. שם הפך ל"יועץ מיוחד" לממשלת סוריה ואף התיידד עם חאפז אל-אסד. בשנות שהותו בסוריה נפצע ברונר פעמיים, ב-1961 וב-1980, ממעטפות נפץ ששוגרו אליו. הוא איבד את עינו השמאלית וכמה מאצבעותיו נקטעו.

 

עד היום ביקשו שש מדינות את הסגרתו של ברונר: גרמניה, צרפת, פולין, אוסטריה, צ'כיה ויוון. הוא נשפט בצרפת פעמיים שלא בפניו על פשעים נגד האנושות. ב-1954 הוא נדון למוות, ובפעם השנייה ב-2001 נגזר עליו מאסר עולם.

 

משנת 1992 לא התקבל על ברונר כל מידע, לאחר שסוכנות הביון הצרפתית לא הצליחה להשיג מידע על הפושע הנאצי שחי בזהות בדויה בדמשק. לפני כשש שנים התקבל מידע על כך שהוא מסתתר בברזיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלואיס ברונר. לא ברור אם הוא חי
מומלצים