שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "תוכנית ב'" של ארדואן: מה יקרה בלי התנצלות?
  עוד לפני דחיית הגשת הדו"ח על המשט איים רה"מ הטורקי על ישראל. בעיתון "הורייט" הסבירו מה בדיוק אמור לקרות

  ראש ממשלת טורקיה ממשיך לאיים על ישראל, אם זאת לא תתנצל על אירועי המשט לעזה בשנה שעברה: העיתון הטורקי "הורייט" דיווח היום (ב') כי רג'פ טאיפ ארדואן שוקל לעבור ל"תוכנית ב'", לפיה יצוננו עוד יותר הקשרים עם ישראל, בין היתר על-ידי הורדת הדרג הדיפלומטי בתל-אביב.

   

  עוד לפני שהוחלט אתמול על דחיית ההכרעה - בדמות הגשת דו"ח הוועדה שמינה מזכ"ל האו"ם בעניין המשט - ארדואן אמר כי הוא עדיין מצפה להתנצלות מירושלים: "אנחנו נמתין להחלטת הישראלים זמן מסוים. אז, אם הישראלים לא יתנצלו, נעבור בוודאות לתוכנית ב'".

   

  לפי מידע שהגיע לעיתון הטורקי הנפוץ, משמעות "תוכנית ב'" היא צינון נוסף ביחסים בין שתי המדינות. אחד הצעדים המשמעותיים ביותר הוא הורדת דרג הנציגות הדיפלומטית בשגרירות הטורקית. לאחר אירועי המרמרה, החזירה טורקיה את השגריר שלה מתל-אביב לאנקרה. על-פי התוכנית הדרג עוד עשוי לרדת לרמה של מזכיר שני. בנוסף ייתכן כי טורקיה לא תאשר מינוי שגריר ישראלי, במקום גבי לוי.

   

  אתמול דיווח העיתון הטורקי כי הדיונים בימים האחרונים בישראל וחילוקי הדעות בקרב בכירי הממשלה, אם להתנצל או לא בפני טורקיה, מעידים על כך שישראל

   בקשיים נוכח קביעת הדו"ח כי חיילי צה"ל עלו למרמרה בכוונת תחילה להרוג את נוסעיה. "החיילים עלו על הסיפון במטרה להרוג, ועשו זאת באמצעות ירי בעורף הנוסעים", מצטטים ב"הורייט" לכאורה מהדו"ח.

   

  על פי הדיווח, בישראל בוחנים "בצורה חיובית" את עניין תשלום הפיצויים למשפחות ההרוגים, ואף מתכוונים להביע צער בנוסח התנצלות "ריקה מתוכן". זאת בעוד אנקרה מתעקשת שישראל תבקש סליחה "בפה מלא" כלפי הרפובליקה הטורקית. לטענת העיתון, החשש של ישראל הוא כי התנצלות כזו תסלול את הדרך לתביעות משפטיות בינלאומיות כלפי חיילי צה"ל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארדואן. עוד ממתין להתנצלות
  צילום: רויטרס
  מומלצים