שתף קטע נבחר

זו העת למצוא חלופה לחולדאי

את המדיניות האנטי-חברתית, שהפכה את העיר העברית הראשונה לעיר לעשירים, מוביל רון חולדאי. המאבק הוא על עתיד החברה העירונית שלנו ועל הצבת מנהיגות חדשה

בפוליטיקה הישראלית השתרש נוהג קלוקל של אי לקיחת אחריות אישית על מחדלים וכשלונות. במיומנות של לוליין בקרקס מגלגל "הפוליטיקאי המתנער" כל סוגיה מורכבת ומשמעותית, שלגביה התגלתה אוזלת ידו, ומעביר את האצבע המאשימה מכיוונו לעבר כל גורם שלא יהיה.

 

צריך לומר את האמת. ב-13 השנים האחרונות, מאז שמר רון חולדאי מכהן כראש העיר תל-אביב-יפו, הוא מוביל לכך שהעיר העברית הראשונה תהיה עיר לעשירים. רבים מהצעירים והמשפחות הצעירות, שהם העתודה היצרנית של העיר, נאלצים לעזוב כי פשוט אין להם את היכולת הכלכלית לשכור או לרכוש דירת מגורים. עם זה אסור להשלים ומוכרחים לחולל שינוי.

 

מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet  

מדברים על זה בפורום מחאת האוהלים

 

אם בלונדון ובניו-יורק יכולים לקבוע כי כשליש מכלל הדירות בפרויקטים חדשים יהיו מיועדים לדיור בר-השגה ובפריז 20% מהדירות בכל פרויקט בנייה חייבות לשמש לדיור בהישג יד, הרי שגם תל-אביב-יפו יכולה וחייבת. השינוי המיוחל חייב להתחיל בשינוי המדיניות התכנונית של העיר. ממדיניות שמעודדת בניית דירות יוקרה גדולות לעשירים למדיניות חדשה של עידוד ואפילו חיוב היזמים לבנות יחידות דיור בגדלים בינוניים וקטנים. מדובר במהלך הכרחי שנמצא בידי העירייה והעומד בראשה.


מגדלים ואוהלים. תל-אביב, קיץ 2011 (צילום: ירון ברנר)

 

על עיריית תל-אביב ליזום פרויקטים של דיור בהישג יד על קרקעות שבבעלותה. הבנייה תתבצע באמצעות זרוע עירונית בלבד והדירות יועמדו להשכרה למי שעל פי קריטריונים שוויוניים יהיו זכאים לכך. תוכנית מתאר ארצית 38, העוסקת בחיזוק בתי המגורים מפני רעידת אדמה לא ממריאה בתל-אביב וגם היא זקוקה לדחיפה משמעותית. מלבד ההיבט הבטיחותי, החשוב לכשעצמו, מדובר במהלך שיוביל לתוספת משמעותית של דירות חדשות על גבי בנייני מגורים ותיקים.

 

בהזדמנות זו, צריך לפתח את אזור הדרום בו קיימות עתודות קרקע ולאפשר השבחת מבני מגורים. שכונות כמו עזרא, הארגזים, שפירא, נוה עופר, כפר שלם והתקווה צריכות לעבור מתיחת פנים כוללת. כך יוכלו התושבים לשדרג את נכסיהם ולשפר בצורה משמעותית את איכות החיים שלהם.

 

חולדאי חיזק את החזקים

יש לתכנן את אזור התחנה המרכזית הישנה ולהפוך אותה לשכונת מגורים חדשה בה ייבנו אלפי יחידות דיור בסטנדרט בינוני, שרובן יוקצו לדיור בר השגה אמיתי. אלפי משפחות צעירות יוכלו להפוך את המקום לשכונת המגורים התוססת והצעירה של תל-אביב-יפו.

 

חיזוקה של דרום תל-אביב, באמצעות בנייה לצעירים ולזוגות צעירים, היא ציונות לשמה. זה מה שצריכה לעשות חברה סולידרית וזה מה שהיה אמור לעשות מזמן מר חולדאי, אם באמת היה ניחן ברגישות חברתית. אז נכון שגם ממשלת ישראל והעומד בראשה אינם חפים מאשמה, ועל מר נתניהו מוטלת כעת חובת השינוי. אבל אסור לשכוח שאת המדיניות התכנונית הפסולה והאנטי חברתית בתל-אביב-יפו, המחבקת את החזקים ודוחקת את הצעירים והמוחלשים, מוביל מר חולדאי.

  

וכאן אני רוצה לפנות לכל התל-אביבים, גם לאלו "המסודרים" מבינינו שאולי חושבים שמדובר בבעיה רחוקה שלא ממש נוגעת להם. נכון, עיקר המאבק הוא לדיור בהישג יד ובמחירים שפויים והוגנים אך אל תטעו, מדובר גם במאבק על דמותה של תל אביב-יפו, על אופיה, על החברה העירונית שלנו ועל עתידה.

 

זהו מאבק למען מנהיגות תל-אביבית אחראית, לא מתבכיינת ולא מתנערת מאחריות, שתהווה חלופה לכשליו של מר חולדאי. מנהיגות שכזו תראה במציאת פתרונות דיור לבַניה ולבנותיה הצעירים אינטרס אסטרטגי מובהק שיתרום להתפתחותה ולשמירתה של תל אביב-יפו כעיר מובילה בישראל גם בעתיד.

 

עו"ד ראובן לדיאנסקי הוא חבר מועצת העיר ת"א-יפו ויו"ר לתת לִחיות

 

גולשים מוזמנים להציע טורים בנושא מחאת הדיור ומאבק המתמחים: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדיניות תכנון כושלת. רון חולדאי
צילום: באדיבות עיריית תל אביב
צריך לחולל שינוי. ראובן לדיאנסקי
צילום: עופר עמרם
מומלצים