שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ההתייקרות עזרה? צריכת המים צנחה ב-7.5%
  מנתונים ראשונים של מקורות עולה כי את הירידה החדה ביותר רושמים החקלאים שהפחיתו ב-12.6% את צריכת המים שלהם, ואילו משקי הבית רשמו גם הם ירידה של כ-3% בצריכה

  המשק הישראלי נכנס למשמעת מים? מנתונים ראשונים של חברת מקורות על צריכת המים בשנת 2011 עולה כי עד כה, בהשוואה לשנה הקודמת, הצטמצמה צריכת המים בישראל ב-7.5%.

   

  את הירידה החדה ביותר רושמים החקלאים שהפחיתו ב-12.6% את צריכת המים שלהם, ואילו משקי הבית בישראל, רשמו גם הם ירידה של כ-3% בצריכה.

   

  הנתונים, המתפרסמים כאן לראשונה, מעלים כי בין החודשים ינואר-יוני 2011 היתה צריכת המים בישראל נמוכה ב-48.2 מיליון מ"ק מים, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. במקורות מסבירים כי אחת התרומות המשמעותיות ביותר לירידה בצריכה קשורה לכמויות המשקעים הנדיבות יחסית שירדו בחודשים אלו, לעומת השנה הקודמת.

    

  מבדיקת הנתונים עולה כי הצריכה החקלאית לחצי הראשון של שנת 2011 רשמה ירידה של כ-37.2 מליון מ"ק מים. בצריכה הביתית נרשמה ירידה של כ-8 מיליון מ"ק מים, המהווים הפחתה של כ-3% לעומת שנה שעברה.

    

  במקורות ציינו כי "חודש יוני 2011 היה אחד מחודשי יוני הקרירים שהיו ב-25 השנים האחרונות. לעומת זאת, חודש יוני 2010 היה חם מהממוצע הרב שנתי ועם מספר גדול של ימי שרב".

   

  עם זאת, למרות הנתונים המעודדים, מדגישים במקורות כי מוקדם לדבר על סיומו של משבר המים. בימים אלה מתמקדים במקורות בהקמתו של המוביל הארצי החדש – מה שנחשב לפרויקט התשתית הגדול והנרחב ביותר של החברה בעשרות השנים האחרונות.

   

  במסגרת הקמת המוביל, צפויה מקורות להשקיע למעלה מ-3 מיליארד שקל.

    

  במסגרת המהלך ישתנה כיוון אספקת המים בישראל – ובמקום לזרום מצפון לדרום, יוזרמו המים מדרום לצפון. רוב המים במערכת החדשה יגיעו מחמישה מתקני התפלת מי ים, הפועלים כבר ברובם, מאשקלון בדרום ועד חדרה בצפון. לפי שעה חוברו כבר למערכת מתקני ההתפלה הפעילים בחדרה, באשקלון ובפלמחים ובהמשך יתחברו אליו המתקנים בשורק ובאשדוד - שיוקם על ידי חברת הבת "מקורות פיתוח וייזום".

    

  מהלך זה ישלים את השינוי הדרמטי שחל בשנים האחרונות במשק המים הישראלי, במסגרתו החל משנת 2014 ישתו מרבית אזרחי מדינת ישראל מי ים מותפלים, שיחליפו את המים שנשאבו עד כה מהמקורות הטבעיים – בהם הכנרת, והאקוויפרים.

    

  ממקורות נמסר בתגובה כי "החברה רואה את עצמה מחויבת לטפל במשבר משק המים ומסגרת מחויבותה זו היא מקימה את המערכת הארצית חדשה למען הדורות הבאים. החברה ערוכה לאתגרים הכרוכים בכך". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים