שתף קטע נבחר

צילום: AP, Getty Images imagebank

דו"ח: בכל שעה בממוצע "נעלם" בסוריה מפגין

כחמישה חודשים אחרי שאש המחאה הוצתה בדרעא, מפרסם ארגון זכויות אדם סורי נתונים מספריים על הטרור ששולט ברחובות. 2,918 נעלמו והשלטונות לא מוסרות מידע על גורלם

מאז החלה ההתקוממות העממית בסוריה נעצר בממוצע במדינה אדם אחד כל שעה - כך דיווח הבוקר (יום ה') העיתון הבריטי "גרדיאן" בהתבסס על נתונים שפרסם ארגון זכויות האדם "אוואז". על-פי הדיווח, מרבית העצורים מוחזקים במקומות סודיים מבלי שלבני משפחותיהם ניתנת האפשרות לבקרם.

 

מנתוני הארגון עולה כי מאז פרצו המהומות ב-15 במארס בעיר דרעא, "נעלמו" בסוריה 2,918 אזרחים ו-12,617 נוספים מוחזקים במעצר, אך מקום החזקתם ידוע. חלק גדול מעצורים אלה נחקרו בעינויים והואשמו במעורבות במרד. עוד טוען הארגון כי עשרות אלפים נמלטו מעיירות וכפרים בצפון סוריה מחשש שייפגעו וכי קיבץ נתונים סטטיסטיים ממספר רב של פעילים, חוקרים וארגונים אחרים.


פשיטת כוחות סוריים בעיר ג'יסר אל-שוגור (צילום ארכיון: AP)

   

"מדי שעה נשלפים אנשים חפים מפשע מתוך המון זועם במבצע מעצרים שכמוהו טרם נראה", אמר מנהל הארגון, ריקן פאטל. "ניסיונו של הנשיא אסד להשליט טרור אינו עובד, אך תושבי המדינה זקוקים לקהילה הבינלאומית. על מדינות העולם לדרוש את שחרור אלה שנעלמו ואת המעבר לדמוקרטיה".

 

היכולת להשיג מידע אמין ומדויק על הנעשה בסוריה נפגעה מאוד עם פרוץ ההתקוממות במדינה.

 השלטונות אסרו על סיקור אמין של המתרחש והגבילו מאוד את מספר העיתונאים הזרים המורשה להיכנס למדינה. ואולם עדי ראייה וגורמים אחרים שביקרו בסוריה מספרים על מדינה הנמצאת תחת "כיבוש צבאי" וכי סוכנויות המודיעין הן אלה שמנהלות את מבצעי המעצרים ואת מתקני המעצר הסודיים.

 

אתמול טענו ארגוני זכויות אדם סוריים כי בשבועיים האחרונים שינו כוחות הביטחון הסוריים את הטקטיקה, והם נוקטים ב"חיסולים ממוקדים של מנהיגי ההתקוממות" וזנחו את הירי חסר האבחנה שבוצע לעבר המפגינים עד-כה. בשבוע הבא יציינו בסוריה, כמו ביתר העולם הערבי, את פתיחתו של חודש הרמדאן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התעללות נאמני אסד באזרח
אסד. הרמדאן בפתח
צילום: AFP
מומלצים