שתף קטע נבחר

איראן לאו"ם: ישראל מאחורי ההתנקשות ב"מדען"

חמישה ימים אחרי ההתנקשות בטהרן ואיש עדיין אינו יודע בוודאות מי נרצח, מה היה עיסוקו ומאיזו סיבה חוסל. בכיר איראני פנה למועצת זכויות האדם בג'נבה והאשים: "מועצת הביטחון עורכת רשימה של המדענים שלנו וזו מועברת ל-CIA ולמוסד"

איראן הגישה למועצת זכויות האדם של האו"ם מכתב בו היא דורשת לפתוח בחקירת ההתנקשות ב"מדען הגרעין" דריוש רזאינג'אד, שנרצח בטהרן בסוף השבוע. מזכ"ל המועצה העליונה של איראן לזכויות אדם, ג'וואד לריג'אני, האשים את ישראל והמערב בהתנקשות בסטודנט לתואר שני להנדסת חשמל.

 

"מועצת הביטחון של האו"ם עורכת רשימה של המדענים שלנו, ואז טרוריסטים שמקבלים כסף מה-CIA ומהמוסד הורגים אותם. זה משחק ברור מאוד ויש לנקוט פעולה נחרצת בנוגע לכך", כתב לריג'אני במכתב שהועבר לנציבת מועצת זכויות האדם בג'נבה, נאבי פילאי.


רזאינג'אד. חוסל בעת שיצא לקחת את בתו לגן

 

"ההתנקשויות האלה מראות שיש מדיניות עוינת כלפינו מצד האויבים, ובראשם הציונים, אמריקה וחלק ממדינות אירופה", הוסיף לריג'אני. את רזאינג'אד הוא מכנה "איש האליטות השייך לקהילה המדעית", אך הוא מדבר עליו בנשימה אחת עם מדעני גרעין שנרצחו בשנתיים האחרונות, ובראשם: ד"ר מג'יד שהריארי שנרצח מפיצוץ מטען חבלה בעת שנסע ברכב, גמו גם עמיתו, ד"ר פרידיון עבאסי. עבאסי מונה לימים לראש הוועדה האיראנית לאנרגיה אטומית.

 

כזכור, את חיסולו של רזאינג'אד אופף מסתורין גדול. בתחילה דווח כי מי שחוסל בפתח ביתו במזרח טהרן הוא דריוש רזאי, פיזיקאי העובד גם בוועדה האיראנית לאנרגיה אטומית. אלא שזמן קצר אחר כך שינו אמצעי התקשורת את הדיווח ומסרו כי הנרצח הוא בכלל דריוש רזאינג'אד. עוד טענו בכירים איראנים כי כלל לא ברור שחיסולו של הסטודנט היא עבודה של שירותי ביון זרים.

 

ואולם, דבריו של לריג'אני עשויים לרמוז כי הדיווחים הראשונים על חיסולו של מדען הגרעין היו דווקא נכונית וכי מקורה של האמביוולנטיות האיראנית בניסיונות להסתיר זאת. לכך, יש להוסיף את העובדה שמדען הגרעין רזאי טרם הופיע בציבור מאז ההתנקשות ושלטונות טהרן טרם סיפקו הוכחה מוצקה שהוא בחיים.

 

שר המודיעין, חיידר מוסלחי, שב ואמר היום כי חקירת ההתנקשות בעיצומה אך טרם הושגו "ראיות שמעידות על כך שארגוני ביון זרים עומדים מאחורי המעשה". באשר למדען מג'יד שהריארי, שחוסל בנובמבר אשתקד, הבטיח מוסלחי "חדשות טובות" בקרוב. הוא לא פירט.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רזאינג'אד. איש האליטה המדעית
רזאי. טרם נראה בפומבי
מומלצים