שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

רופאים בפריפריה לנתניהו: בעד ההטבות שגובשו

הרופאים ממשיכים להפגין, אבל מנהלי בתי חולים וראשי ועדי רופאים בפריפריה כתבו לרה"מ שהם מרוצים מההטבות הכספיות שהיו אמורות להינתן למחלקותיהם לפי ההסכם שלא נחתם: "איננו נגד בתי החולים במרכז, אלא בעד המערכת כולה"

בימים של מחאה מתרחבת, הנה זריקת עידוד קטנה לראש הממשלה, גם אם היא לא תביא לו שקט: מנהלי בתי החולים וראשי ועדי הרופאים בפריפריה שלחו היום (ה') מכתב לבנימין נתניהו, ובו הם מביעים שביעות רצון משורת ההטבות שאמורות היו להינתן לרפואה הציבורית בפריפריה לפי ההסכם שהתגבש בין ההסתדרות הרפואית לאוצר, אך נזנח בסופו של דבר.

 

על המכתב חתומים בין היתר מנהלי וראשי הוועדים בבתי החולים בנהריה, זיו בצפת, פוריה בטבריה, ברזילי באשקלון, העמק בעפולה וסורוקה בבאר-שבע.

 

מאבק הרופאים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

הם כתבו לראש הממשלה נתניהו כי לאורך השנים מערכת הבריאות בפריפריה הייתה הנפגעת העיקרית מהמשכורות הדלות והירידה בתקנים. "עם פרסום המתווה החלקי של ההסכם התברר כי בהסכם זה ברכה רבה לרפואה בפריפריה", צוין במכתב. הם הדגישו בו כי המתווה כולל מענקים כספיים משמעותיים לרופאים שיבחרו לעבוד בפריפריה, תוספות תקנים, תוספות שכר ותמריצים ייחודים למקצועות במצוקה.


רופאים מפגינים היום בבית החולים מאיר בכפר-סבא (צילום: עידו ארז)

 

"שילוב פתרונות אלו ייתן עידוד רב לרפואה הציבורית הקורסת, ויסייע בתיקון הפערים הנפערים בחברה הישראלית. צריך להמשיך ולשפר את תנאי הרופאים בכל הארץ כולל במרכז - אך הפעם לא על חשבונה של הפריפריה", הם כתבו לראש הממשלה.

 

על פי המתווה, מתמחה במקצועות במצוקה מהפריפריה שקיבל עד כה שכר חודשי של 21,332 שקלים יקבל בעקבות ההסכם המתגבש 31,522 שקלים. לעומתו, מתמחה במרכז הארץ יקבל 28,598 שקלים בלבד. בנוסף, מנהלי מחלקות בפריפריה שקיבלו עד כה 34,136 שקלים יקבלו בעקבות המתווה תוספת של כ-11 אלף שקלים. לעומתם, עמיתיהם במרכז הארץ ייאלצו להסתפק בתוספת של 7,000 שקלים בלבד.

 

"אסור שהתוספת תבוא על חשבון הפריפריה"

אחד החותמים על המכתב אמר ל-ynet כי "מערכת הבריאות בישראל לא שוויונית וברור לנו שההסכם המתגבש עורר זעם רב בקרב מנהלי בתי החולים במרכז הארץ שמתנגדים לכך שעיקר התוספות יהיו בפריפריה. זה נכון שגם במרכז ישנם קשיים, אבל בראש ובראשונה חייבים לחזק את הפריפריה כי המצוקה גדולה ויש מחסור גדול ברופאים".

 

מנהל בית החולים נהריה, ד"ר מסעוד ברהם, טען כי "המכתב הוא לא נגד בתי החולים במרכז אלא בעד מערכת הבריאות

כולה". עם זאת, לדבריו, "המטרה היא להשיג הסכם חברתי שייטיב עם הקהילה בפריפריה. יש לנו מחלקות שנמצאות על סף סגירה ולכן אנו זקוקים ליותר תקנים כדי למשוך רופאים לבוא ולעבוד בבתי החולים בפריפריה".

 

ד"ר ישראל אייליג, סגן יו"ר הסתדרות הרפואית ויו"ר ועד הרופאים בבית החולים סורוקה, אמר כי "סוף סוף נעשה מאמץ לשיפור התנאים של כלל הרופאים בפריפריה, אבל זה עדיין לא מספיק וברור שצריך לתת יותר גם ליתר בתי החולים בישראל, אך אסור שהתוספת הכללית תהיה על חשבון הפריפריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתמחים מפקידים בנאמנות מכתבי התפטרות שעליהם כתבו
צילום: בן קלמר
רופאים מפגינים היום בבית החולים הלל יפה
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים