שתף קטע נבחר

כמו בארגנטינה: "גם שם הפילו הנהגה ככה"

אוסקר שוורצמן וחיים פרס, ילידי ארגנטינה שיצאו להפגין בתל-אביב, כבר חוו מחאה דומה במולדתם. "העם הצליח להחליף שלושה נשיאים", העידו, "גם כאן יפגינו אנשים כשהם מכים בסירים ומחבתות"

לפני כעשור, יצאו בארגנטינה המונים לרחובות ודרשו מהממשלה לנקוט צעדים נגד יוקר המחייה. "המצב בישראל לא שונה", טוענים שניים מהמפגינים הערב (שבת) בתל-אביב, שגדלו במדינה הדרום-אמריקנית והיו עדים למחאה אז. "העם התקומם והצליח להחליף שלושה נשיאים באמצעות המחאה. גם כאן בקרוב יפגינו אנשים כשהם מכים בסירים ומחבתות".

 

מחאת האוהלים - כל הכתבות ב-ynet

 

אוסקר שוורצמן (62), שעלה לישראל לפני 40 שנה, חיים פרס (61), המתגורר כיום בצרפת, הגיעו היום למאהל בשדרות רוטשילד לגלות הזדהות, כשהם אוחזים בדגל ארגנטינה ולובשים חולצות אדומות עליהן הדפס של המהפכן צ'ה גווארה. המחאה שסחפה את מדינת ישראל בשבועות האחרונים, מזכירה להם נשכחות. "גם בארגנטינה הסיפור היה דומה לפני כעשור", ציינו.


ההמונים צועדים מכיכר הבימה. "הדירות הולכות לעשירים" (צילום: ירון ברנר)

 

הצעירים הארגנטינאים, שלא היה להם כסף לאכול, יצאו אז לרחוב והפגינו במשך שבוע בצורה אינטנסיבית. "הבנקים קרסו אז, ופתאום העלו את מחירי הדיור", סיפר שוורצמן, "לאנשים לא היה כסף לאכול ולקנות דירות". חברו פרס הוסיף: "המזון התייקר מאוד, החיים היו בלתי אפשריים".

 

הדמיון בין המאורעות אז למתרחש בישראל לא נעלם מעיניהם. "גם בארגנטינה כמו בישראל, בעלי ההון לוקחים את האדמה, לוקחים את כל הדירות, הן הולכות רק לעשירים ולאנשים המקורבים לשלטון", קבע שוורצמן. פרס הזהיר: "השלב הבא במחאות בישראל לא רחוק מזה שהיה בארגנטינה. כלומר, כאשר מחירי האוכל יעלו, והם כבר יקרים, אז גם בישראל ייצאו עם מחבתות וסירים לרחובות".


"הפתרון הוא הפלת הממשלה" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

השניים, שנטלו בשנות ה-70 חלק גם בהפגנות הפנתרים השחורים בארץ, טוענים כי "הפתרון הוא הפלת הממשלה והחלפת השלטון לשלטון אחר, מדיניות אחרת, לא זו שמציגה כעת המדינה. צריך להוציא את ההתנחלויות ממדינת ישראל, להקים מדינה פלסטינית, והכסף שהולך להתנחלויות, ילך במקום למעמד הביניים בתוך ישראל. זה הפתרון למחאה".

 

לצדם צועדים כעת ברחובות תל אביב רבבות בני אדם ובפיהם מסר מהדהד של אי-אמון במדיניות נתניהו. המפגינים, שיצאו משדרות רוטשילד בדרכם לעצרת הענק ברחבת מוזיאון תל-אביב, קוראים "די ביבי די, המחיר כבד עלי". במקביל נערכו הפגנות ביותר מעשרה מוקדים ברחבי הארץ, בהם חיפה, ירושלים, באר שבע, נתניה, ובאקה אל-גרבייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בתל אביב. "החיים היו בלתי אפשריים"
צילום: ירון ברנר
מומלצים