שתף קטע נבחר

גם הערבים יצאו לרחוב: "צריך ממשלה חדשה"

המחאה הכלל-ארצית הגיעה גם לבאקה אל-גרבייה, שם צעדו צעירים וקראו: "גם לנו מגיע דיור בר השגה". ח"כ מג'אדלה הפגין עמם: "אנחנו עוד נראה מחאה אלימה". בתל-אביב הצטרפו להפגנת הענק עשרות מתושבי יפו

מאהלי המחאה אולי קמו באיחור במגזר הערבי, אך להפגנות הערב (שבת) הוא הצטרף במלוא הכוח. בבאקה אל-גרבייה יצאו צעירים לצעדה במרכז העיר וקראו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתפטר. הם הניפו שלטים עליהם נכתב: "העם דורש צדק חברתי", "גם לנו מגיע דיור בר השגה", "ביבי תתעורר" ו-"כבוד המגזר הערבי שווה יותר".

 

מחאת האוהלים - כל הכתבות ב-ynet

 

בהפגנה השתתפו גם חברי הכנסת ראלב מג'אדלה וחנא סויד. "ממשלת ישראל אטומה ליהודים ולערבים, זאת ממשלה של הפרטה שהעומד בראשה לא יודע לענות על דרישות הציבור ולא קשור למצוקה האמיתית בכל התחומים", אמר ל-ynet ח"כ מג'אדלה. "הממשלה הזו צריכה לחלוף מהעולם, ובמקומה צריכה לקום ממשלה חדשה שתיקח אחריות על אזרחיה. אם המצב יימשך באותו צורה, אנחנו עוד נראה מחאה אלימה, בה אף אחד לא רוצה".


המפגינים בבאקה אל-גרבייה. "ביבי תתעורר" (צילום: מוחמד שינאווי)

 

ג'מאל מג'אדלה אמר כי "היעדר הגופים האחראים לא מאפשר לערבים לבנות בתים בכבוד, והדבר הכי גרוע הוא שאנחנו לא נמצאים על סדר יומה של המדינה. בסוף זה יתפוצץ לממשלה בפרצוף, אם לא יטפלו ביישובים הערביים באופן חכם, בלי קשר פוליטי או ביטחוני".

 

עשרות בני אדם הגיעו גם להפגנה בנצרת, ודרשו מראש הממשלה להתפטר מתפקידו. את המחאה ארגנה מפלגת חד"ש, והשתתפו בה גם יהודים תושבי האזור. "אנחנו מרגישים בעוצמת המצוקה במגזר הערבי וכל מה שנוגע לדיור", אמר אחד מהם, "וזאת חובתנו לתמוך בצעדים שהם נוקטים כדי להגיד לראש הממשלה ולכל הגופים האחראים שאין הבדל בין יהודי לערבי במדינת ישראל וכולם דורשים אותן זכויות ושוויון ריאלי. לא נרשה שהמצב יתדרדר יותר ויותר".

במקביל, הצטרפו לרבבות המפגינים בתל-אביב כ-50 מתושבי יפו, שהקימו מוקדם יותר מאהל בפינת הרחובות יפת וארליך בעיר. הם נשאו שלטים בעברית ובערבית, על גביהם נכתב: "העם דורש צדק חברתי" בשתי השפות ו"ביבי לך מפה". הם הניפו גם דגלי פלסטין.


"הממשלה הזו צריכה לחלוף מהעולם" (צילום: מוחמד שינאווי)

 

המחאה של תושבי יפו מתמקדת בהקצאת קרקעות, לטענתם, לעשירים בלבד במקומות דוגמת "פרויקט אנדרומדה" היוקרתי ובנמל יפו. בנוסף, הם יוצאים נגד כוונת עיריית תל-אביב לפנות 700 משפחות במסגרת תוכנית פינוי-בינוי לצורך בניית בניינים רבי קומות, בלי לספק להם חלופת דיור הולמת.

 

"המדיניות הזו פוגעת בתושבי יפו הצעירים", הלין אחד ממארגני המחאה היפואית, עאבד אבו-שחאדה בן ה-23, "אין לנו לאן ללכת, אין לנו אפשרות לגור בערים אחרות. בערים שאינן יפו כששומעים שמות ערביים, ישר מסרבים להשכיר או למכור דירות. מדובר בגזענות. עיריית תל-אביב רוצה לייהד את יפו ולא לדאוג לתושביה הערבים. לנו לא יהיה איפה לגור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הממשלה אטומה ליהודים ולערבים"
צילום: מוחמד שינאווי
רבבות מפגינים בתל אביב. הניפו דגלי פלסטין
צילום: ירון ברנר
מומלצים