שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  פותחים חשבון: מה מציעים הבנקים למתגייסים?

  גיוס אוגוסט מתחיל והבנקים מחזרים אחרי החיילים הטריים. לפני שאתם עולים על מדים ובוחרים כיוון פיננסי, שימו לב לאותיות הקטנות המסתתרות בהצעות הבנקים

  אלפי צעירים גודשים את הבקו"ם בדרך לבסיסי הטירונים, במסגרת גיוס אוגוסט שהחל לפני מספר ימים. בקרוב כבר תועבר לחשבון החייל המשכורת הצבאית הראשונה וגם הבנקים נערכים בהתאם. מתוך תקווה שהחיילים הצעירים יהיו בעתיד לקוחות נאמנים, מציעים הבנקים למתגייסים שלל הטבות.

   

   

  אוברדראפט - לא לרכוש הרגלים מגונים

  למעשה אצל רבים מדובר בפתיחת חשבון לראשונה בחייהם והמפגש הראשון שלהם עם הבנק. גם אלו שפתחו חשבון בגיל מוקדם יותר, החל מגיל 18 הם עצמאים לחלוטין ולהוריהם אין סמכות, על פי חוק, להתערב בחשבון.

   

  לצערנו, מערכת החינוך במדינת ישראל אינה עוסקת בתחום החינוך הפיננסי, בהקניית כלים ובלימוד על צרכנות נבונה וחיסכון. בהזדמנות זו, של פתיחת חשבון, מוטל על הצעירים, להכיר קצת את העולם הפיננסי, את המשמעות של פתיחת חיסכון, נטילת הלוואה, כניסה להתחייבויות ועוד.

   

  כבר בגיל מוקדם נוצר הרגל מגונה אצל רבים להוציא יותר כסף מההכנסות שלהם. בהיעדר חינוך פיננסי בישראל, המצב הולך ומחמיר במשך השנים, כשהצעדים הפיננסיים נעשים קריטיים יותר ובעלי השלכות לטווח ארוך.

   

  על פי נתוני צה"ל, חיילי חובה מוציאים בממוצע 1,000 שקל בכל חודש, כאשר הכנסתם החודשית עומדת על 350 עד 700 שקל.

   

  במחלקת פרט באגף כוח אדם יודעים לספר כי מגיעים אליהם לא מעט מקרים של חיילים במצבים קשים שהדרדרו עד כדי הגבלות בנק ישראל, עיקולים, חובות בשוק האפור ועוד.

   

  חשוב להתחיל את החיים הפיננסיים ברגל ימין. למרות שרבים מהבנקים מאפשרים מסגרת אשראי וכניסה לאורדראפט - ממש לא מומלץ להתחיל להתרגל לכך.

   

  מציעים לכם הטבות? בדקו מה התנאים

  אלו הטבות מציעים הבנקים? ההטבות בפתיחת חשבון חייל, דומות ברוב הבנקים. ככלל מומלץ לשים דגש על הטווח הארוך והטבות איכותיות לאורך זמן ופחות על מתנה חד פעמית, בעלת ערך מוגבל, או הטבה בשירות מסויים שאינכם צפויים להשתמש בו.

   

  כמו כן בידקו האם קבלת הטבה מסויימת מותנית בביצוע פעולות בסכום מינימאלי וודאו כי כל התנאים ברורים לכם, בטרם תפתחו את החשבון.

   

  כך לדוגמה, בנק מזרחי-טפחות מציע מענק בגובה 400 שקל לחייל , אולם עיון באותיות הקטנות מעלה כי המענק יינתן בתנאי שהחייל ינפיק כרטיס אשראי וישתמש בו בסכום מינימאלי מדי חודש. כך גם בנק לאומי מציע מענק גיוס של עד 720 שקל, אולם המענק הזה יינתן בתשלומים כך שלחשבון תקבלו כ-20 שקל בחודש בלבד. אם תפסק העברת המשכורת, גם המענק יפסיק.

   

  הטבות נוספות ניתנות בפטור מעמלות על ניהול החשבון, בהלוואה בתנאים נוחים, כרטיס למשיכת מזומנים או כרטיס אשראי ללא עלות, צירוף למועדון הטבות ייחודי, ומספר פנקסי צ'קים חינם. בחלק מהבנקים תקבלו גם הנחה בעמלות עבור פעולות בתחום נירות ערך או מט"ח וכן מתנת הצטרפות.

   

  בכל הבנקים קיים הסדר עם "מועדון יותר", מועדון הצרכנות לחיילי החובה של האגודה למען החייל, אליו ניתן להצטרף עם הנפקת כרטיס האשראי ובהצגת צו גיוס סופי.

   

  חברות במועדון מקנה הנחות והטבות בעשרות בתי עסק בתחומים שונים והיא בתוקף כל עוד כרטיס האשראי (הנושא את סמל המועדון) בתוקף.

  יש לציין כי למרות הסכומים השונים אותם מציעים הבנקים כהלוואה, בסופו של דבר הסכום נתון לשיקול דעתו של הבנק, הבוחן את רמת הסיכון ובהתאם לכך גוזר את גובה ההלוואה וכן את הריבית שישלם הלקוח.

   

  במקרים מסויימים, גם אם הנכם חיילים המרוויחים משכורות של 300 שקל בחודש, תוכלו לקבל הלוואה בסכומים גדולים ובתנאים מועדפים - כאשר הוריכם, למשל, מנהלים חשבון באותו בנק. מנהל הבנק עשוי להסתמך על כך ולאשר לכם תנאים טובים יותר. עם זאת, חישבו היטב בטרם תקחו הלוואה או תכנסו לאוברדראפט - האם באמת יש לכם צורך בכך והאם תכננתם כיצד תוכלו להחזיר את האשראי שניתן.

   

  בחלק מהבנקים ההטבות ניתנות לא רק במהלך שנות השירות אלא גם לאחר מכן - כחייל משוחרר. אם כבר סיימתם את שירותכם הסדיר, אל תתביישו לדרוש מהבנק שימשיך את ההטבות או לפחות את רובן.

   

  חשוב לעקוב אחרי חשבון העו"ש בכלל ואחרי ההטבות שהובטחו בפרט ולוודא כי אכן הבנק עומד בתחייבותו. לא נדירים מקרים בהם נרשמים בחשבון "טעויות" וכדאי להתחיל להתרגל כבר כעת לערוך מעקב מדי חודש.

   

  ראוי לציין כי רוב ההצעות להטבה בפתיחת חשבון, ניתנות גם למתנדבות השירות הלאומי. וכן לחיילים בשל"ת.


  פורסם לראשונה 02/08/2011 09:21

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בני הנוער מתגייסים והבנקים מגייסים
  צילום: AP
  מומלצים