שתף קטע נבחר

התעללות קשה בי-ם: חברי כת תקפו מינית ילדים

שוקרים חשמליים, כבלים ומוטות עץ נמצאו בדירה בירושלים - שם על-פי החשד התעללו שלושה גברים בילדיו של מנהיג הכת. עוזרו כונה "השטן" ו"יצר הרע". במשטרה אמרו כי בבית נמצאו יומנים אישיים, בהם תיארו הנשים והילדים את ההתעללות הקשה

"אחת הפרשות החמורות ביותר שנחשפו בשנים האחרונות": כך מגדירים במשטרה וברשויות הרווחה את הפרשה החדשה, במסגרתה נעצרו שלושה גברים ושש נשים מירושלים ואזור טבריה, בחשד שהתעללו נפשית ומינית בילדיו של מנהיג כת, הנשוי לכמה נשים. בחיפוש בביתם של החשודים נמצאו שוקרים חשמליים, כבלים ומוטות עץ. הילדים נלקחו לטיפול ושיקום במעונות של משרד הרווחה. כך הותר בצהריים (יום ג') לפרסום.

 

החקירה נפתחה כשלמשרד הרווחה הגיע מידע מאחת הנשים ששהו בבית המשפחה, לפיו הילדים עברו על-פי החשד התעללות. האשה פנתה תחילה למרכז לנפגעי כתות, שהעביר את המידע למשרד הרווחה, והוא יידע את המשטרה. במהלך החקירה הגיעו השוטרים לבית המשפחה, שם נמצאו עדויות שחיזקו את החשד שהילדים עברו התעללות.


תדרוך העיתונאים של המשטרה (צילום: גיל יוחנן) 

 

אחד הממצאים, שסייעו רבות לחוקרי המשטרה, היו יומנים אישיים שנכתבו על-ידי הנשים והילדים. הם תיארו את מסכת ההתעללות הקשה. בנוסף נמצאו מסמכים רפואיים מבתי חולים שונים ברחבי הארץ, המעידים על חבלות גופניות שנגרמו לילדים מהמכות שקיבלו. בין היתר חשודים חברי הכת כי השפילו מינית את הילדים, כלאו אותם וביצעו בהם עבירות מין קשות.

 

הילדים עצמם לא שהו במסגרת חינוכית כלשהי, משום שמנהיג הכת בחר ללמדם בבית באופן עצמאי. על הנשים החברות בכת היה להתוודות בפני המנהיג בכל זמן ובכל נושא, בעיקר בעניינים מיניים. הוא גם נהג להתעלל בהן פיזית ונפשית.

 

"המקרה הכי חמור שנתקלתי בו"

ראש מפלג תשאול בימ"ר ירושלים וראש צוות החקירה, שלמה דאי, סיפר בתדרוך העיתונאים על ההתעללות בילדים: "מדובר בעונשים מאוד חמורים, הרעבות, השפלות, התעללויות מיניות ואחרות. מדובר במקרה הכי חמור שנתקלתי בו". הוא אמר כי בהתחלה הנשים סיפרו על ההתעללות ולאחר מכן גם הילדים סיפרו את שעבר עליהם.

 

סגנו, אשר ליזמי, הוסיף כי הנשים גם נטלו חלק בהתעללות. "ראש הכת גם ביצע את ההתעללויות הקשות ובחלק אחר נתן לסגנו ולנשים האחרות הוראות. כל הנשים חשודות בביצוע העבירות והן גם קורבנות".

 

מחקירת המשטרה עולה עוד, כי במהלך השנים הצטרף לכת גבר נוסף, תושב מרכז הארץ, ששימש כעוזרו של מנהיג הכת. הוא כונה "הנחש הקדמוני", "השטן" או "יצר הרע". אותו חשוד היה זה שהוציא לפועל את מרבית מהעונשים, אם ראש הכת לא ביצע אותם בעצמו. האיש הכיר את מנהיג הכת, כשהגיע עם אשתו לייעוץ. הוא נשבה בקסמו של ראש הכת, התגרש מרעייתו וביקש ממנה להינשא למנהיג. היא נאותה לבקשה והשניים הפכו לחברי הכת.

 

לפני כשנה וחצי הצטרף אל הכת חבר שלישי ואשתו, הורים לילד בן שנתיים, שעל פי החשד לקח גם כן חלק בהתעללויות בנשים ובילדים, באופן דומיננטי פחות. אותו אדם ראה עצמו ממשיך דרכו של מנהיג הכת בעתיד.

 

ראש הכת הודה בחקירתו הראשונה במרבית העבירות המיוחסות לו, אולם טען כי הן נעשו בהסכמה. לאחר מכן ועד היום הוא שמר על זכות השתיקה.  עוזרו של ראש הכת הכחיש כל קשר להתעללויות. לאחר מכן גם הוא שמר על זכות

 השתיקה. הגבר שלישי טען בחקירה כי היה עד שמיעה להתעללות ולא היה מעורב בה. את החשודים מייצגים עורכי הדין גיורא זילברשטיין, בני נהרי, אלעד רט ויעקב לרר.

 

מחר, יום רביעי, צפויה הפרקליטות להגיש כתבי אישום חמורים נגד הגברים בגין עבירות עבדות, התעללות בחסרי ישע, תקיפה בנסיבות מחמירות, כליאה ועבירות מין שונות. בינתיים, לכל אשה מנשותיו של מנהיג הכת הוצמדו שני עובדים סוציאליים, וכל ילד מלווה על ידי עובד סוציאלי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהיג הכת
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
אחד החשודים
צילום: אוהד צויגנברג
מסיבת העיתונאים של המשטרה
צילום: גיל יוחנן
עו"ד גיורא זילברשטיין
מומלצים